Kdo platí sociální a zdravotní pojištění u DPČ
Při výdělku do 3 999 Kč měsíčně neplatíte zálohy na zdravotní ani sociální pojištění vy ani zaměstnavatel. Limit 4 000 Kč se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť.DPČ: Kdo platí sociální a zdravotní pojištění
Pojistné platíte jen v případě, že vyděláte alespoň 4 000 Kč měsíčně. Pokud máte uzavřené dohody o pracovní činnosti s více zaměstnavateli, počítá se limit 4 000 Kč pro každého zaměstnavatele zvlášť.Ve zkratce se dá říct, že: Za zaměstnance musí být odvedeno pojištění ve výši 4,5% z hrubé mzdy zaměstnance + 9% za zaměstnavatele, nicméně minimální výše odvodu činí 2.336 Kč s tím, že zbývající část do 2.336 Kč se hradí ze mzdy zaměstnance.
Jak to bude s DPČ 2024 : Výpočet čisté mzdy DPČ v roce 2024
Nově je nutné platit odvody pro mzdu z DPČ až od měsíčního příjmu na DPČ ve výši 4 000 Kč a vyšší. Tato hranice funguje tak, že při měsíční mzdě do 3 999 Kč včetně není nutné učinit prohlášení k dani.
Jak funguje DPČ
DPČ omezuje maximální počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele na 20 hodin týdně. Jedná se o polovinu klasického úvazku na hlavní pracovní poměr odpracovaného za jeden měsíc. U DPČ může, na rozdíl od DPP, počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 300 hodin ročně.
Na co má nárok zaměstnanec na DPČ : Na základě DPČ může zaměstnanec odpracovat průměrně 20 hodin týdně (polovina klasického pracovního úvazku). DPČ zakládá povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Doba odpracovaná na základě DPČ se zaměstnancům počítá do odpracovaných roků. V případě nemoci, mají nárok na nemocenskou.
Zaměstnanci, kteří mají nízký příjem. V roce 2024 se jedná o zaměstnance, jejichž hrubý měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč. OSVČ, které vykonávají vedlejší činnost. V roce 2024 se jedná o OSVČ, jejichž rozhodný příjem nepřesáhne 96 777 Kč.
Zálohová daň – je ve výši 15 % a použije se v případě, pokud: příjem přesáhne částku 10 000 Kč (u DPP), nebo 3 500 Kč (u DPČ), poplatník podepsal prohlášení k dani.
Kolik se strhává z DPČ
V případě dohody o pracovní činnosti (DPČ) nesmíte u žádného zaměstnavatele v průměru pracovat více než 20 hodin týdně. Z DPČ se v roce 2023 odvádí sociální a zdravotní pojištění pouze v případě, že výdělek přesáhne 4 000 Kč měsíčně. Z přivýdělku z DPČ se strhává 15% záloha na daň z příjmů.Dohodu o pracovní činnosti lze uzavřít na zabezpečení úkolů nebo potřeb za předpokladu, že je práce vykonávána v průměru do poloviny stanovené týdenní pracovní doby. Dodržení tohoto limitu se posuzuje za celou dobu, na kterou byla tato dohoda uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.Dohoda o pracovní činnosti (DPČ, někdy též DOPČ) je v českém pracovním právu zvláštní forma základního pracovněprávního vztahu – vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která není pracovním poměrem. DPČ je upravená zákoníkem práce.
U smluv na DPČ k žádným změnám v roce 2024 nedochází. I nadále platí, že pojistné se u těchto typů smluv platí od výdělků vyšších než 4 000 Kč měsíčně. Výpočet mzdy a nemocenské, respektive náhrady mzdy, se počítá jako 60 % z hrubé hodinové mzdy.
Z jakého příjmů se neplatí sociální pojištění : V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2023 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 96 777 Kč (2,4 násobek průměrné mzdy). Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 96 777 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.
Kolik se platí zdravotní pojištění při vedlejší činnosti : U zdravotního pojištění platí, že OSVČ na vedlejší činnosti zálohy neplatí a pojistné je uhrazeno za celý rok při odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích. Výše pojistného se vypočítává jako 13,5 % z dosaženého zisku za daný rok. Co se sociálního pojištění týče, pro OSVČ na vedlejší činnosti platí limit hrubého zisku.
Co obnáší dohoda o pracovní činnosti
Dohodu o pracovní činnosti je povinen zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít písemně. Jedno vyhotovení této dohody vydá zaměstnavatel zaměstnanci. V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby, doba, na kterou se dohoda uzavírá a výše odměny a podmínky pro její poskytování.
U DPČ může, na rozdíl od DPP, počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 300 hodin ročně. Liší se i výše hranice výdělku pro odvody na sociální a zdravotní pojištění. U DPP je rozhodující hranice 10 000 Kč, u DPČ je to částka 4 000 Kč.DPČ omezuje maximální počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele na 20 hodin týdně. Jedná se o polovinu klasického úvazku na hlavní pracovní poměr odpracovaného za jeden měsíc. U DPČ může, na rozdíl od DPP, počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 300 hodin ročně.
Kdy nemusím platit zálohy na sociální pojištění : V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2023 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 96 777 Kč (2,4 násobek průměrné mzdy). Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 96 777 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.