Ostatně nový občanský zákoník, poté, co 1.1.2014 vstoupil v platnost, určil ve svém § 2257, že běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu provádí a hradí nájemce.Nájemce je povinen uhradit následující opravy:
- u jednotlivých vrchních částí podlah a podlahových krytin,
- v případě výměny prahů a lišt,
- u částí dveří a oken, jejich součástí, kování a klik,
- u výměny zámků (i u elektronického otevírání vstupních dveří bytu),
Běžná údržba bytu: starejte se o něj
Tím je myšleno i malování, které ustanovení § 2 nařízení vlády č. 308/2015 Sb. považuje rovněž za běžnou údržbu bytu či domu, a musí ho tedy provádět nájemce na vlastní náklady.
Kdo platí opravy v družstevním bytě : Nejčastěji platí, že drobné opravy v bytě provádí na své náklady nájemce bytu, větší opravy pak vyžadují souhlas bytového družstva, zejména pokud má dojít k zásahu do nosných konstrukcí, otopné soustavy, či pokud nájemce provádí výměnu oken. Opravy a rekonstrukce mimo samotný byt pak vždy zajišťuje družstvo.
Co jsou drobné opravy bytu
Za drobné opravy se tedy považují opravy vrchních částí podlah a podlahových krytin, výměny zámků, vypínačů, zásuvek, výměny žárovek, opravy a certifikace bytových měřidel (například pro rozdělování nákladů na vytápění a vodoměrů pro teplou a studenou vodu), digestoří.
Kdo platí fond oprav nájemce nebo pronajímatel : Přestože zákon neumožňuje, aby nájemci přispívali do fondu oprav, často se stává, že tuto platbu hradí pronajímatelé z nájmu, který od nich pobírají. Příspěvky do fondu oprav totiž zahrnují do plateb za jednotlivé služby, aniž by o tom informovali nájemce. Nebo je jednoduše započítají do výše nájmu.
Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.
Drobné opravy podle výše nákladů
Podle výše nákladů se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny jednotlivých předmětů nebo jejich součástí, které nejsou uvedeny v § 4, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1000 Kč.
Co hradí majitel bytu
Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně. Měl by také hradit větší opravy v bytě, které stojí více než 1000 Kč.Z uvedeného se podává, že bude-li se jednat o opravu radiátoru – hradí ji vlastník jednotky, v níž se radiátor nachází; půjde-li však o jeho výměnu, bude tato k tíži SV.Jedná se například o dodávky vody, odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů, případně provoz výtahu.
Obecně platí, že pokud nájemní smlouva nestanoví jinak, veškeré revize a kontroly spadají do kategorie běžné údržby. Tu provádí sám nájemce, ve vlastní režii a na vlastní náklady. Je tak zodpovědný i za všechny kontroly a revize elektrických a plynových zařízení v nájemním bytě.
Kdo musí platit fond oprav : Do fondu oprav přispívá každý z členů společenství vlastníků jednotek – tedy všichni majitelé bytů. Výše příspěvku se odvíjí od plochy bytu. Prostředky nastřádané ve fondu využívá SVJ například na opravy domu.
Co vše platí majitel bytu : Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně. Měl by také hradit větší opravy v bytě, které stojí více než 1000 Kč.
Kdo platí správu bytu
„Příspěvek na správu domu a pozemku a zálohy na služby (to, co se laicky označuje nesprávně jako „nájemné“) je povinen platit vlastník bytu,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis. Podle Občanského zákoníku platí, že věřitel je povinen přijmout plnění, které mu se souhlasem dlužníka nabídne třetí osoba.
Běžné opotřebení bytu můžeme vysvětlit jako mírné a postupné zhoršení stavu vybavení způsobené běžným užíváním.Výhoda bytu v osobním vlastnictví je, že s ním lze jakkoliv nakládat. Byt můžete pronajímat či ho použít jako zástavu u banky např. při žádání o schválení hypotéčního úvěru. Jako majitelé bytové jednotky neplatíte žádný nájem, pouze platíte poplatky za služby – vodné, stočné, elektřina a plyn.
Kdo hradí opravu topení v bytě : Zákon a soustava rozbodů tepla
Zákon přitom dodává, že „části rozvodů umístěné v bytě, radiátory a termostatické ventily jsou ve výlučném užívání vlastníka jednotky jako společné části. “ Z daného výkladu je tedy zřejmé, že za údržbu rozvodů tepla v jednotce je odpovědný vlastník jednotky.