příslušný obecní úřad nebo úřad územního plánování, kterým je obecní úřad obce s rozšířenou působností – prostřednictvím úředníka nebo jiné fyzické osoby splňující kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti). Zadání územní studie určuje její obsah, rozsah a účel.Územní studie zejména prověřuje podmínky změn v území.
Územní studií může být také detailněji prověřeno řešení obsažené v ÚPD, např. může navrhnout umístění místní komunikace a navazující parcelaci plochy bydlení vymezené územním plánem.Veřejný ochránce práv říká: „Jak už jsem uvedl výše, stavební zákon neupravuje proces pořízení územní studie a nestanoví ani povinnost její projednání s veřejností. Vlastníci pozemků tak nemají možnost se k územní studii vyjádřit. Proti územní studii se rovněž nelze odvolat, protože nemá povahu správního rozhodnutí.
Jak dlouho trvá územní studie : Zpracování územní studie trvá 2 – 6 měsíců a se řídí § 30 zákona č. 183/2006 Sb., v platném znění (stavební zákon).
Kdo zadává územní plán
Územní plán vydává zastupitelstvo obce jako opatření obecné povahy. Proti opatření obecné povahy nemůžete podat odvolání nebo jiný opravný prostředek. Můžete ale ke krajskému úřadu podat podnět k tomu, aby úřady územní plán přezkoumaly, jestli je v souladu se zákonem.
Kdo vydává zásady územního rozvoje : Zásady územního rozvoje (ZÚR) jsou součástí územně plánovací dokumentace, kterou kromě nich tvoří územní plán (ÚP) a regulační plán (RP). Zásady územního rozvoje se pořizují a vydávají pro území celého kraje.
Územní rozhodnutí se vydává ve veřejném zájmu a je potřeba ho získat v případech, kdy se realizují větší stavební projekty, jako jsou nové budovy, významné rekonstrukce nebo změny územního využití. Na druhé straně územní souhlas se týká menších úprav a změn územního využití.
Vedle základních identifikačních údajů musí mj. obsahovat odborně popsané důvody pro pořízení změny, návrh obsahu změny, stanoviska k navrhovanému obsahu změny od příslušného orgánu ochrany přírody a od příslušného úřadu územního plánování, dále pak také návrh úhrady nákladů na pořízení změny.
Jak dlouho trvá změna územního plánu
Obecně trvá změna územního plánu rok a půl i několik let. Záleží na velikosti obce. „Samosprávy se snaží za každou cenu vyhovět všem žadatelům o změny, mění plány příliš často a neuvažují nad budoucností. Ustupují vlastníkům polí, kteří z nich chtějí stavební parcely, lidem, kteří touží bydlet na samotě.Pokud se domníváte, že jsou zásady územního rozvoje nebo územní plán nezákonné, můžete podat podnět nadřízenému orgánu (Ministerstvu pro místní rozvoj u zásad nebo krajskému úřadu u územního plánu) k tomu, aby nástroje přezkoumal. Podnět k přezkumu může podat kdokoliv.Každá obec tak minimálně jednou za čtyři roky schvaluje nový územní plán, ať už bez modifikací a bez úprav toho starého, nebo jako radikálně obnovený plán budoucího rozvoje. Přičemž větší obce a města přistupují k úpravám územního plánu častěji tak, jak vyvstane nutnost reagovat na aktuální vývoj v obci.
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
V jednoduchých věcech, zejména lze-li rozhodnout na základě dokladů předložených žadatelem, rozhodne stavební úřad bez zbytečného odkladu, nejdéle však do 60 dnů ode dne zahájení společného řízení. Ve zvlášť složitých případech stavební úřad rozhodne nejdéle do 90 dnů.
Kdo platí změnu územního plánu : Kdo platí územní plán či změnu územního plánu Územní plán platí města a obce. Změnu územního plánu města, obce nebo žadatelé o změnu.
Kdo se vyjadřuje ke změně územního plánu : Toto posouzení provádí pořizovatel, kterým může být obecní úřad, který tuto činnost vykonává prostřednictvím osoby splňující kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti, nebo příslušný odbor územního plánování obce s rozšířenou působností.
Co se řeší v územním řízení
Územní řízení je v českém právu procesní postup, který rozhoduje o umisťování staveb, ochraně zájmů území, využití území a dělení a scelování pozemků. Územní řízení vede stavební úřad a koná se jen v případech s významným vlivem na okolí a životní prostředí. K územnímu řízení má každý možnost se vyjádřit.
K žádosti o územní souhlas a k ohlášení stavby musíte přiložit souhlasy všech sousedů, kteří mohou být stavbou přímo dotčeni. Prakticky se jedná o všechny přímé sousedy. Pokud sousedíte např. s veřejným prostranstvím nebo komunikací, musíte získat souhlasy i těchto sousedů.O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.
Kdo se vyjadřuje k územnímu plánu : Veřejné projednání návrhu
K veřejnému projednání pořizovatel zvláště přizve obec, pro kterou je územní plán pořizován, dotčené orgány, krajský úřad a sousední obce. A to nejméně 30 dnů předem. Na veřejném projednání je přítomen i projektant, který podává výklad k obsahu návrhu územního plánu.