Kdo platí za přepis vozidla?
Zákon neukládá, zda má správní poplatek za přepis auta uhradit prodávající nebo kupující. Tudíž záleží na dohodě obou stran.V případě podání žádosti v Portálu dopravy, zaplatíte za zápis změny vlastníka motorového vozidla 640 Kč. Poplatek za podání přes Portál dopravy je snížen o 20 %. Pokud žádost podáte datovou schránkou nebo e-mailem, zaplatíte za zápis změny vlastníka 800 Kč.Přepis auta a jeho cena v roce 2024 aneb Kolik stojí přepis auta Cena přepisu auta, resp. správní poplatek za tento úkon je 800 Kč. Musíte ale počítat také s evidenční kontrolou, která stojí 400–600 Kč, a případnými dalšími náklady, například na ověření plné moci.

Jak funguje přepis auta : Na úřadě vyplníte formulář pro přihlášení vozidla na nového majitele. Přiložíte originál technického průkazu vozidla a odevzdáte registrační značku, ke které přiložíte osvědčení o registraci vozidla. Dále doložíte doklady nového vlastníka (ověřenou plnou moc, pokud je s vámi osobně jeho občanský průkaz).

Kdo odpovídá za přepis auta

O přepis vozidla žádají společně prodávající a kupující, stačí ovšem, když na úřad fyzicky zajde jen jedna osoba. Obě strany (prodávající i kupující) mají totiž možnost k tomuto úkonu zplnomocnit protistranu nebo i jakoukoliv třetí osobu, která je způsobilá k právním úkonům.

Kolik dní je na přepis vozidla : Po prodeji vozidla je třeba (dle § 8 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích) do 10 pracovních dnů podat žádost o zápis změny jeho vlastníka v registru silničních vozidel.

K přepisu nového auta je nutné doložit níže uvedené dokumenty:

  1. Čistopis velkého technického průkazu a plnou moc prodávajícího.
  2. Přihlášku k registraci vozidla pro registr silničních vozidel.
  3. Originál dokladu o nabytí vozidla.
  4. Zelenou kartu a občanský průkaz.


Když policie neodhalí řidiče, který spáchá přestupek, pokutu musí zaplatit majitel nebo provozovatel auta. Tahle povinnost u nás platí už několik let. Ústavní soud (ÚS) posuzoval, jestli není protiústavní. Nakonec rozhodl, že zákon o silničním provozu se měnit nebude.

Na co si dát pozor při přepisu auta

Na co si dát pozor při přepisu vozidla

  1. Při přepisu vozidla je třeba prověřit vozidlo – VIN, technický stav, původ, stočené kilometry.
  2. Je nutné provést zrušení povinného ručení při přepisu vozidla.
  3. Odhlášení vozidla není nutné provádět.
  4. Lhůta k přepisu vozidla je 10 dní od podepsání kupní smlouvy.

Provozovatelem vozidla je osoba, která nemusí vozidlo vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, například hradí náklady provozu atd. Pokud je provozovatel jinou osobou než vlastník, pak se tento odlišný provozovatel zapisuje do registru vozidel.Doposud se povinnost platit povinné ručení vztahovala na majitele vozidla. Nově se však bude týkat jeho provozovatele. Tedy toho, kdo s autem či jiným vozidlem podle definice zákona reálně jezdí.

Proto bylo běžnou praxí, že povinné ručení platil například otec, ale autem jezdil jeho potomek (rodič totiž mohl uplatňovat vyšší bonusy a cena povinného ručení tak byla výrazně nižší). To ale nyní končí. Od roku 2024 by měl povinné ručení platit ten, kdo vozidlo skutečně provozuje.

Kdo musí platit povinné ručení : Uzavřít povinné ručení je povinen vlastník nebo spoluvlastník tuzemského vozidla nebo řidič cizozemského vozidla, nestanoví-li to zákon jinak.

Jak se vyhnout pokutě za neplacení povinného ručení : Jak se vyhnout pokutě za neplacení povinného ručení

Abyste nemuseli platit pojištění, musíte odevzdat registrační značky nepoužívaného vozidla do depozitu na registru vozidel. Hlídejte si data na smlouvě – jestliže měníte pojišťovnu, nová smlouva musí plynule navazovat na tu předchozí.

Kdo může platit pojistku na auto

Platbu jako takovou může fakticky zadat kdokoliv, nicméně obvykle se jedná o pojistníka. Pojistník je osoba, která sjednává (a podepisuje) pojistnou smlouvu. Pojistník je ve většině případů shodný s vlastníkem vozidla, ale může být rozdílný. Vlastník je vždy zapsaný ve velkém technickém průkazu.

V případě, že neuhradíte plnou výši pojistného nebo neuhradíte pojistné včas, budete ze strany pojišťovny upozorněni na lhůtu k doplacení dlužného pojistného. Pokud ani poté nebude pojistné uhrazeno včas, pojištění uplynutím této lhůty zaniká a není již možné dodatečnou platbou po splatnosti pojištění reaktivovat.Za nepojištěné vozidlo můžete od ČKP dostat pokutu až 40 000 Kč. Při způsobené nehodě může ČKP vymáhat až 300 000 Kč.

Kdo je povinen platit povinné ručení : POVINNÉ RUČENÍ PŘECHÁZÍ Z VLASTNÍKA NA PROVOZOVATELE VOZIDLA

Doposud se povinnost platit povinné ručení vztahovala na majitele vozidla. Nově se však bude týkat jeho provozovatele. Tedy toho, kdo s autem či jiným vozidlem podle definice zákona reálně jezdí. Prostě, kdo řídí, ten povinné ručení platí…