Právnické osoby mohou být například obchodní společnosti, neziskovky ale i úřady a jiné státní instituce. Stejně jako fyzické osoby, i právnické mohou vlastnit majetek či uzavírat smlouvy, mají také trestní odpovědnost. Největší výhodou právnických osob je, že jsou právně odděleny od jednatelů či vlastníků.Definice podle občanského zákoníku
je právnická osoba definována jako: „organizovaný útvar, o kterém zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná. Právnická osoba může bez zřetele na předmět své činnosti mít práva a povinnosti, které se slučují s její právní povahou. “∎ Za právnickou osobu (v oblasti soukromého práva) se považuje i stát (§ 21 NOZ). ∎ Právnické osoby mohou sloužit jak soukromým tak i veřejným zájmům. ∎ Právnická osoba má právní osobnost od svého vzniku do svého zániku (§ 118 NOZ).
Kdy jsem právnická osoba : Právnická osoba označuje entitu oddělenou od fyzických osob, které ji zřídily nebo které ji vlastní či spravují. Právnické osoby zahrnují organizace jako firmy, neziskové organizace, úřady a další. Právnická osoba může provádět řadu činností stejně jako fyzické osoby. Například může vlastnit majetek a uzavírat smlouvy.
Jaké osoby v právu rozlišujeme
Občanský zákoník rozlišuje mezi subjekty práv osoby fyzické a osoby právnické.
Kdo je právnická osoba zřízená zákonem : 1 OZ: Právnická osoba je organizovaný útvar, o které zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná. § 17/2: „Zřídí-li někdo právo nebo uloží povinnost tomu, co osobou není, přičte se právo nebo povinnost osobě, které podle povahy právního jednání náleží.
Obchodní firma je definována jako jméno, a jménem právnické osoby je název. Název právnické osoby musí obsahovat označení její právní formy. Název se zapisuje do veřejného rejstříku, ve kterém je právnická osoba evidována.
Člověku vzniká právní osobnost bez výjimek jeho narozením (v určitých případech je přiznán také dosud nenarozenému dítěti) a zaniká smrtí. A kdo je právnická osoba Právnická osoba je zákonem definována jako organizovaný útvar, o kterém zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná.
Jak vzniká právnická osoba
Vznik právnických osob
Právnická osoba vzniká zpravidla zápisem do obchodního nebo jiného zákonem určeného rejstříku. Teprve až ode dne účinnosti zápisu mohou právnické osoby nabývat práva a povinnosti.Subjekt právního vztahu je osoba zavázaná subjektivní povinností nebo oprávněná subjektivním právem. Mezi subjekty právního vztahu patří: fyzické osoby; právnické osoby; stát.Právní subjekty
Subjektem je ta osoby, kterou právní normy za něj stanoví – právní normy této osobě dají právní subjektivitu. Existuje zde tendence mimoprávního myšlení ovlivňovat pojem osoby v právním slova smyslu. Přesto neexistuje obecná shoda na tom, co by mělo být právním subjektem.
Osoby jsou fyzické (lidé) a právnické. Každý, kdo je osobou, je způsobilý mít soukromá práva a povinnosti, má právní osobnost.
Kdo jsou právnické osoby zřízené zákonem : (1) Právnická osoba je organizovaný útvar, o kterém zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná. Právnická osoba může bez zřetele na předmět své činnosti mít práva a povinnosti, které se slučují s její právní povahou.
Kdo všechno má právní osobnost : Osoby jsou fyzické (lidé) a právnické. Každý, kdo je osobou, je způsobilý mít soukromá práva a povinnosti, má právní osobnost.
Jak se ustavuje právnická osoba
Právnickou osobu lze ustavit (i) zakladatelským právním jednáním, (ii) zákonem, (iii) rozhodnutím orgánu veřejné moci,(iv) jiným způsobem, který stanoví jiný právní předpis.
vlastnictví působí vůči všem (erga omnes), je tedy (absolutním subjektivním) právem, nikoli právním vztahem. Právní vztah s orgánem veřejné moci možný není, např. daňový dluh nebo dluh na sociálním pojištění právním vztahem není.Pracovněprávní vztahy lze dělit na:
- individuální (vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, popř. vztahy mezi zaměstnavateli a pozůstalými po zaměstnanci, který zemřel),
- kolektivní (vztahy mezi zástupci zaměstnanců, kteří reprezentují kolektiv zaměstnanců, a zaměstnavateli, popř. mezi jejich sdruženími).
Co patří do pracovního práva : Pracovní právo upravuje především vztahy, které vznikají mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem (individuální pracovní právo). Kromě toho upravuje např. právní postavení odborů, organizací zaměstnavatelů, formy a pravidla kolektivního vyjednávání (kolektivní pracovní právo). Patří mezi odvětví soukromého práva.