Kdo odpovida za udrzovani volnych Unikovych cest?
Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.Autorem je Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Účelem tohoto zákona je vytvořit podmínky pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před požáry a pro poskytování pomoci při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech.

Co lze umístit na chráněné únikové cestě : V prostoru chráněné únikové cesty lze na stěnu o ploše 60 m2 umístit pouze jeden hořlavý předmět. Na podlaží chráněné únikové cesty nesmí být umístěny více než tři hořlavé předměty. Hořlavý předmět ve tvaru „nástěnky“ musí zabírat maximálně 1,3 m2 a nesmí překročit tloušťku 4 mm.

Kdo je zodpovědný za odstranění zjištěných závad při požární preventivní kontrole

Lhůty k odstranění zjištěných požárních závad navrhuje osoba provádějící preventivní požární prohlídku.

Jakou dokumentaci je zaměstnavatel povinen zpracovat a udržovat při činnostech bez zvýšeného požárního nebezpečí : Právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím jsou povinny zpracovávat předepsanou dokumentaci požární ochrany, plnit podmínky požární bezpečnosti v ní stanovené a udržovat ji v souladu se skutečným stavem.

Kdo má odpovědnost za dodržování BOZP

Co se zákona týče, pak má zodpovědnost za dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci výhradně zaměstnavatel. Ten musí dle platných zákonů zajistit pracovní podmínky tak, aby všichni zaměstnanci byli chráněni, respektive jejich zdraví.

Školení požární ochrany provádí buď proškolený vedoucí zaměstnanec, požární preventista nebo technik požární ochrany, dle stupně požárního nebezpečí v daném provozu. Dodržování zásad požární bezpečnosti, včetně povinnosti školení zaměstnanců, kontroluje místně příslušný úřad hasičského záchranného sboru.

Kdo zpracovává požární řád obce

Požární řády zpracovává osoba odborně způsobilá nebo technik požární ochrany, ovšem schvaluje je statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce, a to před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.Částečně chráněná úniková cesta – je trvale volný komunikační prostor, kde se lze bez překážek pohybovat směrem k východu na volné prostranství nebo do chráněné únikové cesty.Označení únikových cest

Únikové cesty z objektu na bezpečné místo musí být zřetelně označeny, a to především všude tam, kde východ na volné prostranství není přímo viditelný, kde se mění směr úniku nebo kde dochází ke křížení komunikací či změně výškové úrovně (schody).

Mezi hlavní úkoly preventivních požárních hlídek patří dohled nad dodržováním předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provádění nutných opatření k záchranně osob, přivolání požární hlídky a účast na likvidaci požáru.

Kdy se zřizuje preventivní požární hlídka : Odbornou přípravu preventivní požární hlídky provádí v případě činností se zvýšeným požárním nebezpečím technik požární ochrany a u činností s vysokým požárním nebezpečím potom odborně způsobilá osoba v požární ochraně.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Kdo schvaluje dokumentaci po

Dokumentaci PO schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.

Náklady spojené se zajišťováním BOZP je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnancům OOPP v případě, kdy není možné odstranit rizika nebo je omezit prostředky kolektivní ochrany či opatřeními v oblasti organizace práce. Tato povinnost je zakotvena v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Jak postupuje zaměstnanec který zjistí požár : Každý zaměstnanec je povinen:

při zpozorování požáru se jej snažit uhasit všemi dostupnými prostředky a není-li to možné, bezodkladně provést opatření k zamezení šíření požáru, ohlásit požár hasičskému záchrannému sboru (tel. 150) a vedoucímu zaměstnanci a vyhlásit požární poplach (voláním „HOŘÍ“, příp.