Kdo nosí dárky v Bulharsku?
V Bulharsku se vánoce slaví až 6. ledna. I zde se v každé domácnosti zdobí vánoční stromeček, pod který naděluje Děda Koleda. Z kynutého těsta, které je podobné těstu na naše vánočky se peče pečivo ve tvaru kroužků.Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.Kdo nosí dárky na ukrajině

Je zobrazován jako starší muž s bílým plnovousem a často má na sobě dlouhý bílý plášť nebo kožich. Did Moroz přináší dárky dětem na Štědrý večer, tedy 24. prosince, nebo v některých regionech na svátek Tří králů, tedy 6. ledna.

Kdo nosí dárky v Argentině : Père Noël je dnes v podstatě identický se Santa Clausem, včetně sobů a toho, že žije na severním pólu, či že může nosit červené oblečení. Kvůli francouzským vlivům v 19. století nosí dárky také v Argentině, Brazílii a Uruguayi pod jménem Papá Noel.

Jak Češi slaví Vánoce

K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek. V 19. století se v Česku začal rozšiřovat také původně protestantský zvyk zdobení vánočního stromku.

Jak se slaví Vánoce v Chorvatsku : Lidé drží půst, nebo aspoň jí méně, balí dárky, zdobí se stromeček a připravuje se slavnostní večeře. Na štědrovečerní večeři jedí lidé v Chorvatsku nejčastěji tresku, chobotnici nebo jinou rybu. Po společné večeři si lidé povídají a později vyráží do kostela na mši.

V sousedním Německu si trh s vánoční nadílkou rozdělili Vánoční muž Weihnachtsmann a obdoba českého Ježíška – Christkind. Ježíšek nosí dárky také v Rakousku.

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Dánsko Julemanden (Christmas Man)
Dominikánská republika Papá Noel (Otec Vánoc), Santa Clós (Santa Claus)
Ekvádor Papá Noel (Otec Vánoc)
Egypt Papa Noël (arabsky: بابا نويل Baba Noel)

Kdo nosí dárky v novém Zelandu

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Norsko Julenissen (Vánoční skřet)
Nový Zéland Otec Vánoc, známý v Maorštině Maori jako Hana Koko.
Panama Santa Claus
Paraguay Papá Noel (Otec Vánoc)

Belgie. V Belgii děti prožívají více svátek Sv. Mikuláše, protože tehdy ty hodnější dostávají dárky od Sinterklaas (ve Vlámsku) nebo Saint Nicholas (ve Valonsku).Do roku 432 se Vánoce stihly rozšířit do Egypta a ve středověku už tento svátek slavili lidé po celém světě, čímž se pohanské slavnosti dostaly do pozadí. Od tohoto času se tedy narození Ježíše Krista slaví 24. prosince a 6. leden se stal datem příjezdu Tří Králů.

“Tchajwanci Vánoce neslaví. Jsou to většinou buddhisté nebo taoisté.

Jak se slaví Vánoce v Japonsku : V Japonsku není Štědrý den státním svátkem, dospělí jdou tedy do práce a děti do školy. Lidé se scházejí až večer a ten pak tráví různým způsobem. Zamilované páry si podobně jako na sv. Valentýna domlouvají romantické schůzky a často se také právě v tento den zasnubují.

Jak se slaví Vánoce na Slovensku : Slováci slaví Vánoce podobně jako Češi. Dárky dětem nosí Ježiško hned po večeři. Zvykem bývá, že po celý Štědrý den se nikam nechodí, pokud to není nutné – návštěvy se odkládají až na druhý den. Věřící rodiny si chodí do kostela pro betlémské světlo.

Kdo nosí dárky v Indii

Dokonce i v Indii chodí Ježíšek nebo Santa Claus, který dětem přiváží dárky na voze taženým koňmi. V hindštině se mu říká Christmas Baba.

Nejčastěji ve světě naděluje Santa Claus, v takovém Norsku dárečky nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem.Přestože právě 25. prosinec, tedy první svátek vánoční nebo též Boží hod vánoční, je podle církevní tradice dnem Ježíšova narození, slaví se v severských zemích stejně jako u nás výrazně méně než předcházející Štědrý den.

Jak se slaví Vánoce v Ukrajině : Vánoce jsou spojeny s koledováním a na Ukrajině je vánoční koledování běžné stejně, jako například v česku velikonoční pomlázka. Vánoční koledníci nesou velkou hvězdu a pokrytou zlaceným papírem. Symbolizuje Betlémskou hvězdu, která označovala místo narození Ježíše Krista.