Účinky černého čaje – 10 důvodů, proč jej pravidelně pít
- Zpomaluje stárnutí
- Zlepšuje zdraví srdce.
- Snižuje hladinu LDL cholesterolu.
- Pomáhá se střevními problémy.
- Pomáhá snižovat krevní tlak.
- Snižuje hladinu cukru v krvi.
- Zvyšuje energii a bdělost.
- Zmírňuje bolest hlavy.
Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Existují lidé, kteří by měli černý čaj vůbec nepít A:Ano, lidé s vysokým krevním tlakem by měli omezit spotřebu černého čaje a lidé s gastrointestinálními problémy by měli úplně vypadnout z pití.Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Jak dlouho před Spanim Nepit černý čaj : Odborné zdroje přitom uvádí, že kofein může narušovat spánek klidně i po 6 hodinách od přijetí. Měli byste proto mít na paměti, že poslední šálek kávy nebo čaje byste měli vypít nejpozději těchto 6 zmiňovaných hodin před spaním.
Na co pomáhá černý čaj
Kofein, který působí jako stimulant a pomáhá nám zahnat únavu a udržet koncentraci. Antioxidanty, které pomáhají z organismu odstraňovat volné radikály a jsou skvělou prevencí mnoha onemocnění. Polyfenoly, které pomáhají snižovat cholesterol, hladinu cukru v krvi a udržují zdravou funkci střev.
Na co je čaj z černého bezu : Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat – černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť. Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin. Nálev z květů černého bezu (připravujeme stejně jako čaj) použijte k čištění a omývání citlivé pokožky.
Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.
Působí například na zrychlení metabolismu a odbourávání tuku v těle, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje detoxikaci, posiluje imunitu nebo působí i proti rakovině. Z indických černých čajů jsou nejznámější černé čaje Darjeeling a Assam, které se dnes dovážejí i v zelené variantě.
Proč se černý čaj nepočítá do pitného režimu
Silný černý čaj a káva nejsou pro organismus zdrojem tekutin. Alkohol, káva, černý čaj se nezahrnuje do pitného režimu, protože organismus odvodňují. Pod pojmem pitný režim rozumíme vědomé udržování dostatečného množství tekutin a minerálních látek v organismu.Kofein, který působí jako stimulant a pomáhá nám zahnat únavu a udržet koncentraci. Antioxidanty, které pomáhají z organismu odstraňovat volné radikály a jsou skvělou prevencí mnoha onemocnění. Polyfenoly, které pomáhají snižovat cholesterol, hladinu cukru v krvi a udržují zdravou funkci střev.Pití před spaním
Díky pití vody tak můžeme snadněji usínat. Přísun tekutin přispívá i k lepší náladě a schopnosti uvolnění se. Nedostatek vody naopak vede k podráždění a únavě během dne. Pravidelné pití vody se podílí na snižování bolestí hlavy.
Asi každého napadne, že není dobré pít před spaním, pokud nechce v noci pravidelně běhat na toaletu. Kdy se tedy občerstvit naposledy Doporučuje se vyhýbat se příjmu tekutin zhruba tři hodiny před ulehnutím. Pokud je někdo zvyklý jíst těsně před spaním či má rád druhé večeře, neměl by konzumovat ani polévky.
Co léčí černý bez : Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.
Který černý čaj je nejlepší : Na prvním místě s 68 procentními body se v testu umístily dva výrobky – Lord Nelson English breakfast (Lidl) a Zlatý šálek Klasik černý čaj. Oba získaly celkové dobré hodnocení.
Jak je zdravý černý čaj
U nás je nejpopulárnější čaj černý, přestože jeho zdravotní účinky jsou v porovnání s bílým nebo zeleným čajem o něco nižší. Polyfenoly, který tento čaj obsahuje, jsou velmi výraznými antioxidanty, a proto i černý čaj pomáhá chránit naše buňky před patologickými změnami a také snižuje riziko různých cévních onemocnění.
Na noc volte bylinky
- Heřmánek – potřebujete se uvolnit a zklidnit rozdováděnou mysl
- Meduňka – nejen na spaní, ale na celkové zklidnění se hodí meduňka.
- Levandule – fialově zbarvená rostlina s příjemnou a uklidňující vůní se často vkládá do polštářových povlaků.
- Rooibos – africká rostlina ideální na nespavost.
Heřmánkový čaj je pravděpodobně nejznámějším silným čajem na spaní a je téměř na vrcholu každého seznamu čajů na spaní. Tento bylinný čaj se již po staletí používá jako součást tradiční medicíny k léčbě úzkosti, nespavosti a zmírnění stresu a vyznačuje se chutí, která připomíná svěží jablka.
Kdo by neměl pít zelený čaj : Zelený čaj – kontraindikace
Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.