Základní kámen byl položen v roce 1475, stavbu řídil stavitel Václav, od roku 1478 Matěj Rejsek, který zčásti provedl i bohatou sochařskou výzdobu. Věž byla založena na dně hradebního příkopu cca 9 m pod dnešním terénem.Asi od roku 1715 sloužila jako skladiště střelného prachu, odtud název „Prašná“. Při pruském obléhání Prahy roku 1757 byla věž značně poničena. Dnešní vzhled věž získala až v letech 1878–1886 za pseudogotické puristické úpravy, kterou vedl architekt Josef Mocker. Předlohou mu byla Staroměstská mostecká věž.Brána vznikla roku 1475 k reprezentačním účelům a nahradila Bránu svatého Ambrože (součást tehdy již nepotřebného staroměstského opevnění), dostavena byla ale až na konci 19. století, v pseudogotickém puristickém stylu. Brána má výšku 65 metrů, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 44 metrů a vede na něj 186 schodů.
Kdo nechal ve 13 století postavit opevnění Starého Města pražského : Roku 1348 vzniklo Nové Město, které de facto krylo od východu historickou část města. Brána tím ztratila svůj obranný význam a město ji nechalo chátrat. Na jejím místě nechal postavit roku 1475 král Vladislav Jagellonský na náklady Starého města pražského jako součást opevnění Starého města pražského Prašnou bránu..
Jak se kdysi říkalo Prašné bráně
Historie Prašné brány
Prašná brána byla postavená v roce 1475 jako náhrada za Horskou bránu, která byla součástí opevnění Starého města z dob Václava II. Po založení Nového města opevnění ztratilo svůj význam, a tak původní věž zchátrala. Byla na tom tak špatně, že ji místní říkali Odraná.
Která z pražských bran zahajuje Královskou cestu na Pražský hrad : Jedna z nejvýraznějších památek pozdně gotické Prahy z r. 1475 je monumentálním vstupem do Starého Města, kterým na území města vcházely korunovační průvody českých králů, a i dnes je vstupem na Královskou cestu vedoucí na Pražský hrad.
Skalní brána je perforace skalní hmoty, jejíž dno se nachází přibližně v úrovni okolního povrchu. Skalní brána vzniká selektivním zvětráváním (mechanickým a chemickým) většinou v klastických nebo rozpustných sedimentárních horninách.
Nové Město založil roku 1348 český král Karel IV. Dříve samostatné město se stalo roku 1784 součástí Královského hlavního města Praha. Nové Město pražské je neodmyslitelně spojeno s největším panovníkem českých dějin Karlem IV.
Který český panovník založil Staré Město pražské
Tržiště na Starém Městě bylo dávno před tím, než král Václav I. založil v r. 1235 město.Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.Staré zámecké schody vedou od předhradí Pražského hradu, konkrétně od východní hradní brány v prostoru nazývaném Na Opyši, na malostranský Klárov. Měří přibližně 150 metrů a byly zde vybudovány již v 16. století. Současná podoba čítající 121 kamenných schodů je z let 1835 až 1837, kdy byly rekonstruovány.
K nejznámějším oblastem v ČR patří:
- Děčínská vrchovina: Tiské stěny, Jetřichovické stěny, Pravčická brána.
- Broumovská vrchovina: Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, stolová hora Ostaš
- Ralská pahorkatina: Rač u Zakšína, Kokořínsko, u Vojtěchova, u Vlhoště, Hradčanské stěny, Sloupské skalní město.
Jak vzniká skalní okno : Skalní okna vznikají v různých horninách odlišnými procesy, nejčastěji abrazí, eolickou korazí, krasověním, rozpadem podél puklin a zvětráváním a odnosem zpravidla dobře propustných nebo rozpustných hornin, nejčastěji na méně odolných polohách nebo puklinách.
Co vše nechal postavit Karel IV : Karel nechal opravit Pražský hrad, přebudovat katedrálu sv. Víta, postavil kamenný most přes Vltavu, založil a sám vyprojektoval Nové Město pražské, první univerzitu severně od Alp a dal také zhotovit Svatováclavskou korunovační korunu.
Který český panovník založil Staré město pražské
Tržiště na Starém Městě bylo dávno před tím, než král Václav I. založil v r. 1235 město.
Podle legendy byla Praha založena v 8. století českou kněžnou a věštkyní Libuší a jejím manželem Přemyslem, zakladatelem dynastie Přemyslovců.Pěší cesta byla velice strmá a stoupala prudce, až k Hradčanské radnici, kde se nyní v těchto místech nacházejí Radniční schody. Jezdci a vozy pokračovali dále na Úvoz, Pohořelec a Loretánské náměstí. Na Hradčanském náměstí je umístěn hlavní vstup do areálu Pražského hradu a Královská Cesta tak končí u Matyášovy brány.
Jak je dlouhá královská cesta : Kungsleden (česky Královská cesta) je dálková turistická trasa v severním Švédsku, ve švédském Laponsku. Vede v délce přibližně 470 km z Abiska na severu do Hemavanu na jihu.