Kdo navrhuje pravni predpisy EU?
Evropská komise odpovídá za plánování, přípravu i za předkládání nových evropských právních předpisů. Pokud sama návrh předkládá, využívá své tzv. „právo iniciativy“. Právní předpisy EU hájí zájmy jejích občanů i Unie jako celku.Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.Evropská komise předloží návrh Radě a Evropskému parlamentu. Rada a Parlament přijmou legislativní návrh buď v prvním, nebo ve druhém čtení.

Kdo rozhoduje o výkladu právních předpisů v EU : Evropský parlament rozhoduje o právních předpisech EU společně s Radou Evropské unie.

Kdo navrhuje rozpočet EU

Rozpočet EU je každoročně navrhován Evropskou komisí a schvalován tzv. rozpočtovou autoritou, tj. Radou EU a Evropským parlamentem.

Kdo vydava právní akty EU : Oficiální pravomoc podat návrh právního aktu má v Evropské unii jen Evropská komise. Několik institucí ale může Evropskou komisi o návrh požádat: Rada EU, většina Evropského parlamentu, Evropský soudní dvůr, alespoň čtvrtina členských států, Evropská centrální banka a Evropská investiční banka.

Právo předkládat návrhy zákonů má podle Ústavy poslanec, skupina poslanců, Senát (pouze jako celek), vláda a krajská zastupitelstva. Součástí návrhu je kromě znění zákona i důvodová zpráva.

Právo předkládat návrhy zákonů má podle Ústavy poslanec, skupina poslanců, Senát (pouze jako celek), vláda a krajská zastupitelstva. Součástí návrhu je kromě znění zákona i důvodová zpráva.

Co dělá europoslanec

Evropský parlament (EP) je jeden ze sedmi orgánů Evropské unie a spolu s Radou Evropské unie přijímá její legislativní akty. Reprezentuje občany Evropské unie. Poslanci parlamentu jsou voleni přímou volbou každých pět let.Evropský parlament

Společně s Radou Evropské unie přijímá rozhodnutí o evropských právních předpisech.Kdo plní a kontroluje roční rozpočet Rozpočet plní především Komise a členské státy. Členské státy plní přibližně tři čtvrtiny rozpočtu. To znamená, že Evropská komise vyplácí přímo pouze malou část rozpočtu.

Návrh zákona o státním rozpočtu může Poslanecké sněmovně předkládat pouze vláda, a to nejpozději tři měsíce před začátkem kalendářního roku. Vládní přípravu státního rozpočtu upravuje zákon č. 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech .

Kdo vydává nařízení EU : Vydat jej může hlavní orgán EU (Komise, Rada, Parlament), Výbor regionů a Evropský hospodářský a sociální výbor. Tyto dva výbory vydávají během legislativního procesu stanoviska k návrhům z pohledu regionů nebo hospodářství a sociální oblasti.

Kdo vydává nařízení : Nařízení ve užším smyslu státněprávní terminologie je druhem podzákonného právního předpisu, který může vydávat vláda, ministerstvo nebo jiný správní úřad, obce a kraje k provedení zákona.

Kdo vypracovává návrh zákona o státním rozpočtu

Projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu

Návrh zákona o státním rozpočtu může Poslanecké sněmovně předkládat pouze vláda, a to nejpozději tři měsíce před začátkem kalendářního roku.

Návrh zákona

Zákonodárnou iniciativou v České republice podle čl. 41 Ústavy disponuje poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda a zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku (hl. m. Prahy nebo kraje).Návrh zákona o státním rozpočtu může Poslanecké sněmovně předkládat pouze vláda, a to nejpozději tři měsíce před začátkem kalendářního roku. Vládní přípravu státního rozpočtu upravuje zákon č. 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech .

Kdo navrhuje ustavni zakony : Ústavní zákony jsou zákony nejvyšší právní síly v České republice. Musí být schváleny kvalifikovanou většinou obou komor Parlamentu, tedy 3/5 většinou všech poslanců Poslanecké sněmovny a 3/5 většinou přítomných senátorů v Senátu.