Evropská komise předloží návrh Radě a Evropskému parlamentu. Rada a Parlament přijmou legislativní návrh buď v prvním, nebo ve druhém čtení. Jestliže tyto dva orgány nedosáhnou dohody po druhém čtení, je svolán dohodovací výbor.dohody mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU. Poté, co Komise předloží návrh finančního rámce, rozhoduje Rada EU jednomyslně o jednotlivých příjmech a výdajích. Aby byl dokument přijat, musí být odsouhlasen prostou většinou všech členů Evropského parlamentu.Její současnou předsedkyní je Ursula von der Leyenová z Německa. Evropská komise má místní zastoupení jak ve členských státech EU, tak po celém světě. V České republice sídlí zastoupení Evropské komise v Praze.
Kdo schvaluje právní předpisy EU : Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.
Kdo vydává směrnice EU
Vydat jej může hlavní orgán EU (Komise, Rada, Parlament), Výbor regionů a Evropský hospodářský a sociální výbor. Tyto dva výbory vydávají během legislativního procesu stanoviska k návrhům z pohledu regionů nebo hospodářství a sociální oblasti.
Kdo vypracovává návrhy právních předpisů EU : Evropská komise odpovídá za plánování, přípravu i za předkládání nových evropských právních předpisů. Pokud sama návrh předkládá, využívá své tzv. „právo iniciativy“. Právní předpisy EU hájí zájmy jejích občanů i Unie jako celku.
Projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu
Návrh zákona o státním rozpočtu může Poslanecké sněmovně předkládat pouze vláda, a to nejpozději tři měsíce před začátkem kalendářního roku. Vládní přípravu státního rozpočtu upravuje zákon č. 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech .
Rozpočet plní především Komise a členské státy. Členské státy plní přibližně tři čtvrtiny rozpočtu. To znamená, že Evropská komise vyplácí přímo pouze malou část rozpočtu. Konečnou odpovědnost za plnění celkového ročního rozpočtu EU však nese Komise.
Kdy se Česká republika pripojila k EU
Na jednání byly uzavřeny jednotlivé kapitoly a stanovena přechodná období pro přijetí evropské legislativy. Evropská rada rozhodla o přijetí ČR a dalších devíti evropských států k 1. květnu 2004.Parlament má 705 poslanců (stav od 1. 2. 2020), Česko zastupuje 21 poslanců. Počet poslanců z jednotlivých členských států určuje z podnětu parlamentu jednomyslným rozhodnutím Evropská rada (čl.Právo předkládat návrhy zákonů má podle Ústavy poslanec, skupina poslanců, Senát (pouze jako celek), vláda a krajská zastupitelstva. Součástí návrhu je kromě znění zákona i důvodová zpráva.
Soudní dvůr Evropské unie
Soudní dvůr zajišťuje, aby tyto právní předpisy byly vykládány a uplatňovány jednotně. Pokud má vnitrostátní soud pochybnosti o výkladu některého z těchto právních předpisů, může požádat Soudní dvůr o vysvětlení. Jednotlivé země EU neuplatňují právní předpisy EU vždy v plném rozsahu.
Jaký je rozdíl mezi nařízením a směrnicí : Nařízení má obecnou působnost. Je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech. Směrnice je závazná pro každý stát, kterému je určena, pokud jde o výsledek, jehož má být dosaženo, přičemž volba formy a prostředků se ponechává vnitrostátním orgánům. Rozhodnutí je závazné v celém rozsahu.
Kdo rozhoduje o výkladu právních předpisů EU : Evropský parlament rozhoduje o právních předpisech EU společně s Radou Evropské unie.
Kdo vydava právní akty EU
Oficiální pravomoc podat návrh právního aktu má v Evropské unii jen Evropská komise. Několik institucí ale může Evropskou komisi o návrh požádat: Rada EU, většina Evropského parlamentu, Evropský soudní dvůr, alespoň čtvrtina členských států, Evropská centrální banka a Evropská investiční banka.
Ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet je Ministerstvo financí. Účet státního rozpočtu spravuje Česká národní banka. Státní rozpočet přijímá pouze Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zákonem, jehož návrh vypracovává Ministerstvo financí a schvaluje vláda České republiky.Právo předkládat návrhy zákonů má podle Ústavy poslanec, skupina poslanců, Senát (pouze jako celek), vláda a krajská zastupitelstva. Součástí návrhu je kromě znění zákona i důvodová zpráva.
Kdo vytváří rozpočet : Ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet je Ministerstvo financí. Účet státního rozpočtu spravuje Česká národní banka. Státní rozpočet přijímá pouze Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zákonem, jehož návrh vypracovává Ministerstvo financí a schvaluje vláda České republiky.