Kdo napsal slova české hymny?
“ Složil ji skladatel František Škroup na slova Josefa Kajetána Tyla. Skladba oslavuje krásu naší vlasti a není divu, že se postupně stala velmi oblíbenou.Česká hymna

Původní Škroupův zápis
Hymna Československo Protektorát Čechy a Morava Česko
Slova Josef Kajetán Tyl
Hudba František Škroup
Přijata 1918 13. březen 1990 (1. leden 1993)

Ve Stavovském divadle v Praze měla 21. prosince 1834 premiéru "první národní fraška se zpěvem" od Josefa Kajetána Tyla s hudbou Františka Škroupa. Jmenovala se Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka a poprvé v ní zazněla lyrická vlastenecká píseň Kde domov můj, dnešní česká hymna.

Kdo napsal hymnu Kde domov můj : Josef Kajetán TylKde domov můj / Autor textu

Píseň „Kde domov můj“, z které česká hymna používá pouze první sloku, pochází z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla „Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka“, poprvé uvedené v Praze dne 21. prosince 1834. Hudbu k ní složil František Škroup.

Kdo je autorem státní hymny jak se píseň jmenuje a kdo k ní složil hudbu

Píseň Kde domov můj pochází z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, poprvé uvedené v Praze 21. prosince 1834. Hudbu k ní složil František Škroup, prvním interpretem se stal Karel Strakatý.

Co to jsou Bory z hymny : Pak ale písnička pokračuje: "Bory šumí po skalinách." Víte, co jsou to bory Bory jsou borové lesy neboli lesy, ve kterých rostou jehličnaté stromy – borovice lesní. Zákeřně se může v české hymně tvářit také slovo skví se. Když se něco skví, tak to vyniká, vystavuje se všem na odiv.

Fidlovačka, divadelní hra Josefa Kajetána Tyla, měla premiéru 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle v Praze. Píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou, ale měla mnohem větší úspěch než hra samotná.

Píseň Nad Tatrou sa blýska vznikla v roce 1844 během odchodu bratislavských studentů do Levoče. Text napsal Janko Matúška na melodii slovenské lidové písničky Kopala studienku. V roce 1920 se první sloka stala součástí československé hymny.

Kdo byl JK Tyl

Josef Kajetán Tyl (4. února 1808 Kutná Hora – 11. července 1856 Plzeň) byl český dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář.Autorem hudby byl uznávaný hudebník a skladatel František Škroup, který také mírně upravil Tylův původní text. Hra se po premiéře dočkala jediné reprízy, zato píseň Kde domov můj se hlavně kvůli závěru první sloky „…a to je ta krásná země – země česká – domov můj…“ lidem líbila a záhy se zpívala po celé Praze.Melodie hymny je převzata z Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, kterou v roce 1823 složil na slova lyrické básně Friedricha Schillera „Óda na radost“ z roku 1785. Hymna symbolizuje nejen Evropskou unii, ale i Evropu v širším smyslu.

Česká hymna je společným dílem Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla. Píseň byla původně složena pro divadelní hru Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Slova složil J. K. Tyl a hudbu, včetně menších oprav textu, František Škroup.

Kde vznikla česká hymna : Fidlovačka se už dnes neslaví, ale v Nuslích stojí stejnojmenné divadlo a stejné jméno má i dobový nástroj, který ševci používali k hlazení neboli fidlování kůže. Tylova Fidlovačka se však navždy zapsala do dějin jako hra, kde zazněla písnička Kde domov můj, tedy píseň, z níž se později stala česká národní hymna.

Jak se jmenuje slovenská hymna : Nad Tatrou sa blýska je slovenská státní hymna.

Co udělal Josef Kajetán Tyl

Tyl proslul nejvíce divadelními hrami. Byly to hry ze současnosti jako "Nalezenec" (1838), "Paní Marjánka matka pluku" (1845), "Pražský flamendr" (1846), "Paličova dcera" (1847), "Bankrotář" (1848), "Chudý kejklíř" (1849).

Aby svou rodinu uživil, zkusil psát vlastenec Tyl i oslavné články na císařpána. Nestačilo to. Zemřel na zájezdu s kočovnou divadelní společností na selhání jater.Tvoří ji první sloka písně Kde domov můj, která poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka.

Jak se jmenuje hymna Evropské unie a kdo jí napsal : Melodie hymny je převzata z Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, kterou v roce 1823 složil na slova lyrické básně Friedricha Schillera „Óda na radost“ z roku 1785. Hymna symbolizuje nejen Evropskou unii, ale i Evropu v širším smyslu.