Jak už jsme zmínili, na přední sedačce může cestovat kterékoliv dítě, ovšem stále záleží na jeho věku nebo hmotnosti, neboť do 36 kilogramů váhy nebo 150 cm výšky je nutné použít pro přepravu dítěte v autě dětskou sedačku. Ty se navíc dělí do několika kategorií, opět v závislosti na výšce nebo váze dítěte.V současné době zákon nerozlišuje, na jakém sedadle je dítě přepravováno, ale určuje obecné podmínky pro přepravu. Opět tedy platí, že jak podsedák, tak autosedačka na předním sedadle je povinná pro děti vážící do 36 kg s výškou do 150 cm.Jakmile dítě doroste výšky 150 cm nebo jeho tělesná hmotnost dosáhne 36 kg, není již autosedačka povinná. Dítě může sedět na sedadle vozidla, ale vždy musí být správně připoutané (stejně jako ostatní spolucestující ve vozidle). Více k nezbytnosti připoutání se při jízdě v autě ZDE.
Kde může sedět dítě v autě : Nejbezpečnější místo pro autosedačku je prostřední zadní sedadlo, protože je nejdále od bočních airbagů a jakéhokoli potenciálního nárazu. I když je to statisticky nejbezpečnější místo, víme, že mnohdy není možné použít – třeba kvůli velikosti či tvaru středního sedadla, nepřítomnosti isofixových úchytů apod.
Kdy může sedet dítě vpredu bez sedacky
Zákon v tomto hovoří jasně. Dítě, jehož hmotnost nepřevyšuje 36 kilogramů a není vyšší než 150 cm musí být ve vozidle přepravováno pouze za použití dětské autosedačky.
Kdy může sedet dítě vepředu bez sedacky : V současnosti již neplatí hranice 12 let pro jízdu vpředu. Cestování na sedadle spolujezdce není omezeno věkem dítěte od novelizace v roce 2006. Dítě ovšem musí mít autosedačku přiměřenou svému věku. Je třeba, aby autosedačka byla opravdu vhodná a dostatečně bezpečná.
– Máte starší vůz a nemáte namontovaná isofixová oka v sedadlech – pak je řešením autosedačka na pás nebo základnu, kterou lze připevnit pomocí pásu. – Potřebujete extrémní prostor na nohy pro potomka – lepší je sedačka na pás.
Dítě může samostatně sedět ve věku 6 až 9 měsíců. Některé děti se snaží posadit už v 5 měsících. Dostat se do sedu je docela námaha a vyžaduje hodně posílení svalů celého těla. Dítě by se mělo začít učit sedět samo zhruba v půl roce.
Kolik cm bez podsedáku
Dítě musí být ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3 přepravováno v autosedačce, pokud je jeho tělesná hmotnost nižší než 36 kg a tělesná výška menší než 150 cm. Od váhy 25 kg přichází v úvahu jeden druh zádržného systému – zvýšené sedadlo (podsedák), které je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla.Kam umístit autosedačku První kategorie může být na předním sedadle (ale pouze v případě když lze aktivovat airbag) a výhradně proti směru jízdy. Pokračovací autosedačky už jen dozadu na zadní sedadla (proti i po směru jízdy).Pravidla pro jízdu v autě více dětí
Pokud převážíte tři děti starší tří let a nižších než 150 cm, pak vzadu umístíte pouze dvě autosedačky – pokud pro třetí autosedačku není dostatek prostoru, třetí dítě může cestovat uprostřed bez autosedačky, ale musí být připoutáno bezpečnostním pásem.
Jak připevnit autosedačku bez Isofixu Upevnění autosedačky pásem je u každé autosedačky jiné. Pouze tzv. vajíčka, čili autosedačky od narození 0-13kg mají jednotný způsob, jediný možný, vždy v protisměru, ramenní pás okolo celé autosedačky a bederní přes nožičky.
Co je bezpecnejsi Isofix nebo pas : Isofix zajišťuje dítěti bezpečnost ne proto, že je bezpečnější než pás, ale především proto, že na základnu Isofixu není možné dítě připnout špatně. Sedačka po zacvaknutí pasuje a nehne se.
Kdy dítě pozná samo sebe : Chvíli trvá, než přijde na to, že je v zrcadle ono samo. 6. -8. měsíc si začíná uvědomovat svou identitu.
Kdy se dítě samo postaví
Každé dítě má své vlastní tempo učení se. Většina dětí udělá první krůček mezi 12. až 14. měsícem.
Už od roku 2006 neplatí při jízdě v autě žádné věkové omezení pro děti sedící na sedadle spolujezdce. Dítě ale pochopitelně musí být v autosedačce odpovídající jeho věku a velikosti. V autosedačce musí být bez ohledu na věk každý, kdo váží do 36 kilogramů a měří do 150 centimetrů.Při dlouhých cestách se doporučuje nenechávat kojence ve vajíčku déle než 1,5 hodiny v kuse. Proto máte-li před sebou delší cestu autem, dělejte zhruba po hodině a půl přestávky, aby miminko mohlo změnit polohu.
Kde je v autě sedadlo smrti : Častěji se umírá vzadu
Místo vedle řidiče je osudné při každé 218. nehodě a řidič dokonce umírá "jen" při každé 315. nehodě. Důvod je podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila jasný: zatímco vpředu se už lidé naučili používat bezpečnostní pásy, vzadu se cestující stále nepoutají.