Kdo musí reportovat ESG?
Povinnost dopadne na všechny velké a malé a střední podniky obchodované na burze a na všechny společnosti splňující alespoň dvě ze tří kritérií: 1. čistý obrat minimálně jedna miliarda korun, 2. více než 250 zaměstnanců, 3. aktiva v rozvaze vyšší než 500 milionů korun.ESG reporting je nástrojem, jak o odpovědném přístupu k životnímu prostředí, společnosti a řízení informovat zainteresované strany, např. obchodní partnery (zákazníky, dodavatele), investory, zaměstnance, regulátory i veřejnost.ESG report se zaměřuje na tři klíčové oblasti: environmentální, sociální a správní. Environmentální faktory zahrnují vše od emisí CO2 po množství odpadu vyráběného firmou. Sociální faktory se týkají například bezpečnosti a zdraví zaměstnanců, diverzity a inkluzivity nebo lidských práv v celém zásobovacím řetězci.

Co to je ESG reporting : ESG je spojené s nefinančním reportingem, který za fiskální rok 2025 budou muset firmy v EU s více než 250 zaměstnanci, čistým obratem nad 40 mil. EUR ročně (cca 1 miliarda Kč) nebo s aktivy v rozvaze vyšší než 500 mil. Kč dle nové evropské legislativy zahrnout do svých výročních zpráv.

Jaká je hranice pro podmínky minimálního obratu pro povinný ESG reporting velkých podniku Large Enterprises od roku 2026

Velké společnosti, které splní alespoň 2 ze 3 kritérií (více než 250 zaměstnanců, obrat nad 1 mld. Kč, rozvaha aktiv nad 500 mil. Kč) budou reportovat rok 2025 (v roce 2026).

Koho se týká CSRD : Co je CSRD Všechny velké podniky v EU budou od roku 2024 odevzdávat report o dopadech svého byznysu na životní prostředí a společnost. Povinnost se v budoucnu bude týkat i menších podniků kótovaných na burze.

ESG žebříček měří vybrané ukazatele v rámci jednotlivých pilířů ESG a porovnává, do jaké míry tuzemské firmy sledují a komunikují svůj vliv na životní prostředí, společnost a řízení firmy.

Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), je nová směrnice EU, která řeší reportování ESG velkých podniků.

Co musí zveřejnit malá účetní jednotka

Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu k účetní závěrce.Na koho se bude CSRD vztahovat CSRD se bude týkat všech subjektů, které mají více než 250 zaměstnanců a roční čistý obrat přesahující 40 milionů eur, či jejich bilanční suma roční rozvahy činí více než 20 milionů eur. Rovněž bude CSRD povinné pro veřejně obchodovatelné společnosti s výjimkou mikropodniků.Kritéria pro povinnost ověřit účetní závěrku auditorem

Pokud je účetní jednotka malou účetní jednotkou, posuzují se následující kritéria pro stanovení povinnosti auditu: aktiva netto – 40 mil. Kč, roční úhrn čistého obratu – 80 mil.

Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.

Které výkazy má účetní jednotka za povinnost sestavovat : Malá účetní jednotka

sestavuje účetní závěrku ve zkráceném rozsahu, nezveřejňuje výsledovku (výkaz zisku a ztráty), nesestavuje přehled cash flow (o peněžních tocích) a přehled o změnách vlastního kapitálu.

Které malé účetní jednotky podléhají povinnému auditu účetní závěrky : Kritéria pro povinnost ověřit účetní závěrku auditorem

Velké a střední účetní jednotky mají vždy povinný audit účetní závěrky. Na druhou stranu mikro účetní jednotky nemají povinnost mít ověřenou účetní závěrku auditorem, pokud jim tuto povinnost nestanovuje zvláštní právní předpis.

Kdo musi zveřejňovat výkaz zisků a ztrát

Rozvaha, výkaz zisků a ztrát a další části účetní závěrky musíte jako podnikatel zveřejnit ve sbírce listin. Dokumenty tam vložíte ve formátu PDF a máte více možností, jak na to.

Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:

  • listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
  • rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
  • výroční zprávy, účetní závěrky,
  • rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
  • rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.

Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč

Kdo má povinnost auditu : Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč