Kdo může vystavit směnku?
Vystavitel směnky (dlužník) se písemně zavazuje, že jejímu majiteli (věřiteli) zaplatí uvedenou dlužnou částku. Směnka vlastní – dlužník se zavazuje, že on sám bude tím, kdo ve smluvený čas uhradí sumu peněz dohodnutou a uvedenou na směnce.Směnka vlastní

Tvořena na základně dvou směnečných účastníků – emitent (výstavce) a remitent (osoba, na jejíž řad nebo jméno je směnka vydána). Obsahuje bezpodmínečný platební slib („Zaplatím“).směnečného a šekové musí obsahovat:

  1. označení, že jde o směnku – toto musí být ve vlastním textu směnky.
  2. bezpodmínečný příkaz zaplatit určitou peněžitou částku.
  3. jméno toho, kdo má platit (směnečníka)
  4. údaj splatnosti – nesmí být vymezena časovým rozmezím.
  5. údaj místa, kde má být placeno.
  6. jméno toho, komu má být placeno.

Kdo stanoví formu směnky a jakým způsobem : Mezi výstavcem směnky a jejím majitelem existuje smlouva (ta může být sjednána i ústně), která stanovuje, jaké konkrétní náležitosti mají být ve směnce doplněny. Taková smlouva vytváří tzv. vyplňovací právo osoby.

Kdy je směnka neplatná

Naproti tomu neplatná je směnka, která neobsahuje rok splatnosti, směnka se splatností dřívější než je datum vystavení, směnka splatná alternativně v různé dny (např. 1. nebo 2. ledna 2014) nebo směnka, která stanoví splatnost v určitém časovém rozmezí (např.

Jak se vymáhá směnka : Pro mimosoudní vymáhání směnky postačí zaslat scan směnky. V případě soudního vymáhání je však nutné předložit soudu originál směnky již v rámci návrhu na vydání směnečného platebního rozkazu. Po skončení soudního řízení soud originál směnky samozřejmě vrací.

Vystavuje ji věřitel ve vztahu ke svému směnečníkovi (rozuměj dlužníkovi), který ji musí přijmout (v tom okamžiku se stává akceptantem). Hlavním směnečným dlužníkem je akceptant, vedlejším směnečným dlužníkem je sám výstavce směnky.

Směnku lze napsat na jakýkoliv papír, třeba i toaletní, když není zbytí, jednodušší je však je vyzvednout v bance nebo koupit v prodejně tiskopisů speciální formulář.

Kdo je výstavce

Výstavce je osoba, která se vyskytuje jak u směnky vlastní, tak směnka cizí. Jelikož se směnce cizí říká rovněž trata, bývá výstavce směnky cizí označován jako trasant.Směnku je také možné opatřit doložkou „Bez protestu“, a to tím způsobem, že se tato dvě slova připíší před místo, kde vystavitel směnku podepisuje. Znamená to, že věřitel nebude muset později soudu složitě prokazovat, že směnku dlužníkovi předložil, ale ten ji odmítl uhradit.podpis výstavce.

  • Slovo směnka v textu. Každá směnka musí v textu obsahovat slovo „směnka“, a to v jazyce v jakém je sepsána.
  • Bezpodmínečný příkaz / slib zaplatit.
  • Jméno směnečníka, trasáta.
  • Údaj splatnosti.
  • Údaj místa, kde má být placeno.
  • Jméno remitenta.
  • Datum a místo vystavení směnky.
  • Podpis výstavce.


Když věřitel nezačne pohledávku vymáhat, promlčí se směnka tři roky po splatnosti. U směnek splatných na viděnou (víc o tom tady), nastává podle zákona automaticky splatnost směnky rok po vystavení, a v tom okamžiku také začíná běžet tříletá promlčecí doba.

Co kdyz Nezaplatim směnku : Pokud dlužník nepodá proti doručenému směnečnému platebnímu rozkazu v zákonné lhůtě námitky, nabude právní moci a vykonatelnosti. Pokud si dlužník směnečný platební rozkaz nepřevezme nebo proti němu podá námitky, řízení dále pokračuje, až do vydání rozsudku.

Co se stane kdyz Nezaplatim směnku : Pokud je směnka platná, zahajujeme vymáhání pohledávky výzvou dlužníkovi k dobrovolné úhradě. Neuhradí-li dlužník dluh ve stanovené lhůtě, ani nedojde k dohodě o splátkách, přistupujeme již bez dalšího k vymáhání pohledávky soudní cestou. Pohledávky ze směnky jsou u soudu uplatňovány ve speciálním řízení.