Kdo může provádět pracovně lékařské prohlídky?
Rozeznáváme několik druhů pracovnělékařských prohlídek, a to vstupní, periodickou, mimořádnou a výstupní. Všechny tyto prohlídky provádí buď praktický lékař zaměstnance nebo lékař z oboru pracovního lékařství, se kterým má zaměstnavatel uzavřenou smlouvu.Poskytovatel PLS

Poskytovatelem pracovnělékařských služeb může být fyzická nebo právnická osoba, jen pokud má oprávnění k poskytování zdravotních služeb podle zákona č. 372/2011 Sb. , a to v oboru všeobecné praktické lékařství nebo pracovní lékařství.Zaměstnavatel může mimořádnou zdravotní prohlídku nařídit také v případě, kdy má pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance. Měli byste také vědět, že po ukončení přerušení práce je nutné mimořádnou prohlídku provést nejdéle do 5 pracovních dnů ode dne nového nástupu výkonu práce.

Kdo může vydat potvrzení o zdravotní způsobilosti : Potvrzení o zdravotním stavu smí vystavit praktický lékař pro dospělé nebo praktický lékař pro děti a dorost, u něhož je dospělý či dětský pacient registrován. Zastupující lékař není oprávněn posudek vystavit.

Kdo je povinen podrobit se pravidelným lékařským prohlídkám

Pravidelným lékařským prohlídkám je povinen se podrobovat: držitel řidičského oprávnění pro skupinu C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E před zahájením výkonu činnosti, dále pak do dovršení 50 let věku každé dva roky a po dovršení 50 let věku každoročně.

Jak často na Pracovnělékařskou prohlídku : Periodická prohlídka u zaměstnanců vykonávajících práci nebo činnost, jejíž součástí je profesní riziko, se provádí 1x za 4 roky a u zaměstnanců nad 50 let 1x za 2 roky (pokud není pro provedení periodické prohlídky stanovena kratší lhůta).

Dohled na pracovišti je vykonáván prostřednictvím lékařů a specialistů, kteří se orientují v oblasti pracovního lékařství, a dále prostřednictvím smluvních zdravotních partnerů. Kategorizace prací je základním nástrojem, jakým způsobem hodnotit vliv práce na zdraví zaměstnanců.

Od 1. dubna 2013 se musí všichni zaměstnavatelé řídit novelou právní úpravy zákonu o specifických zdravotních službách , tzn. musí mít svého poskytovatele pracovně-lékařských služeb. A to bez ohledu, zda se jedná o zaměstnavatele, který má pět set zaměstnanců či jediného zaměstnance.

Jak probíhá pracovně lékařská prohlídka

Provádí se vyšetření moči, zraku, sluchu, měření hmotnosti, krevního tlaku, případně natočení a popis EKG. Součástí prohlídky též může být odběr a testy vzorku krve. Vstupní prohlídka zpravidla trvá okolo 30-45 minut.1 stanovuje, že "posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (dále jen "posudek") vydává posuzující lékař po zhodnocení zdravotního stavu žadatele o řidičské oprávnění (dále jen "žadatel") nebo držitele řidičského oprávnění (dále jen "řidič") zjištěného lékařskou prohlídkou a na základě vyhodnocení …Vydávání lékařského posudku

Lékařský posudek vydává registrující poskytovatel posuzované osoby a posuzujícím lékařem je lékař se způsobilostí v oboru všeobecné praktické lékařství nebo v oboru praktický lékař pro děti a dorost, pokud ZSZS nebo jiný právní předpis nestanoví jinak. Zákon č. 373/2011 Sb.

Podle této vyhlášky se periodická prohlídka u zaměstnanců vykonávajících práci zařazenou podle zákona o ochraně veřejného zdraví v kategorii první provádí jednou za 6 let, nebo jednou za 4 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku.

Jak často je zaměstnavatel povinen zajišťovat lékařské prohlídky svářečů starších než 50 let : lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti svařovat, přičemž lékařské prohlídky se provádějí nejméně jednou za 5 let a u osob starších 50 let nejméně jednou za 3 roky, pokud organizace neurčila periodu lékařských prohlídek kratší, potvrzení zaměstnavatele ve svářečském průkazu nebo průkazu svářečského dělníka.

Jaké máme pracovnělékařské prohlídky : vstupní lékařská prohlídka (před nástupem do zaměstnání, před změnou podmínek či charakteru práce apod.), periodická lékařská prohlídka (dle lhůt daných legislativou), mimořádná lékařská prohlídka (vyžádané prováděcím právním předpisem – vyhláškou), výstupní prohlídka.

Kdo odpovídá za pořádek na pracovišti

Zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost nejen svých vlastních zaměstnanců, ale také všech ostatních osob, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Pracují-li na jednom pracovišti dva a více zaměstnavatelů, musí se vzájemně písemně informovat o rizicích a opatřeních spolupracovat při zajištění BOZP.

O zařazení prací do kategorií 1 a 2 rozhoduje zaměstnavatel, do kategorií 3 a 4 pak příslušný orgán ochrany veřejného zdraví. Povinnost provádět kategorizaci prací se podle současné legislativní úpravy vztahuje i na OSVČ. Konkrétní rozpis kategorie prací na daném pracovišti je součástí dokumentace BOZP.Za každého pacienta, který se do ordinace praktického lékaře zaregistruje, pobírá lékař pravidelnou měsíční kapitační platbu (z latinského slova caput=hlava). Loni to bylo 36 korun za měsíc, od letošního ledna činí základní měsíční kapitační platba 42 korun.

Jaké vzdělání musí mít lékař : V Česku je tento titul udělován po šestiletém studiu oboru všeobecné lékařství na lékařské fakultě a po ukončení studia příslušnou státní rigorózní zkouškou. V mnoha státech je získání ekvivalentního titulu nezbytnou podmínkou k umožnění vykonávání povolání lékaře.