Kdo může napsat berle?
Berle či podpůrnou hůl vám může předepsat praktický lékař, ortoped, chirurg, rehabilitační lékař nebo neurolog, pokud váš zdravotní stav vyžaduje užívání této pomůcky. Jestliže se na úhradě má podílet též pacient, je lékař povinen ho na tuto skutečnost upozornit.Ze zdravotního pojištění je hrazen maximálně 1 pár berlí podpažních za 2 roky, 2 kusy berlí předloketních za 2 roky, 1 kus nebo 1 pár berlí předloketních speciálních za 2 roky. Nástavec na WC je hrazen max. 1x za 3 roky.U podpažních berlí pojišťovna hradí maximálně 1 pár jednou za dva roky, maximálně do výše 400 Kč/pár. U předloketních berlí, tzv. francouzských hradí 1 pár (nebo 1 kus, dle potřeby) jednou za 2 roky v maximální výši 300 Kč za kus.

Kdo může napsat bederní pás : Dle typu pomůcky to může být lékař praktický (PRL) nebo odborný, nejčastěji neurolog (NEU), ortoped (ORT), rehabilitační lékař (REH) nebo geriatr (GER). U některých typů pomůcek je navíc nutné schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny (RL).

Kdo může předepsat vozík

Abyste mohli získat invalidní vozík hrazený pojišťovnou na předpis, musí vám ho předepsat váš ošetřující lékař a schválit revizní lékař vaší pojišťovny. Může se jednat o rehabilitačního lékaře, internistu, neurologa či ortopeda.

Kdo muze Predepsat Ortezu : Pouze lékař Vám může předepsat ortézu na úhradu a poskytnout doporučení ohledně toho, jaký typ ortézy by pro Vás byl nejvhodnější. Nejčastěji ortézy předepisuje chirurg, neurolog, ortopedický protetik, ortoped, rehabilitační lékař, revmatolog nebo traumatolog.

Každý pacient, který z jakéhokoliv důvodu není schopen chůze nebo je v chůzi omezen, má právo na úhradu mechanického invalidního vozíku (MIV), pokud mu nestačí jiné pomůcky pro chůzi (hole, berle, chodítka apod.).

Praktický lékař může také předepsat mechanické vozíky základní a základní variabilní, vanové zvedáky, polohovací lůžka elektrická (vyjma dětských) a antidekubitní matrace. Ostatní typy vozíků, zdravotní kočárky, polohovací zařízení, pojízdný zvedák aj.

Jaké berle jsou lepší

Berle a hole poskytují oporu při nejisté chůzi. Francouzské berle mají madlo pro držení a předloketní opěrku pro lepší stabilizaci. Podpažní berle jsou určené pro úplné odlehčení jedné nebo obou dolních končetin a uživatel se opírá o berle v podpaží. Vycházkové hole jsou nejzákladnější oporou.Předepsat nástavec Vám může praktický lékař (PRL), neurolog (NEU), rehabilitační lékař (REH), ortoped (ORT), geriatr (GER) nebo revmatolog (REV) . Nástavce nemusí schvalovat revizní lékař pojišťovny (RL). Madla hrazena pojišťovnou nejsou a lékař je předepsat nemůže.O MIV nejčastěji žádá praktický lékař anebo specialista (neurolog, rehabilitační, internista, ortoped, gerontolog, diabetolog). K vyřízení žádosti je potřeba na ZP doručit Žádanku o schválení/povolení (Doklad č. 21), která má několik částí, které musí být vyplněny.

Abyste mohli získat invalidní vozík hrazený pojišťovnou na předpis, musí vám ho předepsat váš ošetřující lékař a schválit revizní lékař vaší pojišťovny. Může se jednat o rehabilitačního lékaře, internistu, neurologa či ortopeda.

Kdy mám nárok na berle : Jestliže špatně pohyblivý pacient potřebuje ze zdravotních důvodů určitou pomůcku, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, vystaví mu na ni lékař poukaz. Hrazeny jsou např. berle, chodítka, invalidní vozík, polohovací lůžko.

Kdy mám nárok na ortézu : Nárok na úhradu ortézy z veřejného zdravotního pojištění je u dospělých jednou za 12 měsíců, u dětí jednou za 6 měsíců. Vztahuje se ke konkrétní části těla, pokud tomu odpovídá diagnóza, je možné vydat např. ortézu na levý a pravý kotník.

Jak vyřídit invalidní vozík

Pokud vás trápí zdravotní obtíže, kvůli kterým se bez vozíku neobejdete, navštivte svého lékaře a požádejte ho poukaz na invalidní vozík hrazený pojišťovnou.

  1. Váš ošetřující lékař (rehabilitační lékař, neurolog, internista, ortoped) vám předepíše invalidní vozík.
  2. Revizní lékař vaší pojišťovny musí nárok schválit.


Pokud si myslíte, že váš zdravotní stav je dlouhodobě nepříznivý a odpovídá invaliditě, můžete si podat žádost o invalidní důchod. *Invalidní důchod vám nikdo automaticky »nepřiklepne«. A to ani v situaci, kdy jste déle než rok na nemocenské. *Žádost o přiznání invalidního důchodu si musíte podat sami.Konkrétní kompenzační pomůcku vám může předepsat buď praktický lékař nebo častěji odborný lékař – neurolog, internista, ortoped, chirurg nebo rehabilitační lékař. Využije k tomu formulář „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. “ Předepsanou pomůcku si pak vyzvednete ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně.

Co dělat když chci změnit praktického lékaře : Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce. Samotná změna lékaře není složitá. Navštívíte nového vámi vybraného lékaře a zeptáte se na možnou registraci. Existují však zákonné výjimky, kdy vás lékař může odmítnout přijmout do péče.