Kdo může nahlížet do trestního spisu?
Popis služby. Pokud jste účastníkem řízení nebo zástupcem účastníka řízení, máte právo nahlížet u správního orgánu do spisu. Jste-li podpůrcem účastníka, který není zastoupen, můžete do spisu nahlížet spolu s tímto účastníkem. Nahlížet do spisu můžete po celou dobu řízení a i po jeho skončení.Obhájce – obhájcem v trestním řízení může být jen advokát. Je povinen poskytovat obviněnému potřebnou právní pomoc. Poškozený – ten, komu bylo trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková, morální nebo jiná újma. Poškozený má nárok proti obviněnému na náhradu škody, která mu byla trestným činem způsobena.Na nahlížení do spisu je možné se objednat ve svém osobním profilu, případně je možné za účelem objednání poslat na příslušné pracoviště, podle vašeho místa bydliště, žádost o nahlížení do spisu. Tato žádost může být poslána poštou, datovou schránkou nebo e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem.

Jak nahlédnout do soudního spisu : Nahlížení do soudních spisů

Pro vyřízení Vašeho požadavku o nahlížení do spisu je třeba se písemně nebo telefonicky objednat u příslušné vedoucí soudní kanceláře, a to nejpozději 2 dny před plánovaným nahlížením do spisu.

Kdo je účastníkem řízení

Účastníci řízení jsou osoby, kterých se správní řízení týká. Tyto osoby musí mít způsobilost být účastníkem řízení a rovněž musí mít způsobilost procesní.

Jak má vypadat spis : Každý spis musí být označen spisovou značkou. Spis tvoří zejména podání, protokoly, záznamy, písemná vyhotovení rozhodnutí a další písemnosti, které se vztahují k dané věci. Přílohou, která je součástí spisu, jsou zejména důkazní prostředky, obrazové a zvukové záznamy a záznamy na elektronických médiích.

Obviněný si může obhájce zvolit sám. Zvoleného obhájce pověřuje obhajobou obviněný (udělí mu plnou moc ke svému zastupování). Obviněnému může obhájce zvolit i jeho zákonný zástupce, jeho příbuzný v pokolení přímém, sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, druh i osoba zúčastněná.

v případě výslechu obviněného či posledního slova). Obhájce má právo navštěvovat obviněného ve vazbě či ve výkonu trestu odnětí svobody a jednat s ním o samotě. Během soudního jednání má právo klást otázky svědkům, případně vést výslech svědka nebo soudního znalce. V rámci hlavního líčení pak přednáší závěrečnou řeč.

Kdo může nahlížet do soudního spisu

Účastníci řízení a jejich zástupci mají dle § 38 odst. 1 správního řádu právo nahlížet do spisu, a to i v případě, že rozhodnutí ve věci již nabylo právní moci.Obrázky se u nás kreslí ve skrčené poloze na kolenou, protože u sledovaných kauz bývá narváno. Oproti fotografům má však kreslíř současně tu výhodu, že si může pohrát s kompozicí i natočením osob, což v nevýhodné pozici využije. "Kresba dává možnost vytvářet určitý konstrukt.K prokázání oprávnění zástupce zastupovat ve správním řízení obec postačí plná moc, která je podepsaná starostou obce, jak stanoví § 33 odst. 1 správního řádu. Pro správní řízení přitom není významné, zda tento úkon byl schválen příslušným orgánem obce, neboť se nejedná o hmotněprávní úkon (jednání).

Zahájení řízení

Aby se stal účastníkem, musí se do řízení přihlásit. K tomu je třeba sledovat úřední desku a požádat stavební úřad o zasílání informací o zahajovaných řízení, protože úřad mu oznámení automaticky nezašle. Můžete použít vzor přihlášení spolku do konkrétního řízení.

Jak zjistím co je pod spisovou značkou : Spisovou značku najdete na všech dokumentech, které jste od soudu obdrželi v souvislosti s řízením. Má čtyři části: číslo senátu (vždy číselný údaj), druh věci (např. "T", "C", "P a Nc", "D", "E"), běžné číslo (číselný údaj) a za lomítkem ročník (číselný údaj).

Kdy musím mít obhájce : Mladistvý musí mít obhájce od okamžiku, kdy jsou proti němu použita opatření podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže nebo provedeny úkony podle trestního řádu, včetně úkonů neodkladných a neopakovatelných, ledaže nelze provedení úkonu odložit a vyrozumění obhájce o něm zajistit.

Kdo je podezřelý

Podezřelý je pojem, používaný zejména ve zkráceném přípravném řízení. Trestní řád takto označuje osobu od okamžiku sdělení podezření (děje se obvykle na počátku prvního výslechu) až do okamžiku podání návrhu na potrestání soudu. Pojem „osoba podezřelá“ vedle toho používá trestní řád v souvislosti se zadržením (§ 76).

V trestním řízení je právní moc rozsudku, kdy rozsudek již nelze napadnout opravným prostředkem v žádné jeho části, upravena v § 139 odst. 1 tr. ř. Proti rozsudku odvolacího soudu zákon nepřipouští odvolání, a tudíž nabývá právní moci dnem vyhlášení (§ 259 odst.Samosoudce je soudce, který sám projednává a rozhoduje věci napadlé k soudu. Kromě tohoto způsobu vedení řízení může soud jednat ještě soudním senátem, případně v plénu. V českém soudním řízení samosoudci jednají jen u okresních soudů a krajských soudů.

Co když se nedostavil k soudu : Nedostavení se k přípravnému jednání bez uvedení důležitého důvodu, může být řešeno opět rozsudkem pro uznání. Pokud se žalobce nedostaví, soud řízení zastaví. V praxi se však přípravné jednání příliš neužívá a většinou soud nařídí rovnou “klasické” jednání, které ale často má charakter pouze přípravy na další spor.