Právnická osoba má právní osobnost (způsobilost mít práva a povinnosti) už od okamžiku svého vzniku, a to v plném rozsahu, ledaže je omezena zákonem. Za právnickou osobu ovšem jejím jménem jednají osoby fyzické, tzv. statutární orgány nebo pověření zaměstnanci či členové.Za právnické osoby podnikatele je ze zákona oprávněn jednat ve věcech organizační složky její vedoucí, který je zapsán do obchodního rejstříku. Vedoucí je zmocněn činit za podnikatele veškeré právní úkony, které se týkají této složky.Právně může jednat jen ten, kdo je k tomu plně způsobilý – kdo má právní osobnost a dostatečnou míru svéprávnosti. Není-li jednající plně svéprávný, nebo trpí-li duševní poruchou, která ho činí v tomto ohledu neschopným, je jeho právní jednání neplatné (§ 581 OZ).
Kdo může jednat za společnost : Zákon 90/2012 Sb. o obchodních korporacích uvádí, že jednat jménem společnosti mohou všichni jednatelé samostatně. Má-li společnost více jednatelů, je nutné u obchodních rozhodnutí souhlasné stanovisko jejich většiny. Tyto podmínky si může společnost upravit dle vlastního uvážení ve společenské smlouvě.
Kdo má právní osobnost
Osoby jsou fyzické (lidé) a právnické. Každý, kdo je osobou, je způsobilý mít soukromá práva a povinnosti, má právní osobnost.
Kdo je jednající : Jednáním ve shodě spočívá v předem domluveném jednání dvou nebo více osob, jehož účelem je ovlivnění rozhodování obchodní korporace. Osoby takto jednající se označují jako osoby jednající ve shodě.
Zastoupení statutárním orgánem
Obchodní zákoník vycházel z konstrukce, že právnické osoby mohou jednat buď osobně anebo v zastoupení. Zákon o obchodních korporacích však již nepřiznává právnické osobě způsobilost samostatně právně jednat. Proto musí být vždy zastupována svým statutárním orgánem nebo zmocněncem.
Jednání dle §15 a 16 obchodního zákoníku
Nemusí se však jednat pouze o zaměstnance, v podstatě se může jednat o jakoukoliv fyzickou osobu způsobilou k právním úkonům, která byla pověřena určitou činností související s provozem podniku.
Kdo muze jednat za podnik u podniku fyzicke osoby
Zastoupení statutárním orgánem
Obchodní zákoník vycházel z konstrukce, že právnické osoby mohou jednat buď osobně anebo v zastoupení. Zákon o obchodních korporacích však již nepřiznává právnické osobě způsobilost samostatně právně jednat. Proto musí být vždy zastupována svým statutárním orgánem nebo zmocněncem.Každý, kdo je osobou, je způsobilý mít soukromá práva a povinnosti, má právní osobnost.U fyzických osob vzniká jejich právní osobnost narozením a zaniká smrtí (§ 23 OZ). Jiným způsobem nemůže být nikdo své právní osobnosti zbaven, nelze se jí ani vzdát (§ 16 OZ). Má ji i počaté dítě, narodí-li se živé (tzv. nasciturus).
V ustanovení § 166 OZ jsou pravidla pro zastupování zaměstnavatele osobami, které jsou u něho v pracovněprávním vztahu obvykle v pracovním poměru. Tito zaměstnanci mohou zaměstnavatele zastupovat a jeho jménem právně jednat v rozsahu obvyklém vzhledem k jejich zařazení nebo funkci.
Kdo může jednat za fyzickou osobu : Podnikatel jako fyzická osoba může tedy jednat osobně, nebo za ni může jednat zástupce. Právnická osoba jedná svým statutárním orgánem, nebo za ni jedná zástupce.
Kdo může jednat jménem firmy : Zástupcem podniku může být vlastní pracovník podniku nebo cizí fyzická nebo právnická osoba. Plná moc je projev vůle, jímž podnikatel prohlašuje určitou osobu za svého zástupce – zmocněnce. Plná moc musí vždy označovat rozsah zmocnění.
Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou
Základní odlišnost asi napadne každého – fyzická osoba je živý člověk, který se se svou právní osobností narodí. Naproti tomu za právnickou osobu zákon označuje uměle vytvořený organizovaný útvar (například obchodní závod), který má právní osobnost, a to od svého faktického vzniku.
Osoby jsou fyzické (lidé) a právnické. Každý, kdo je osobou, je způsobilý mít soukromá práva a povinnosti, má právní osobnost.Právnická osoba označuje entitu oddělenou od fyzických osob, které ji zřídily nebo které ji vlastní či spravují. Právnické osoby zahrnují organizace jako firmy, neziskové organizace, úřady a další. Právnická osoba může provádět řadu činností stejně jako fyzické osoby. Například může vlastnit majetek a uzavírat smlouvy.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.