Kdo může dát příplatek mimo základní kapitál?
Příplatek mimo základní kapitál je zákonem regulován pouze u společnosti s ručením omezeným, nicméně nezakazuje se ho využít i u ostatních korporací, typicky u akciové společnosti, u které se běžně tento institut analogicky aplikuje jako u společnosti s ručením omezeným.Příplatek mimo základní kapitál, definovaný § 162 a násl. ZOK , účtuje na účet 413 – Ostatní kapitálové fondy.Zvýšení základního kapitálu nemůže být vyšší, než kolik činí rozdíl mezi výší vlastního kapitálu a výší základního kapitálu. Zvýšení základního kapitálu z vlastních zdrojů je možné pouze tehdy, je-li část účetní závěrky, na základě které valná hromada o zvýšení rozhoduje, ověřena auditorem s výrokem bez výhrad.

Jak se účtuje základní kapitál : O základním kapitálu budeme účtovat ve skupině 41 (obvykle na účtu 411). Na oddělených analytických účtech je potřeba sledovat základní kapitál vytvořený z vkladů a základní kapitál vytvořený ze zisku.

Co patří do základního kapitálu

základní kapitál: tvořen peněžitými i nepeněžitými vklady společníků a je peněžním vyjádřením těchto vkladů. Povinně se tvoří u kapitálových společností a u komanditní společnosti se tvoří z povinných vkladů komanditistů.

Co je upsaný základní kapitál : Identifikace a tvorba ZK

Pod pojmem ZK se rozumí souhrn veškerých peněžních prostředků a nepeněžních vkladů vložených do společnosti. ZK lze tvořit peněžními vklady, nepeněžními vklady, což může být vklad nemovitostí a či jiný hmotný nebo nehmotný majetek, nebo jejich kombinací.

Výše základního kapitálu se zapisuje do obchodního rejstříku a patří do něj vklady všech společníků, které se dělí na: peněžité (peníze v hotovosti a na bankovních účtech), nepeněžité (movité a nemovité věci se oceňují znaleckým posudkem, např. automobil, budova či výrobní zařízení).

Po zápisu zvýšení základního kapitálu do obchodního rejstříku se účtuje dle interního dokladu (vnitřního účetního dokladu) na vrub (MD) účtové skupiny 41 – Základní kapitál a kapitálové fondy, v praxi nejčastěji na účet 419 – Změny základního kapitálu a ve prospěch (D) 41 – Základní kapitál a kapitálové fondy, v praxi …

Jak splatit základní kapitál

Základní kapitál do 20 000 Kč lze uhradit v hotovosti u správce peněžitého vkladu – například u notáře. U zápisu společnosti do OR pak stačí doložit písemné prohlášení správce vkladu o splacení základního kapitálu v hotovosti.Pokud podnik či organizace dosahuje zisku, který zároveň není spotřebován, vlastní kapitál roste a naopak, pokud je ztrátový, vlastní kapitál klesá. Obsahuje čtyři základní složky: Základní kapitál – označuje hodnotu peněžních a nepeněžních vkladů společníků do podniku.Výše základního kapitálu se zapisuje do obchodního rejstříku a patří do něj vklady všech společníků, které se dělí na:

  • peněžité (peníze v hotovosti a na bankovních účtech),
  • nepeněžité (movité a nemovité věci se oceňují znaleckým posudkem, např. automobil, budova či výrobní zařízení).


Vlastní kapitál tak zahrnuje peněžité a nepeněžité vklady majetku do firmy, kapitálové fondy, hospodářské výsledky z minulých účetních období i z období současného a fondy tvořené ze zisku (rezervní fond).

Co vše patří do vlastního kapitálu : Vlastní kapitál tak zahrnuje peněžité a nepeněžité vklady majetku do firmy, kapitálové fondy, hospodářské výsledky z minulých účetních období i z období současného a fondy tvořené ze zisku (rezervní fond).

Co je počáteční kapitál : V podstatě se jedná o počáteční jmění společnosti, které jí společníci poskytnou k zahájení její činnosti.

Co spadá do vlastního kapitálu

Vlastní kapitál (equity) je celková hodnota podniku, která patří jeho majitelům. Zjistí se jednoduše odečtením cizího kapitálu (dluhy, závazky a další) od celkových aktiv.

U základního kapitálu do 20 000 Kč můžete peníze uhradit i v hotovosti u správce peněžitého vkladu (např. notáře). U nepeněžitých vkladů nejdříve zjistěte hodnotu majetku. Tu stanoví znalec, kterého jmenuje soud.Základní kapitál (ZK) je součástí vlastního kapitálu společnosti a představuje hodnotu vkladů jednotlivých vlastníků do nově vznikající firmy. Tyto vklady do s.r.o. mohou být: peněžité (hotovost nebo peníze na bankovních účtech) nepeněžité (movité a nemovité věci oceněné znaleckým posudkem).

Jak dostat peníze do společnosti : Vklad může být v penězích nebo nepeněžitý. Peněžité vklady do výše 20 000,– Kč nemusí být při založení s.r.o. splaceny do banky, ale postačí je splatit k rukám správce vkladu s.r.o. Pokud nemáte peníze a chcete založit u notáře s.r.o., pak do základního kapitálu s.r.o. můžete vložit například automobil nebo nemovitost.