Kdo je Zapůjčitel a kdo Vydlužitel?
Půjčitel musí předat danou věc v takovém stavu, aby mohla být vypůjčitelem řádně užívána, a poskytne vypůjčiteli poučení o tom, jak věc užívat, ledaže jde o obecně známá pravidla. Vypůjčitel ji pak musí užívat v souladu se smlouvou, resp. způsobem přiměřeným věci, pokud způsob užívání nebyl ujednán.Zápůjčkou nazývá občanský zákoník to, čemu se běžně říká půjčka. Většina lidí si pod tímto pojmem představí půjčení peněz. Předmětem zápůjčky ale nemusí být jen peníze, může se jednat o jakoukoli hmotnou věc. Půjčit ji navíc může kdokoli komukoli.Věřitel: Ten, kdo půjčuje dlužníkovi. Může to být soukromá osoba nebo instituce, bankovní nebo nebankovní.

Co je smlouva o zápůjčce : Smlouvu o zápůjčce smluvní strany uzavřou tehdy, když se zapůjčitel zaváže přenechat jinému zastupitelnou věc, aby ji užil podle libosti, a druhá strana se zaváže po čase vrátit věc stejného druhu. Typicky se tento smluvní typ použije pro finanční zápůjčky. Za zapůjčení lze sjednat úroky.

Co musí být ve smlouvě o půjčce

Jednoduchá smlouva o půjčce obsahuje základní informace o podmínkách, za kterých si můžete od banky půjčit peníze. Je v ní uvedeno kdo, komu a kolik půjčuje, jaká je odměna za zapůjčení, kdy máte peníze vrátit (splátkový kalendář) a obecné informace, které obvykle odkazují na všeobecné obchodní podmínky.

Co to je Vyprosa : Výprosa (lat. precarium) je smluvní typ upravující přenechání věci k užití jinému, podobající se výpůjčce, liší se od ní ale tím, že není předem dohodnuta doba ani účel bezplatného vypůjčení věci. Půjčitel tak může po tzv. výprosníkovi (prekaristovi) požadovat vrácení věci kdykoli.

Úvěr definuje zákon o spotřebitelském úvěru, zatímco půjčky řeší občanský zákoník. Proto také úvěry může poskytovat pouze subjekt s podnikatelským oprávněním, například banka. Půjčku může poskytnout v podstatě kdokoliv, protože se nemusí jednat pouze o půjčování peněz.

Úroky z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček budeme účtovat do finančních výnosů v účtové skupině 66. Ať už budeme účtovat nákladové nebo výnosové úroky, vždy je nutné dbát na to, aby byly dobře časově rozlišeny, tzn. zaúčtovány do období, se kterým souvisí.

Jak se říká tomu kdo půjčuje peníze

U půjček se setkáte se dvěma základními pojmy. Tím prvním je „věřitel“, což je osoba, která peníze půjčuje někomu jinému. Na opačné straně stojí „dlužník“, který musí danou částku vrátit.Půjčky obecně

Důležité pojmy jsou věřitel a dlužník. Věřitel je osoba nebo instituce, která vám půjčí peníze a věří tomu, že je vrátíte. Dlužník je pak samozřejmě ten, který si půjčí a pak musí splácet. Věřitel je zpravidla jeden, ale dlužníků může být na jedné půjčce i více, pak jsou to tzv.Smlouva o půjčce neboli zápůjčka

Forma smlouvy není určená zákonem, může mít tedy i ústní podobu, ale doporučujeme vždy vše podložit písemně. Vyhnete se tak případným komplikacím při vymáhání půjčené věci. Smlouva může být úplatná i bezúplatná, úročená i bezúročná. Věci v zápůjčce jsou tzv.

Náznaky, že se smlouvou není něco v pořádku

Smlouva obsahuje pasáže psané hodně malý písmem. Ve většině případů jde o velice důležitou část smlouvy, která má pro Vás vypadat nedůležitě. Namísto konkrétních údajů obsahuje nekonkrétní či zavádějící informace o ceně, rozsahu prací nebo termínech.

Na co si nebrat úvěr : Nepůjčujte si proto:

  • Na vánoční dárky.
  • Na nový telefon, který nepotřebujete.
  • Na splacení starší půjčky.
  • Na drahou dovolenou do zahraničí

Na co si dát pozor při úvěru : Důkladně čtěte smlouvu

  1. celková výše půjčky.
  2. celková částka, kterou za úvěr zaplatíte.
  3. úroková sazba a RPSN.
  4. délka splácení půjčky.
  5. výše měsíčních splátek.
  6. podmínky předčasného splacení úvěru.
  7. co se stane při opoždění se splátkou.
  8. právo na odstoupení od smlouvy.

Jak účtovat výnosové úroky

Výnosové úroky jsou zaúčtovány na účet 662 do daňových výnosů a tvoří součást hospodářského výsledku – daňového základu. U fyzických osob je to však poněkud složitější: Fyzické osoby nepodnikatelé – výnosové úroky jsou na většině účtů daněny srážkovou daní. Na účet fyzické osoby je tedy připsána částka již zdaněná.

Žaloba na zaplacení dluhu

Pokud dlužník nereaguje ani na předžalobní výzvu, můžete přikročit k vymáhání dluhu soudní cestou. V tomto případě bývá opět vhodné obrátit se na advokáta, který vám pomůže s přípravou žaloby a jejím podáním k soudu a následně vás bude zastupovat v průběhu soudního řízení.Do BRKI informace o úvěrech posílají pouze tuzemské banky nebo stavební spořitelny. Do NRKI se dostanou údaje o půjčkách i od nebankovních poskytovatelů úvěrů (např. splátkové a leasingové společnosti). Oba registry vzájemně spolupracují a informace si vyměňují.

Kde mi pujci kdyz mám dluhy : Žádná banka vám půjčku v insolvenci neposkytne. Jediným řešením je obrátit se na nebankovní poskytovatele. Ale ani v tom případě nepochodíte u všech. Půjčky v insolvenci poskytují jen vybrané finanční instituce a počítejte s tím, že se jedná o velmi drahé produkty.