Dechovou zkoušku může provést oprávněný vedoucí zaměstnanec písemně určený zaměstnavatelem. Zaměstnanec je povinen podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.Nejčastější je orientační dechová zkouška. Tu může provádět určený zaměstnanec pomocí detekčních trubiček ALTEST nebo digitálního analyzátoru dechu (alkoholtester).Jestliže se řidič odmítne podrobit orientační dechové zkoušce, dopustí se přestupku, za který mu může být uložena pokuta v rozmezí od 25.000,- Kč do 50.000,- Kč a zákaz řízení motorových vozidel na dobu od jednoho do dvou let.
Kdo kontroluje alkohol na pracovišti : Oprávnění kontrolovat hladinu alkoholu v krvi má zaměstnavatel nebo vedoucí pracovník, který je zaměstnavatelem písemně pověřen.
Kdo mi muze dát Dychnout
1) Kdo může kontrolovat alkohol Nechat vás takzvaně dýchnout můžou policisté z Policie ČR, dále obecní strážníci i vojenští policisté. Dále na to má právo také zástupce vašeho zaměstnavatele a konečně také ošetřující lékař. Nejčastěji to samozřejmě dělají dopravní policisté.
Kdo je zodpovědný za bezpečnost na pracovištích : Zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost nejen svých vlastních zaměstnanců, ale také všech ostatních osob, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Pracují-li na jednom pracovišti dva a více zaměstnavatelů, musí se vzájemně písemně informovat o rizicích a opatřeních spolupracovat při zajištění BOZP.
Aby nově dala policie řidiči dýchnout, musí mít podezření, že pil. Neboli to na něm musí být vidět.
Více než 1 promile – jedná se již o trestný čin, který je řešen soudem, kdy sankce mohou být odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na dobu jednoho roku až deseti let a pokuta ve výši 25 000 Kč až 50 000 Kč.
Co když odmítnu test na alkohol
Ve správním řízení totiž za odmítnutí testu na alkohol nebo drogy nově hrozí až 75 tisícová pokuta a až tříletý zákaz řízení. V kartě řidiče ale taktéž mohou očekávat i šestibodové ohodnocení.Orgány inspekce práce, tj. SÚIP a OIP, se zabývají každým podaným podnětem ke kontrole. Prováděná kontrolní činnost se řídí plánem kontrolní činnosti na určité časové období. Mimo těchto kontrol provádějí orgány inspekce práce i kontroly neplánované.2 zákoníku práce: „Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít …
Alkohol je důvod k (okamžité) výpovědi
Jako zaměstnavatel můžete díky zákoníku práce, konkrétně díky § 55, s opilým zaměstnancem okamžitě rozvázat pracovní poměr. A to pro opravdu hrubé porušení pracovních povinností. K takovému kroku se obvykle přistupuje v okamžiku, kdy je míra porušení právních předpisů vysoká.
Kdo nese odpovědnost za zaměstnance : Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci způsobenou škodu nebo nemajetkovou újmu, která mu vznikla v rámci plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním za podmínek stanovených zákoníkem práce, a to ať už byla způsobena zaměstnavatelem, jinými zaměstnanci, třetími osobami nebo jinou skutečností.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci : Zaměstnavatel má povinnost umožnit svým zaměstnancům půlhodinovou přestávku nejpozději po 6 hodinách práce. U mladistvých zaměstnanců pak po 4,5 hodinách. Stejně tak musí zaměstnavatel umožnit svým zaměstnancům nepřetržitý denní odpočinek, a to v délce minimálně 11 hodin během 24 hodin.
Co muze a nemuze policie
Do kompetence městské policie spadá řešení nedovoleného zastavení a stání, porušení pravidel pro chůzi, jízdu na jízdním kole, jízdu nemotorových vozidel, jízdu na zvířatech, vedení a hnaní zvířat nebo užívání osobního přepravníku nebo porušení místní nebo přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích.
Legální pivo si nedáte, ani pokud se plavíte po vodě.
Pro vůdce malých plavidel měl původně platit zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Odpovídá to 2 dcl vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.Alkohol test na alkohol v krvi
Promile v krvi | Stav |
---|---|
0,5 – 1 | Podnapilost |
1,0 – 1,5 | Lehká opilost |
1,5 – 2,5 | Střední opilost |
2,5 – 3,5 | Těžká opilost |
Jak zjistit jestli jsem alkoholik : 6 kritérií závislosti
- Pociťuje silnou nezvladatelnou touhu se napít,
- pokračuje v pití i přes zjevné negativní následky,
- jeho tolerance vůči alkoholu se mění (zprvu stoupá a poté klesá)
- jeho sebekontrola je narušená
- zanedbává své dřívější zájmy.
- pociťuje tělesné obtíže při odnětí alkoholu.