Kdo je to rešerše?
~ Rešerše je soupis literatury k vybranému tématu, na které máte napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku. Provést rešerši znamená prohledat dostupné informační zdroje (katalogy knihoven, odborné elektronické databáze, webové stránky univerzit, vědeckých společností/firem apod.).Pokud například název odborného článku odpovídá tématu, měli byste si přečíst abstrakt. Ten by měl v krátkosti shrnout obsah článku – účel výzkumu, metodologický postup práce, výsledky a závěr. Pokud váháte, zda je článek pro Vás relevantní, zkuste si v článku přečíst diskuzi nebo závěr.Rešerše je soupis literatury k tématu, na kterém máte pracovat, napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku.

Co je bibliografická rešerše : Bibliografická rešerše

je zpracovávána z informačních zdrojů, které zahrnují např.: souborné katalogy, katalogy oborově specializovaných knihoven, katalogy zahraničních knihoven, mediální databázi Anopress, databáze vysokoškolských prací českých vysokých škol, apod.

Jak se provádí rešerše

Obecně by se dal postup jakékoli rešerše rozdělit do několika aktivit:

  1. výběr/určení tématu,
  2. vyhledání literatury,
  3. analyzování vyhledané literatury,
  4. vytvoření rešerše.

Kde hledat rešerše : Hlavním zdrojem vyhledávání publikací v českém prostředí je Česká národní bibliografie, pro články pak databáze ANL – Články v českých novinách, časopisech a sbornících. 3. Katalogy jednotlivých knihoven: např. Katalog Univerzitní knihovny OU, Katalog Moravskoslezské vědecké knihovny.

Proces rešerše začněte stanovením klíčových slov, které budete zadávat do vyhledávačů. Své dotazy se dále nebojte specifikovat. V případě, že ve své bakalářské nebo diplomové (seminární) práci budete využívat cizojazyčné informační zdroje, pak převeďte i klíčová slova do daného jazyka.

z technických oborů. Rešerše je placená služba (200,- Kč za hodinu práce) a její zpracování trvá až 10 pracovních dnů.

Jak udělat literarni rešerši

Postup tvorby rešerše

  1. Určení tématu. Obecné téma závěrečné práce vám bude určeno, respektive si ho vyberete přihlášením se k tématu závěrečné práce.
  2. Vyhledání literatury.
  3. Práce s literaturou.
  4. Bibliografické údaje.
  5. Způsob odkazování
  6. Typografie.
  7. Literatura.
  8. Workshop – informační zdroje ve vědecké práci.

Rešerše jsou vypracovány pouze na témata odpovídající profilu knihovny, tj. z technických oborů. Rešerše je placená služba (200,- Kč za hodinu práce) a její zpracování trvá až 10 pracovních dnů.Pro vyhledávání odborných článků, včetně zahraničních se pak hodí Google Scholar (https://scholar.google.cz). Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde.

Rešeršní služby jsou „dokumentografické nebo faktografické služby spočívající ve zpracování a poskytování rešerší uživatelům odborných informací. Rešerše mohou být průběžné nebo retrospektivní. Průběžné rešerše v dávkovém režimu představuje adresní rozšiřování informací.

Co je to zdroj : 1. místo , kde má původ a počátek určitý proces ap . 2. místo , odkud se čerpají vědomosti , informace ap .

Co je systematická rešerše : Systematická rešerše se vyznačuje jasně uvedeným cílem, výzkumnou otázkou, popsaným postupem vyhledávání, uvedením kritérií výběru a popsaným postupem kvalitativního hodnocení analyzovaných textů (Jesson, Matheson a Lacey, 2011, str. 12).

Co dělá zdroj

Počítačový zdroj má za úkol napájet veškeré komponenty počítače. Napájí jednak základní desku, procesor, paměti a přídavné karty, tak i všechny pevné disky a mechaniky v počítači nainstalované.

Napájecí zdroj počítače (PSU – Power Supply Unit) je v informatice zařízení sloužící ke transformaci nízkého napětí (ze zásuvky, tj. 110 až 240 voltů) na malé napětí používané uvnitř počítače (3,3 až 12 V).Rešeršní strategie (angl. search strategy) je „metodický postup, jak pomocí jednotlivých cílených kroků získat relevantní dokument“. Tento postup si vybereme při provádění rešerše – tedy při vyhledávání v informačních zdrojích (knihovních katalozích, databázích,…).

Co je Literature Review : V přehledu literatury by se měly objevit ty články, které jsou pro téma a následně pro čtenáře významné. To znamená, že informují o současném stavu poznání v dané oblasti a zasazují do něj naše téma. Dobrý přehled by nás měl v tématu posunout, zamezit tomu, abychom vymýšleli něco, co je dávno známé.