Kdo je Tálibán?
Tálibán (paštunsky a persky طالبان; „studenti“, sami svou vládu nazývají Islámský emirát Afghánistán) je radikální hnutí v Afghánistánu.š., 66° v. d. V červenci a srpnu 2021 ovládlo území Afghánské islámské republiky radikální islamistické hnutí Tálibán, které po dosažení významných územních zisků vyhlásilo 19. srpna 2021 vznik nového státního útvaru – Afghánského islámského emirátu, jenž nezískal mezinárodní uznání dalšími státy.Jako cíl invaze bylo stanoveno zajetí Usámy bin Ládina a dalších členů Al-Káidy, zničení islamistického režimu Tálibánu, který Al-Kaidu podporoval a poskytoval jí bezpečné zázemí, nastolení míru, ochrana obyvatelstva, rekonstrukce zničených oblastí, výcvik afghánské policie a armády a pomoc s ustanovením státní …

Kdo vede Taliban : V jejím čele stanul Hasan Achund. Úřadujícím afghánským premiérem byl jmenován Muhammad Hasan Achund. Oznámil to mluvčí radikálního islamistického hnutí Tálibán, které minulý měsíc ovládlo Afghánistán.

Co je to Kandahár

Kandahár (paštunsky کندهار‎, persky قندهار‎) je druhé největší město Afghánistánu, hlavní město provincie Kandahár, která se nachází na jihu země jihovýchodně od toku Arghandábu. Žije zde více než 600 tisíc obyvatel.

Kdo vede Tálibán : V jejím čele stanul Hasan Achund. Úřadujícím afghánským premiérem byl jmenován Muhammad Hasan Achund. Oznámil to mluvčí radikálního islamistického hnutí Tálibán, které minulý měsíc ovládlo Afghánistán.

Afghánistán je vnitrozemská hornatá země v Jižní Asii. Také je někdy uváděn jako část Středního východu a Střední Asie. Země je 40. největší na světě.

Ze země se vyváží ořechy, ovoce a koberce. Afghánistán je ale také jedním z největších vývozců opia. Pěstuje se také pšenice, ječmen, kukuřice, rýže, proso, brambory, sezam, zelenina a bavlna. Afghánistán je chudou zemí, která je kromě zemědělství závislá také na chovu skotu, ovcí, koz, velbloudů a drůbeže.

Kolik padlo Rusů v Afghánistánu

Asi 10 751 mužů bylo v důsledku války zmrzačeno. Sověti také ztratili 451 leteckých prostředků (z toho 333 vrtulníků), 147 tanků a 1 314 obrněných vozů a bojových vozidel pěchoty . Odhady počtu obětí na afghánské straně se pohybují mezi 670 000 až 2 miliony, z velké většiny civilistů.Kandahár (paštunsky کندهار‎, persky قندهار‎) je druhé největší město Afghánistánu, hlavní město provincie Kandahár, která se nachází na jihu země jihovýchodně od toku Arghandábu. Žije zde více než 600 tisíc obyvatel.Paštština (též paštunština či pašto, paštunsky پښتو‎ – pašto/pachto) je fylogeneticky íránský jazyk. Pašto je úředním jazykem Afghánistánu, mluví jím asi 60 % Afghánců, a navíc část obyvatel Pákistánu.

Afghánistán nemá přístup k moři, sousedí s Uzbekistánem, Tádžikistánem, Turkmenistánem, Pákistánem, Čínou a Íránem.

Kolik má ruská armáda vojáků : Ozbrojené síly Ruské federace

Ozbrojené síly Ruské federace Вооружённые си́лы Росси́йской Федера́ции
Aktivních vojáků 2 150 000 (k 30.11.2023)
Rezervistů 2 000 000
Výdaje
Rozpočet 61,4 miliard USD (2019)

Kterou řeči se u nás mluví : Čeština je slovanský jazyk a patří tak do rodiny indoevropských jazyků. Spolu se slovenštinou tvoří česko-slovenskou větev západoslovanských jazyků, mezi které patří dále polština, kašubština a lužická srbština (horní a dolní). Čeština je nejzápadnějším slovanským jazykem.

Co se těží v Afghánistánu

Afghánistán je chudou zemí, která je kromě zemědělství závislá také na chovu skotu, ovcí, koz, velbloudů a drůbeže. Těží se zemní plyn a černé uhlí. Ekonomika v zemi je poničena politickými a vojenskými boji.

Platová tabulka pro vojáky – čekatele

Hodnost Základní plat od 1.1.2024
Vojín ve výši minimální mzdy -> 18 900 Kč
Svobodník ve výši minimální mzdy zvýšené o 3,7 % -> 19 600 Kč
Desátník ve výši minimální mzdy zvýšené o 7,3 % –> 20 280 Kč
Četař ve výši minimální mzdy zvýšené o 11 % –> 20 980 Kč

Ozbrojené síly Ruské federace

Ozbrojené síly Ruské federace Вооружённые си́лы Росси́йской Федера́ции
Výdaje
Rozpočet 61,4 miliard USD (2019)
Podíl na HDP 4.4%
Vlajka Ozbrojených sil Ruské federace

Kdy se zacalo mluvit český : Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.