Členem statutárního orgánu může být jedna osoba (například jednatel společnosti s ručením omezeným, ředitel státního podniku nebo farář katolické farnosti) nebo je statutární orgán kolektivní (například představenstvo akciové společnosti či družstva).Statutární orgán společnosti s ručením omezeným se označuje jako jednatel, statutárním orgánem akciové společnosti je zpravidla představenstvo o několika členech. Být statutárním orgánem není pouhá formalita, je to funkce, která je spojena s nemalou odpovědností.(18) Statutárním orgánem školské právnické osoby (viz § 131 zákona č. 561/2004 Sb.), a to veřejného i soukromého zřizovatele, je ředitel. Ředitel rozhoduje ve všech věcech školské právnické osoby, pokud zákon nesvěří rozhodování jinému orgánu.
Kdo je statutárním orgánem spolku : Struktura orgánů spolku je členská schůze (shromáždění, sjezd apod.) jako orgán nejvyšší a statutární orgán buď kolektivní – výbor (předsednictvo, představenstvo) nebo individuální – předseda. Statutární orgán obvykle svolává zasedání nejvyššího orgánu. V působnosti nejvyššího orgánu pak bývá volba statutárního orgánu.
Co je statutární
Statutární orgán tvoří osoby oprávněné jednat jménem právnické osoby (sdružení, spolku apod.). Statutárním orgánem může být jedna či více osob.
Co je to statutární orgán družstva : Nejvyšším orgánem družstva je členská schůze a statutárním orgánem družstva je představenstvo, za které navenek většinou může jednat jeho předseda nebo místopředseda.
Nikoho z Vás snad nepřekvapí, že tímto statutární orgánem je právě konkrétní osoba ředitele školy. Na základě předchozích informací se dá tedy konstatovat, že ředitel školy je vždy plně právně zodpovědný za své činění v dané škole, už jen proto, že ji právně zastupuje navenek.
Pedagogickou radu tvoří všichni pedagogičtí pracovníci školy.
Jak zmenit statutární orgán
Možnost změnit stanovy zpravidla náleží do působnosti nejvyššího orgánu spolku, bývá to dané stanovami. Po schválení změny stanov, bude potřeba zvolit předsedu (individuální statutární orgán) a následně podat k příslušnému rejstříkovému soudu návrh na zápis změn do spolkového rejstříku.Společenství vlastníků jednotek je ze zákona právnickou osobou ve smyslu § 18 občanského zákoníku a tudíž musí mít statutární orgán, tj. orgán, který je oprávněn jednat za společenství, jako by jednala právnická osoba sama.Statutárním městem se v České republice označuje město, které má právo členit své území vyhláškou, označovanou jako „statut“. Je možno členit město na městské části nebo městské obvody. Členění na menší územní celky se samosprávnými orgány je výsadou pouze statutárních měst a ostatní obce tuto možnost nemají.
Statutárním zástupce společnosti je osoba pověřená za společnost jednat v zastoupení za přímého jednatele. Pokud jedná zástupce, považuje se jeho jednání za nepřímé jednání společnosti. Hlavním statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů.
Co dělá statutární orgán : Statutární orgán představuje orgán právnické osoby, který má oprávnění ji zastupovat ve všech úkonech, především za ni jednat s klienty, obchodními partnery, potenciálními zaměstnanci a jinými třetími osobami. Členem statutárního orgánu může být jedna nebo i více osob a to buď fyzické osoby (lidé) nebo osoby právnické.
Co to je statutární zástupce : Statutárním zástupce společnosti je osoba pověřená za společnost jednat v zastoupení za přímého jednatele. Pokud jedná zástupce, považuje se jeho jednání za nepřímé jednání společnosti. Hlavním statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů.
Kdo může být členem školské rady
Členové školské rady
Školská rada sestává ze zákonných zástupců nezletilých žáků, zletilých žáků či studentů, pedagogických pracovníků školy, zřizovatele a dalších osob. Počet členů rady může být různý, rada má nejméně 3 členy a počet členů musí být dělitelný třemi.
Obvyklý poplatek je 2000 Kč (zápis změny v OR), 6000 Kč (např. prvozápis s.r.o.) až 12000 Kč (např. prvozápis a.s.). Návrh na výmaz z obchodního rejstříku se podává při ukončení podnikatelské činnosti.SVJ může vlastnit majetek, ale nakládat s ním může pouze pro účely správy domu a pozemku. Členem SVJ v obou typech právnických osob je vždy vlastník jednotky. Je-li vlastník jednotky plurální (spoluvlastníci jednotky), vystupují vůči SVJ jako jedna osoba.
Kolik členů musí mít SVJ : Počet členů výboru zákon nestanovuje, typicky existují výbory tříčlenné. Lichý počet členů SVJ výboru s ohledem na jejich hlasování lze rozhodně doporučit. Členem orgánu může být teoreticky jakákoli osoba (i právnická) bez ohledu na to, zda je či není členem společenství vlastníků.