Služební zákon byl zkrácený název zákona č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon).Na rozdíl od pracovního poměru, který se zakládá pracovní smlouvou nebo jmenováním a vzniká dnem, kdy zaměstnanec nastoupí do práce, se volné služební místo obsazuje na základě povinného výběrového řízení. „To se nejprve vyhlašuje na úřední desce a zveřejňuje v informačním systému o státní službě.Například dle zákona o státní službě je státním zaměstnancem osoba, která byla přijata do služebního poměru a zařazena na služební místo k výkonu některé z činností uvedených v § 5 zákona o státní službě.
Kdo spadá pod státní službu : Zákon o státní službě se vztahuje na státní zaměstnance, kteří vykonávají ve správních úřadech státní správu a na další fyzické osoby, o kterých to stanoví zákon (například na výběr, jmenování a odvolání předsedy Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, ředitele Zeměměřičského úřadu, ředitelů zeměměřičských a …
Kdo musí mít úřednickou zkoušku
Všichni státní zaměstnanci jsou povinni úspěšně vykonat úřednickou zkoušku.
Kdo jmenuje státního tajemníka : Ministr určí, ve kterých otázkách a v jakém pořadí ho státní tajemníci zastupují.
Služební poměr vzniká dnem, který je uveden v rozhodnutí o přijetí do služebního poměru. V den nástupu do služby státní zaměstnanec skládá služební slib. Služební poměr je zpravidla vykonáván jako poměr na dobu neurčitou.
Mezi státní zaměstnance patří nejen úředníci, soudci, státní zástupci, policisté, hasiči, vojáci, příslušníci vězeňské služby, ale též například učitelé. Státní zaměstnanec může být fyzickou osobou přijatou do služebního poměru a zařazenou…
Kdo je zaměstnanec veřejného sektoru
Veřejný sektor je zastoupen veřejnou správou a dalšími organizacemi. Do veřejného sektoru patří proto, že jsou financovány z veřejných zdrojů. Mezi zaměstnance ve veřejném sektoru tak patří zaměstnanci státní služby, zaměstnanci bezpečnostních složek nebo zaměstnanci veřejných knihoven.Státní úředník úžeji je osoba, která pracuje pro veřejnou správu. Pracovištěm úředníka je státní úřad. Takový úředník je ve služebním poměru a pobírá plat.V České republice působí řada orgánů státní správy, například:
- Celní správa.
- Finanční úřady.
- Česká správa sociálního zabezpečení
- Úřady práce.
- Živnostenské úřady.
- Katastrální úřady.
- Stavební úřady.
- Matriční úřady.
Neúspěšné vykonání úřednické zkoušky
Služební orgán mu umožní její opakování, o toto opakování jej však musí státní zaměstnanec písemně požádat. I při opakované zkoušce platí, že státní zaměstnanec musí být o termínu a místě jejího konání písemně vyrozuměn nejméně 21 dní předem.
Co dělá tajemník : Stanovuje náplň práce jednotlivým odborům a oddělením a následně je řídí, kontroluje a koordinuje. Dále zajišťuje legislativní činnost a zpracování právních předpisů obce, koordinuje a zajišťuje rozvoj a systematizaci personalistiky, odměňování, přípravu a vzdělávání zaměstnanců.
Co dělá státní tajemník : Státní tajemník má postavení vrchního ředitele sekce a řídí činnosti související se zajišťováním organizačních věcí služby, správy služebních vztahů a odměňování státních zaměstnanců a vedoucího služebního úřadu podřízeného ministerstvu.
Kdo je zaměstnanec v pracovním poměru
Zaměstnanec je osoba, která je v pracovním poměru a která vykonává práci závislou na zaměstnavateli, jejíž povahu a rozsah určuje zaměstnavatel svými pokyny (tzv. závislá práce). Mezi příklady v oblasti kultury lze řadit například herce zaměstnané v tzv. kamenném divadle.
Veřejný sektor
▶Do veřejného sektoru patří: ▶justice, ▶policie, ▶armáda, ▶veřejná hromadná doprava, ▶sociální bydlení ▶sociální služby, ▶zdravotnictví, ▶atd.Mezi státní zaměstnance patří nejen úředníci, soudci, státní zástupci, policisté, hasiči, vojáci, příslušníci vězeňské služby, ale též například učitelé. Státní zaměstnanec může být fyzickou osobou přijatou do služebního poměru a zařazenou…
Co je to služební orgán : (2) Právní úkony ve věcech služebního poměru jménem České republiky činí služební orgány, kterými jsou prezident republiky (dále jen "prezident"), ministr obrany (dále jen "ministr") a v rozsahu určeném rozkazem prezidenta nebo rozkazem ministra velitelé, náčelníci, ředitelé a jiní vedoucí zaměstnanci.