Dodavatel je fyzická nebo právnická osoba, která dodává odběrateli zboží nebo služby, zpravidla za peníze. V účetnictví odběratele vystupuje zpravidla jako věřitel. Typickým dodavatelem je prodejce, typickým odběratelem je kupující.Dodavatel je osoba (fyzická nebo právnická), která dodává zboží nebo služby odběrateli. Dodavatel vystavuje odběrateli fakturu nebo účtenku. Odběratel je osoba (fyzická nebo právnická), která odebírá zboží nebo služby od dodavatele.Kdo je příjemcem na faktuře
U faktury však stojí za zmínku i příjemce. Jedná se o osobu odpovědnou za přijetí daného zboží nebo služby, ale její údaje nemusí být na dokladu uvedeny, proto není z hlediska zdanění považován za účastníka transakce.
Co musí obsahovat vystavená faktura : Stanovuje, že vydaná faktura musí obsahovat:
- jméno a příjmení dodavatele (v případě OSVČ),
- název firmy (u společností s ručením omezeným),
- fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy),
- IČ,
- označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík a podobně).
Kdo je distributor innogy
Mezi distributory plynu řadíme společnosti: GasNet, s.r.o. (pro celé území ČR mimo Prahu a jižní Čechy) EG. D, a.s. (pro území jižních Čech)
Kdo je můj Distributor elektriny : Distributora si narozdíl od dodavatele nemůžete vybrat, ale je vám přidělen podle místa vašeho bydliště. V České republice jsou tito distributoři elektřiny: EG. D pro jižní Čechy a jižní Moravu, PRE pro Prahu a ČEZ pro zbytek České republiky.
Účtování faktur vystavených
U vystavených faktur tak vždy používáme účet 311 – Odběratelé vyplňovaný do sloupce MD, zatímco do sloupce D zapíšeme konkrétní účetní případ. Pokud jsme tedy odběrateli prodali zboží, zapíšeme účetní případ č. 604 a uvedeme celou částku.
Obecně se na každé faktuře musí objevit:
- číslo faktury,
- datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
- název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
- Vaše IČO,
- údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
- položky faktury,
Kdo je to příjemce
Příjemce je společnost nebo osoba, která zásilku obdrží. Na obchodní faktuře je nutné uvést jak údaje o odesílateli, tak údaje o příjemci.Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.Často se v tom chybuje, přitom rozdíl v těchto dvou pojmech je docela zásadní. Distributor je vlastník elektrické nebo plynové soustavy – např. ČEZ Distribuce, a. s. Dodavatel je subjekt, který Vám přímo dodává elektřinu nebo plyn.
Můj dodavatel je ten, kdo mi dodává plyn nebo elektřinu – s kým mám uzavřenu smlouvou o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu, komu hradím zálohy a kdo mi zasílá vyúčtování dodávky elektřiny nebo plynu. Ve smlouvě a na vyúčtování informace o dodavateli naleznete.
Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny : Zatímco od dodavatele si elektřinu kupujete, distributor ji k vám dopravuje. S dodavatelem řešíte smlouvu a vše okolo. Distributor se kromě dopravy elektřiny do vaší domácnosti stará o další technické záležitosti jako je elektroměr, přípojka, jističe atd.
Jak zjistit distributora elektrické energie : Nejjednodušší cestou, jak je zjistit, je podívat se do smlouvy nebo faktury, kde je daný kód pro odběrné místo vždy uveden. Se znalostí kódu EAN nebo EIC se již můžete obrátit přes kontaktní formulář na Energetický regulační úřad, kde vám údaje o současném dodavateli zjistí.
Kdy se dělá účetní uzávěrka
Účetní jednotky sestavují účetní závěrku k rozvahovému dni, tj. ke dni, kdy uzavírají účetní knihy. Řádnou účetní závěrku sestavují účetní jednotky k poslednímu dni účetního období; v ostatních případech sestavují účetní jednotky mimořádnou účetní závěrku.
Náklady se zásadně účtují na stranu Má dáti nákladových účtů (výjimečně i na stranu Dal) a souvztažný zápis je na straně Dal účtů aktiv (při snížení stavu majetku) či pasiv (při zvýšení závazků).Jedním z nejčastějších důvodů, proč je faktura považována za neplatnou, jsou chybějící nebo nesprávné informace. To zahrnuje nesprávné údaje o dodavateli nebo odběrateli, chybné číslování faktur, nesprávné datování nebo chybějící identifikační údaje podniku.
Jak dlouho Zpětně lze vystavit fakturu : Ze zákona, konkrétně jde o zákon o DPH § 28 odst. 4, je povinnost fakturu vystavit do 15 dnů od data zdanitelného plnění. Takhle je postavený zákon, ale jsou situace, kdy doklad do 15 dnů vystavený není. Důvody mohou být různé – třeba lajdáctví a zapomětlivost.