Příjemce je osoba přebírající balík, tedy tzv. budoucí vlastník. Jeho údaje by měly být na nákladním listu spolu s údaji o odesílateli, místě určení a také s místem a datem nakládky. Dále by na tomto typu dokladu měl být uveden druh zboží, počet kusů nebo hrubá hmotnost.Stanovuje, že vydaná faktura musí obsahovat:
- jméno a příjmení dodavatele (v případě OSVČ),
- název firmy (u společností s ručením omezeným),
- fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy),
- IČ,
- označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík a podobně).
Obecně se na každé faktuře musí objevit:
- číslo faktury,
- datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
- název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
- Vaše IČO,
- údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
- položky faktury,
Jaká adresa má být na faktuře : Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:
označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp. sídlo firmy, IČO. Platí pro obě strany – dodavatele i odběratele.
Kdo je to příjemce
Příjemce je společnost nebo osoba, která zásilku obdrží. Na obchodní faktuře je nutné uvést jak údaje o odesílateli, tak údaje o příjemci.
Kdo muze napsat fakturu : Fakturu může vystavit i nepodnikatel, daňový zákon neurčuje její podobu. Faktura pouze informuje o částce, kterou má druhá strana uhradit za konkrétní zboží či služby. Zatímco daňový doklad může vystavovat pouze podnikatel, který je plátcem DPH.
Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.
Kdo všechno má povinnost vystavit fakturu Ze zákona musí fakturu vystavovat každý podnikatel prodávající zboží nebo poskytující služby. Toto pravidlo platí jak pro OSVČ, tak i pro právnické a fyzické osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění.
Kdy je faktura neplatná
Jedním z nejčastějších důvodů, proč je faktura považována za neplatnou, jsou chybějící nebo nesprávné informace. To zahrnuje nesprávné údaje o dodavateli nebo odběrateli, chybné číslování faktur, nesprávné datování nebo chybějící identifikační údaje podniku.Ze zákona, konkrétně jde o zákon o DPH § 28 odst. 4, je povinnost fakturu vystavit do 15 dnů od data zdanitelného plnění. Takhle je postavený zákon, ale jsou situace, kdy doklad do 15 dnů vystavený není. Důvody mohou být různé – třeba lajdáctví a zapomětlivost.Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.
Při zadávání fakturačních údajů vás vždy zajímá adresa sídla. Pokud chcete pro pořádek uvést i dodací adresu, která je odlišná od adresy sídla, můžete ji napsat do poznámky.
Co je to odesílatel : Odesílatel je společnost nebo osoba, která obvykle dodává přepravované zboží a je někdy označována také jako zasílatel. Příjemce je společnost nebo osoba, která zásilku obdrží. Na obchodní faktuře je nutné uvést jak údaje o odesílateli, tak údaje o příjemci.
Jak skrýt jméno majitele účtu : I anonymní účet v bance musí být zřízen konkrétní osobou. Tato osoba je tedy zřizovatelem účtu a pakliže není majitelem společnosti, musí být specifikováno, jaký má daná osoba vztah k této společnosti. Totožnost zřizovatele účtu logicky skrýt nelze. Je ovšem možné otevřít účet skrze osobu, která bude s účtem nakládat.
Kdo vystavuje fakturu
Faktura je vystavována dodavatelem a plní funkci účetního dokladu. Dodavatel vystavuje fakturu odběrateli a žádá ho o uhrazení částky za zboží či služby. Faktura musí obsahovat: identifikaci dodavatele – jméno a příjmení či název firmy, adresu a IČO (v případě nepodnikatele se IČO neuvádí)
Aktuálně platné právní předpisy fakturu nedefinují a ani nestanovují, kdo ji smí vystavit. Praxe vychází z toho, že faktura je dokument (obchodní listina, případně účetní nebo daňový doklad), který vytváří podnikatel při prodeji zboží nebo poskytování služeb, a vyjadřuje tak nárok na jejich úhradu.Konkrétně na fakturu vydanou uveďte:
- své jméno a příjmení (pokud jste OSVČ), nebo název firmy (v případě s. r. o.),
- fakturační adresu (sídlo fyzické osoby nebo firmy),
- IČ,
- označení registru, ve kterém jste zapsaní (obvykle živnostenský nebo obchodní rejstřík).
Co musí být na faktuře neplátce DPH : Faktura pro neplátce DPH má podobné náležitosti jako faktura pro plátce DPH. Je tedy nutné uvést: identifikaci odběratele a dodavatele, označení faktury a její číslo, jednotlivé fakturované položky včetně jejich počtu a ceny, způsob úhrady, datum vystavení a splatnosti.