Kdo je můj zaměstnavatel?
Zaměstnavatelem je osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu.Zaměstnancem může být pouze fyzická osoba (člověk), která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Způsobilost osoby zavázat se k výkonu závislé práce je řešena občanským zákoníkem.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Jak se přihlásit jako zaměstnavatel : Prvním krokem je online podání přihlášky do registru zaměstnavatelů na webu ČSSZ, což musíte provést nejpozději do 8 dnů od nástupu prvního zaměstnance. Po registraci obdržíte variabilní symbol zaměstnavatele, který využijete při další komunikaci s ČSSZ.

Co je pracoviště zaměstnavatele

Je to místo, kde lidé plní úkoly, práci a zaměstnání pro svého zaměstnavatele. Různé typy pracovišť se v různých odvětvích liší. Vybavené pracoviště je jedním z předpokladů efektivní práce, musí být bezpečné a chránit zdraví pracovníků. Pracoviště může být na fixní v budově, venku, mobilní nebo plně vzdálené.

Co nesmí zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Zaměstnanec je osoba, která je v pracovním poměru a která vykonává práci závislou na zaměstnavateli, jejíž povahu a rozsah určuje zaměstnavatel svými pokyny (tzv. závislá práce). Mezi příklady v oblasti kultury lze řadit například herce zaměstnané v tzv. kamenném divadle.

Zaměstnanec je jedním z účastníků pracovněprávního vztahu (druhým je zaměstnavatel). Úkolem zaměstnance je vykonávat určitou závislou činnost pro zaměstnavatele, za kterou mu přísluší mzda či plat. Používá se i starší výraz „pracovník“, který však není ze zákonného hlediska totožný s pojmem „zaměstnanec“.

Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel

V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.Dříve než se setkáte s potenciálním zaměstnavatelem, měli byste si být vědomi následujících skutečností: Co společnost provádí a jakým způsobem Finanční stav společnosti – expanduje společnost nebo jde o společnost v útlumu Kdo jsou hlavní konkurenti společnosti Jaké pracovní pozice má společnost neobsazeny

Co všechno je potřeba zařídit s nástupem nového zaměstnance

  1. Pracovní smlouva.
  2. Nahlášení zaměstnance na úřadech.
  3. Lékařská prohlídka.
  4. Školení BOZP.
  5. Vyplnění tiskopisu Prohlášení k dani z příjmů
  6. Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele.
  7. Volitelné úkony ze strany zaměstnavatele.

Kolik po mě může chtít zaměstnavatel za škodu : V případě, že zaměstnanec způsobí zaměstnavateli škodu porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, dle zákoníku práce za škodu zodpovídá do výše čtyřapůlnásobku svého průměrného měsíčního výdělku.

Na co se zaměstnavatel nesmí ptát : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.

Na co se neptat při pohovoru

Jakékoli příliš osobní otázky

Otázky týkající se například rodinného stavu, věku, mzdy nebo toho, co se jim na práci nelíbí, jsou jedny z nejméně vhodných. Co můžete a měli byste se ptát, jsou otázky zaměřené například na jejich kariéru a společnost.

Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.Nejpozději v den nástupu do práce musí zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem pracovní smlouvu (v písemné formě) a předat mu mzdový či platový výměr, pokud není součástí pracovní smlouvy.

Kolik muze zaměstnavatel strhnout z vyplaty : Na co smí zaměstnavatel sáhnout Jakékoli srážky (ať už s nimi zaměstnanec souhlasil, nebo ne) především nesmí přesáhnout polovinu mzdy zaměstnance.