Kdo je Kryštof Kolumbus?
Bronzový zvon z lodi Santa Maria, který zazněl i v roce 1492, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus poprvé doplul ke břehům Ameriky, půjde znovu do dražby. Vzácný předmět vlastní italský potápěč Roberto Mazzara, který ho objevil v roce 1994 při ponoru k vraku jiného plavidla poblíž Portugalska.První výprava Kryštofa Kolumba započala 3. srpna 1492, kdy Kryštof Kolumbus vyplul na svou první plavbu do domnělé Indie ze španělského přístavu Palos de la Frontera se třemi loděmi – Niña, Pinta a Santa María (nikdy nebyly oficiálně pojmenovány).Tři Kolumbovy lodě – Niňa, Pinta a Santa Maria – vypluly na cestu přes oceán z andaluského přístavu Palos de la Frontera 3. srpna 1492. Po více než dvou měsících plavby pak narazily na Nový svět. Ve dvě hodiny ráno 12.

Kdo obeplul celý svět : Kryštof Kolumbus: Výpravy do neznámého světa

Kolumbus objevil Ameriku a Atlantik překonal celkem čtyřikrát. Zemřel však s přesvědčením, že země, kterou objevil, je Indie. Po Kolumbovu úspěchu se i Portugalci rozhodli vydat do Indie po moři. Zvolili směr východní, což znamenalo obeplout Afriku.

Kam přijel Kryštof Kolumbus

Během své první cesty v roce 1492 dosáhl Kolumbus místo plánovaného Japonska břehů Bahamských ostrovů a přistál na místě, které pojmenoval San Salvador. Během tří dalších výprav navštívil Velké i Malé Antily, pobřeží Venezuely a Střední Ameriky, které zabral pro Španělské impérium.

Kam Kryštof Kolumbus doplul : Kolumbus se svými třemi loděmi a stovkou námořníků vyplul od španělských břehů 3. srpna 1492. Nejprve se vylodili na ostrově Guanahaní na dnešních Bahamách a 6. listopadu připluli na ostrov Haiti, který pojmenovali Hispaniola (ostrov dnes tvoří Dominikánská republika a Haiti).

Kryštof Kolumbus (asi 31. října 1451, Janov – 20. května 1506, Valladolid) byl janovský mořeplavec a kolonizátor narozený v Janovské republice v dnešní severozápadní Itálii.

Kolumbovo vejce je ustálené slovní spojení, jež označuje geniální nápad, který později může zopakovat prakticky každý. Odkazuje na historku o Kryštofu Kolumbovi.

Kolik lodí měl Kolumbus

3. srpna 1492 vyplul Kolumbus se třemi karavelami z přístavu Palos de la Frontera blízko Huelvy. Největší loď Santa María, které velel Juan de la Cosa, byla dlouhá 39,1 metrů, Pinta byla dlouhá 17,8 metrů a velel jí Martín Alonso Pinzón a Niña, které velel Vicente Yáñez Pinzón, měřila 17,1 metrů.Před půl tisíciletím, dne 20. září 1519, vyplul portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães na cestu, při níž jeho loď jako první obeplula Zeměkouli.Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Kryštof Kolumbus
Narození mezi 22. srpnem a 31. říjnem 1451 Janov, Janovská republika (dnešní Itálie)
Úmrtí 20. května 1506 (ve věku 54 let) Valladolid, Království Kastilie-León (dnešní Španělsko)
Příčina úmrtí srdeční selhání
Místo pohřbení Katedrála Panny Marie v Seville

Co našel Kryštof Kolumbus : Během své první cesty v roce 1492 dosáhl Kolumbus místo plánovaného Japonska břehů Bahamských ostrovů a přistál na místě, které pojmenoval San Salvador. Během tří dalších výprav navštívil Velké i Malé Antily, pobřeží Venezuely a Střední Ameriky, které zabral pro Španělské impérium.

Kdo doplul jako prvni do Ameriky : Jmenoval se Leif Eriksson a v Evropě ho zná málokdo. Tento viking, od jehož smrti letos uplyne 1000 let, přitom jako první Evropan doplul do Ameriky, téměř 500 let před Kryštofem Kolumbem.

Proč se kapela Kryštof jmenuje Kryštof

Jednou byla Jeremiáš, podle písně naší oblíbené skupiny Priessnitz. Další variantou bylo Jeremy, podle skladby kapely Pearl Jam, a další Kryštof, podle té naší písničky. Kryštof nakonec vyhrál, protože jsme si říkali, že dopadneme stejně jako ten chlapeček v písni.

Mužské křestní jméno Kryštof (také Krištof) má řecký původ. Jeho význam je spojován s řeckým jménem Chrisroforos. Jde o složeninu dvou slov, slovo "christos" znamená v řečtině "olejem pomazaný" a "ferein" – "nosit". Jméno se pak symbolicky překládá jako "ten, kdo nosí v srdci Krista".Vejce jsou tvořena vodou (74 %), kvalitními bílkovinami (13 %), tuky (12 %), dále obsahují některé vitamíny a minerální látky. Obsah sacharidů je ve vejcích nevýznamný. Průměrné vejce o hmotnosti 55 g má energetickou hodnotu 340 kJ.

Jak dlouho varit ztracené vejce : Vejce rozklepneme do hrnečku, ve vodě utvoříme vařečkou vír a jakmile začne slábnout (var vody ani vír nesmí být prudký, jinak vejce potrhá), vlijeme do jeho středu vejce a necháme prohřívat 3–4 minuty, aby bílek ztuhl, ale žloutek zůstal tekutý. TIP: Ztracené vejce múžeme připravit i v potravinářské fólii.