Neviditelná ruka trhu je termín, který použil Adam Smith k popisu nezamyšlených sociálních přínosů vlastních zájmů jednotlivce. Tato fráze byla použita Smithem s ohledem na rozdělení příjmů (1759) a produkce (1776).Definice ekonomie (2)
Ekonomie je věda, která zkoumá, jak společnost obhospodařuje své vzácné zdroje. Ekonomie zkoumá, jak jednotlivci, firmy, vlády a jiné organizace rozhodují, a jak jejich rozhodnutí určují, jak využívají vzácné zdroje.Tržní ekonomika je taková ekonomika, ve které jsou ekonomická rozhodnutí vedena v konkurenčním prostředí, cenami závislými na střetu nabídky s poptávkou. Základním mechanismem koordinující tržní hospodářství je trh, na němž jsou alokovány výrobní faktory.
Kdo vymyslel ekonomiku : Klasická škola – zakladatelem počátků moderní ekonomie se stal Adam Smith (1723–1790) se svým dílem Pojednání o podstatě a původu bohatství národů.
Co je to trh ekonomie
Trh je místo, kde se setkává nabídka a poptávka po různých produktech, které zde nabízejí subjekty trhu. Národní hospodářství je tvořeno mnoha subjekty, mezi nimiž vznikají tržní vazby a vztahy. Podle toho, co je předmětem směny na trhu, rozeznáváme: trh zboží a služeb.
Jaké máme trhy : V ekonomice rozlišujeme následující druhy trhů:
- Trh spotřebních předmětů
- Trh výrobních prostředků
- Trh práce.
- Finanční trh – trh peněžní a kapitálový trh.
- Černý trh.
– dílčí (tržní) – poptávka všech kupujících z daného regionu po určitém výrobku nebo službě, – celková (souhrnná) – poptávka všech kupujících v daném regionu (státě) po všech možných výrobcích nebo službách. Pokud se cena zboží zvyšuje, poptávka klesá.
Trh je místo, kde se setkává nabídka a poptávka po různých produktech, které zde nabízejí subjekty trhu. Národní hospodářství je tvořeno mnoha subjekty, mezi nimiž vznikají tržní vazby a vztahy. Podle toho, co je předmětem směny na trhu, rozeznáváme: trh zboží a služeb.
Kdy vzniklo Keynesianstvi
Keynesiánství se vyvíjelo během a po Velké hospodářské krizi z idejí prezentovaných Johnem Maynard Keynesem ve své knize z roku 1936 The General Theory of Employment, Interest and Money(Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz).Vysoký stupeň dělby práce vede ke vzniku trhu. Z tohoto vyplývá, že hlavní příčinou vzniku trhu je dělba práce. Trhem se rozumí oblast ekonomiky, ve které dochází ke směně výrobků a služeb. Na trhu dochází ke vzájemnému působení prodávajících a kupujících, při kterém se stanoví ceny a množství směňovaného zboží.Dohled nad českým finančním trhem je prováděn od roku 2006 Českou národní bankou. ČNB zajišťuje dohled na dálku nad finančními institucemi a dohled na místě v oblasti finančního trhu.
Z hlediska územního členíme trhy na trh místní, národní a světový. Z hlediska věcného členíme trh podle předmětu koupě a prodeje na trh produktů, trh výrobních faktorů a trh peněz. Dále členíme trhy z hlediska množství a druhu sledovaného zbo- ží a služeb na trh dílčí a trh agregátní.
Jaké jsou trhy : Druhy trhů
Trh spotřebních předmětů Trh výrobních prostředků Trh práce. Finanční trh – trh peněžní a kapitálový trh.
Jaký je rozdíl mezi poptávkou a nabídkou : že nabídka odpovídá poptávce. Zjednodušeně řečeno se prodá vše, co se vyrobí. Pokud je nabídka větší než poptávka, dojde na trhu k přebytku zboží. V opačném případě je na trhu zboží nedostatek. Nabídka je množství zboží, které výrobci dodávají na trh za určitou cenu.
Co je to volný trh
Neomezený pohyb tržních subjektů na trhu a ven z trhu, a to bez celních nebo jiných bariér. Trh, na němž se cena utváří na základě poptávky a nabídky bez vlivu vnějších faktorů, jako jsou intervence vlády nebo centrální banky.
V ekonomice rozlišujeme následující druhy trhů:
- Trh spotřebních předmětů
- Trh výrobních prostředků
- Trh práce.
- Finanční trh – trh peněžní a kapitálový trh.
- Černý trh.
Klasická škola – zakladatelem počátků moderní ekonomie se stal Adam Smith (1723–1790) se svým dílem Pojednání o podstatě a původu bohatství národů. Spolu s Davidem Ricardem a Johnem Stuartem Millem je považován za průkopníka klasické politické ekonomie.
Kdo jsou keynesiánci : Keynesiánství je tvořeno různými makroekonomickými teoriemi o tom, jak především v krátkodobém horizontu, a obzvláště v době recese, je ekonomická produkce výrazně ovlivněna agregátní poptávkou (celkovou poptávkou v ekonomice).