Kdo diagnostikuje psychicke nemocí?
Licencovaní poradci, sociální pracovníci, psychologové a psychoterapeuti nejsou lékaři a obvykle nemají lékařské vzdělání, ale často mají zákonnou pravomoc diagnostikovat duševní poruchu.Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.

Může jít o stále smutnou náladu, pokles sebevědomí, nepřiměřené výčitky, neschopnost prožívat radost, nesoustředěnost, nerozhodnost, celkové zpomalení či naopak napětí a neklid, extrémní únavu, potíže se spánkem (nedostatek či přemíra), sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu a objevit se mohou i sebevražedné myšlenky.

Jak se diagnostikuje bpd : Hraniční porucha osobnosti se diagnostikuje na základě rozhovoru a diskuse pacienta ohledně jeho příznaků a anamnestických údajů se zdravotnickým specialistou. Psychoterapie může pomoci lidem s hraniční poruchou osobnosti v interakcích s okolím, s jasnějším vyjadřováním myšlenek a emocí.

Jak si nechat diagnostikovat psychickou poruchu

Při diagnostice ODP se používají různé vyšetřovací metody, např.:

  1. klinické psychiatrické vyšetření,
  2. neurologické vyšetření,
  3. neuropsychologické testy,
  4. funkční diagnostika, např. elektroencefalografie (EEG),
  5. různé zobrazovací metody, jako je např.
  6. elektrokardiografie (EKG),
  7. laboratorní vyšetření.

Kde si nechat diagnostikovat psychickou poruchu : Pokud se ale psychicky cítíte v nepohodě, primárně doporučujeme návštěvu psychiatra.

Nejčastější příznaky úzkosti:

  1. Trvalý strach a obavy z budoucnosti.
  2. Svalové napětí.
  3. Tlak na hrudi.
  4. Podrážděnost.
  5. Pocity, že se nemůžete dostatečně nadechnout.
  6. Trávicí problémy – zácpa, průjem.
  7. Potíže se soustředěním.
  8. Bolesti hlavy.


Příznaky schizofrenie

Narušené myšlení: obtíže s organizací myšlenek nebo sledováním konverzace. Pokles motivace: osoba může mít pocit, že nemá energii nebo zájem dělat běžné věci. Emocionální zploštění: omezená schopnost vyjadřovat emoce. Pohybové poruchy: zvláštní pohyby, jejich opakování nebo naopak ustrnutí.

Jaké mohou být psychické problémy

Jsou to:

  • Schizofrenie.
  • Depresivní porucha.
  • Bipolární porucha.
  • Poruchy osobnosti.
  • Poruchy úzkostné
  • Obsedantně-kompulzivní porucha.
  • Poruchy příjmu potravy.
  • Užívání návykových látek.

Psychický stav je jedním ze tří základních druhů psychických jevů člověka (vedle psychických vlastností a psychických procesů). Jde o psychický jev s určitým obsahem, jako zloba, radost, celkový psychofyzický stav (vzrušení, útlum, únava a jiné) či stavy dlouhodobějšího charakteru (frustrace, konflikt, stres apod.).Při diagnostice ODP se používají různé vyšetřovací metody, např.:

  1. klinické psychiatrické vyšetření,
  2. neurologické vyšetření,
  3. neuropsychologické testy,
  4. funkční diagnostika, např. elektroencefalografie (EEG),
  5. různé zobrazovací metody, jako je např.
  6. elektrokardiografie (EKG),
  7. laboratorní vyšetření.


Lidé, trpící hraniční poruchou osobnosti dokáží milovat i nenávidět, prožívají city opravdu naplno a sami jsou často zmateni jejich nestabilitou a proměnlivostí. Typickými projevy bývají dramatické výkyvy nálad, přičemž často převáží zoufalství, vztek a další negativní afekty.

Kdo může nařídit psychiatrické vyšetření : Je-li třeba vyšetřit duševní stav obviněného nebo duševní stav svědka, orgány činné v trestním řízení postupují podle ustanovení § 116, 117 a 118 téhož zákona. V průběhu trestního řízení může navrhnout vyšetření duševního stavu obviněného nebo duševního stavu svědka policejní orgán, státní zástupce a soud.

Kdy můžu jít k psychiatrovi : Velmi zjednodušeně kdykoliv, kdy je vaše trápení natolik velké, že máte pocit, že to bez léků nezvládnete. Psychiatr vám pomůže v těžkých a chronických stavech, jako jsou těžké deprese a úzkosti, vážné poruchy spánku a nálad, poruchy příjmu potravy, těžké závislosti, ztráta kontaktu s realitou a spoustu dalších.

Jak si nechat diagnostikovat deprese

Základními pilíři v diagnostice deprese jsou rozhovor s pacientem a odebrání anamnézy (historie dosavadních onemocnění, včetně nemocí v rodině). V oblasti duševních onemocnění existuje řada různých příznaků, na které se lékař cíleně vyptá; zohlední přitom i tělesné, duševní a sociální vlivy.

Úzkost je z lékařského (psychiatrického) pohledu složitá kombinace emocí, zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena fyzickými příznaky, jako je bušení srdce, pocit nevolnosti, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, chvění rukou. Úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat.Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.

Jak se testuje schizofrenie : anamnézu (historii dosavadních onemocnění) a zkoumá psychický stav postiženého. Následuje tělesné a neurologické vyšetření, případně i vyšetření u psychologa. Kromě toho jsou provedeny krevní testy a vyšetření mozku pomocí výpočetní tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI).