Kdo řídí zpracování hroznů?
Sklepmistr – osoba, která vede celý proces od zpracování hroznů po jeho výrobu vína.3 zákona č. 321/2004 Sb. stanovila, že producent hroznů (tj. vinohradník), který celou svou produkci zpracovává nebo nechává zpracovat na víno, nemusí podávat prohlášení o sklizni.Kdo je to sklepmistr Sklepmistr řídí jak zpracování hroznů, tak výrobu vína. Zodpovědně kontroluje víno při každé fázi jeho výroby, aby bylo takové, jaké má být. Úkolem sklepmistra je také pravidelné chutnání vína, proto každý den ochutná několik vzorků vína.

Kde se poprvé zacala pestovat vinná Reva : Nejdříve se objevila ve Francii, kam byla kolem roku 1860 zavlečena z Ameriky pravděpodobně spolu s okrasnou americkou révou (Vitis labrusca). Později se révokaz rozšířil po celém kontinentu, na Moravě se objevil poprvé v roce 1890 v Šatově.

Kdy a jak stříhat hroznové víno

Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Jak zpracovat hroznové víno : Hroznové víno můžeme v kuchyni zpracovat na mnoho způsobů. Vykouzlíme z něj výborné šťávy, sirupy nebo kompoty. Hroznové víno můžeme také usušit a budeme z nich mít oblíbené rozinky a sultánky. Na Jakvkuchyni.cz si dnes v článku prozradíme recept na lahodný džem a marmeládu z hroznového vína.

Vinohradník a vinař vykonává úkony související s pěstováním révy vinné a následnou výrobou vína od příjmu hroznů přes jejich zpracování na víno až po finalizaci výrobku dle zavedených technologických postupů.

Sommelier nebo též someliér je gastronomický odborník, specialista na víno, ostatní nápoje a na kombinace pokrmů, nápojů. Není avšak vůbec výjimkou, vztahuje-li se tento termín v německy, či francouzsky hovořících krajinách i na odborníka na chleba.

Co je to degustátor

Degustátor je člověk, který provádí senzorické hodnocení vína. Degustátor musí mít nejen náležité odborné znalosti o víně, jeho složení, vlastnostech a výrobě, ale i praktické zkušenosti s hodnocením vína. Své schopnosti by měl prokázat složením degustátorských senzorických zkoušek.V České republice se réva vinná pěstuje ve vinařských oblastech Čechy a Morava. Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky.Mezi nejčastěji vysazované odrůdy révy vinné v roce 2020 patřily z bílých odrůd Pálava (31,62 ha), Ryzlink rýnský (30,71 ha) a Veltlínské zelené (20,54 ha), z modrých odrůd to pak bylo Rulandské modré (14,2 ha).

Zaštipování zálistků

Po osečkování dojde k přerušení hlavní osy letorostu a podpoří se tvorba zálistků. Vylamování neboli zaštipování zálistků provádějte hlavně kolem hroznů. Odstraňte všechny listy, jež brání přístupu vzduchu a slunce. Dejte si však pozor, aby jste révu příliš „neoškubali".

Jak zastřihnout vinnou révu : Dřevnaté části rostliny se stříhají na výšku 70–80 cm. Při pěstování je také zvykem nechat na horní části kmene během vegetace vyrůst až čtyři mladé výhonky. Pokud je rostlina dostatečně velká již ve druhém roce, hlavní výhon se ve výšce 150 cm zkrátí a zbývající výhony se ohnou vodorovně k opěrce.

Co s přebytkem hroznů : Možností, jak naložit s přebytkem sladkých kuliček je spousta. Vynikající je z nich třeba šťáva nebo mošt, pokud si je chcete uložit i na zimu, můžete je zavařit ve formě šťávy, kompotu nebo marmelády a výborně se hodí na zamražení.

Kdy se může stříhat hroznové víno

Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

V červenci se réva vinná osečkuje. Bujně rostoucí letorosty je potřeba zakrátit, aby nevyčnívaly do meziřadí a nad horní dvojdrátí. Cílem osečkování je vytvořit osluněnou a pro proudění vzduchu prostupnou zelenou stěnu tak, aby co největší listová plocha byla vystavena slunečnímu záření.Vinař je osoba zabývající se výrobou vína a v širším pojmu (u malých a středních výrobců) též pěstováním révy vinné.

Kolik si vydělá sommelier : Pro pracovní pozici SOMMELIER/SOMMELIERKA eviduje úřad práce 1 volné pracovní místo v 1 nabídce práce firem, 1 nabídka práce je nová, 1 nabídka je za týden. Průměrná mzda těchto volných míst se pohybuje od 20000 do 25000Kč.