Kdo byl voynich?
Dokument je pojmenovaný po Wilfridu Michaelu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, který text získal v Itálii v roce 1912. V současné době je ve vlastnictví americké Yaleovy univerzity, kde je umístěn v trezoru Beineckeovy knihovny. Na celý rukopis se můžete podívat ZDE.Obsah rukopisu

K rozsáhlým skladbám patří: Legenda o svatém Prokopu, Pláč Marie Magdaleny, Destero kázanie božie, k menším skladbám: Pláč svaté Marie, Devatero radostí svaté Marie, Umučení páně, sedm Satir o řemeslnících, O bohatci, krátké skladby jsou: bajka O lišce a džbánu, Zdráva Maria, Svatý Jene apoštole.Rukopis královédvorský údajně objevil Václav Hanka, tehdy mladý právník bez stálého zaměstnání, 16. září 1817 ve věžní kobce děkanského kostela sv. Jana Křtitele při své návštěvě ve Dvoře Králové nad Labem.

Kdo zfalšoval Rukopisy : století. Za počátek sporu o rukopisy se obecně považuje rok 1824, kdy Josef Dobrovský Rukopis zelenohorský veřejně označil za padělek a za jeho autora určil Václava Hanku. Dobrovský byl prvním skutečně významným odborníkem, který vyslovil, původně soukromě už nedlouho po objevení rukopisu, přesvědčení, že jde o falzum.

Kdo byl proti Rukopisum

Záhadnou postavou v celém sporu o Rukopisy je spisovatel, básník a jazykovědec Václav Hanka (1791–1861), rodák z Hořiněvsi na Královéhradecku, jehož stopy najdeme kolem všech uvedených děl. Když se v roce 1859 konflikt o pravost Rukopisů vyhrotil, Hanka, veřejně označovaný za podvodníka, podal žalobu a spor vyhrál.

Kdo zpochybnil Rukopisy : V roce 1878 Alois Vojtěch Šembera nejprve zpochybnil stáří RZ a později označil RZ, RK i další sporné památky za padělky Václava Hanky a Josefa Lindy.

Byly se zájmem čteny a inspirovaly mnohé umělce. Jejich písní si vážil Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Julius Zeyer. Svatopluk Čech kdysi vzpomínal na své mládí: „Pro Rukopis králodvorský byli bychom podnikli všechno na světě. Vždyť víte, čím tehdáž byl každému Čechu.