Kdo byl proti Napoleonovi?
V bitvě u Waterloo, která proběhla v červnu 1815 nedaleko Bruselu, byl Napoleon Bonaparte poražen spojenými vojsky Pruska, Belgie, Holandska a Velké Británie, vedenými vévodou z Wellingtonu a generálem Blücherem. Tato porážka znamenala konec Napoleonovy vojenské a politické kariéry.Francouzská armáda císaře Napoleona I. zde utrpěla drtivou porážku od části vojsk Sedmé koalice evropských panovníků, reprezentované sbory anglo-batavské armády polního maršála vévody z Wellingtonu a pruským vojskem pod velením polního maršála Blüchera.Ceremonie se odehrála 2. prosince 1804 v pařížské katedrále Notre-Dame, ačkoliv korunovace francouzských králů se tradičně odehrávaly v remešské katedrále. Ve chvíli, kdy papež Pius VII. položil korunu na oltář, ji Napoleon uchopil a korunoval se sám.

Kdo se střetl u Slavkova : Slavkov u Brna, ve světě známý spíše jako Austerlitz, se 2. prosince 1805 stal místem, kde se střetly největší evropské mocnosti – Francie, Rakousko a Rusko.

Jak skončil Napoleon

Napoleonova vláda skončila porážkou v bitvě u Waterloo, po níž abdikoval podruhé a vydal se do rukou spojenců. Ti jej odsoudili k doživotnímu vyhnanství na ostrově Svatá Helena, kde po necelých šesti letech pobytu ve věku jednapadesáti let zemřel.

Co zavedl Napoleon : Napoleon změnil Evropu a zanechal po sobě odkaz v podobě občanského zákoníku, který ve Francii zčásti platí dodnes. Založil taky moderní školy, přispěl k rozvoji francouzských měst a zavedl systém prefektů, Řád čestné legie i číslování ulic, které se rozšířilo po Evropě.

Napoleonova vláda skončila porážkou v bitvě u Waterloo, po níž abdikoval podruhé a vydal se do rukou spojenců. Ti jej odsoudili k doživotnímu vyhnanství na ostrově Svatá Helena, kde po necelých šesti letech pobytu ve věku jednapadesáti let zemřel.

Napoleon Bonaparte

Napoleon I.
Národnost Francouzi
Choť Joséphine de Beauharnais Marie Luisa
Rodiče Carlo Buonaparte Laetitia Buonaparte
Děti Napoleon II. (1811–1832) Alexandre (1810–1868) Charles Léon (1806–1881)

Kde zabili Napoleona

Longwood House, Longwood, Svatá HelenaNapoleon Bonaparte / Místo úmrtí

Napoleon Bonaparte zemřel po vleklé nemoci ve vile Longwood na ostrově Svatá Helena v 17:49 hodin 5. května 1821.Nejnovější rozbor pitvy provedené v roce 1821 těsně po jeho smrti ovšem dochází k závěru, že příčina smrti uvedená v pitevní zprávě byla správná – rakovina žaludku.K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu.

Bitva u Trafalgaru
Souřadnice 36°15′ s. š., 6°12′ z. d.
Výsledek britské vítězství
Strany
Francie Španělsko Velká Británie

Jak zemřel Bonaparte : Napoleonova vláda skončila porážkou v bitvě u Waterloo, po níž abdikoval podruhé a vydal se do rukou spojenců. Ti jej odsoudili k doživotnímu vyhnanství na ostrově Svatá Helena, kde po necelých šesti letech pobytu ve věku jednapadesáti let zemřel.

Co bylo po Napoleonovi : Po pádu Napoleona došlo ve Francii (hlavně díky ministrovi zahraničí Napoleonovy vlády Ch. Talleyrandovi) k restauraci Bourbonů, Francie se stala konstituční monarchií, na jejíž trůn nastoupil téměř šedesátiletý Ludvík XVIII.

Čím se proslavil Napoleon

z rodu Bonaparte, 1769-1821, francouzský vojevůdce, 1804-14 a 1815 císař. Úspěšný vojenský velitel za Velké francouzské revoluce, 1796 velitel francouzské armády v Itálii, kde porazil Rakušany, 1798-99 podnikl neúspěšné tažení do Egypta.

V letech 1796-7 zbavil severní Itálii rakouské nadvlády a v r. 1798 táhl do Egypta, kde chtěl ohrozit tamní britský vliv, ale neuspěl. Po návratu do Paříže díky své popularitě úspěšného vojevůdce připravil státní převrat, který byl proveden 9. a 10.Třicátého července ho britská fregata Northumberland odvezla na Svatou Helenu, odkud se v roce 1840 vrátily do vlasti jeho ostatky a byly slavnostně uloženy v pařížské Invalidovně. K Napoleonovi se váže bezpočet legend a mýtů. Svedl 84 bitev, z nichž 77 vyhrál, tři skončily nerozhodně a jen čtyřikrát prohrál.

Jak se říkalo bitvě u Slavkova Proč : K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.