Kdo byl dr Emil Holub?
Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků).Emil Holub se během svého první ho pobytu v Africe ( 1872 – 1879 ) usadil v městečku Dutoitspan, kde provozoval soukromou praxi. Za skromným příbytkem a zároveň ordinací byl malý dvorek, na kterém měl svou soukromou ZOO.Holický rodák doktor medicíny Emil Holub (1847 – 1902) je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let. Jeho muzeum ve městě vzniklo v roce 1966, základem mu byly rozsáhlé sbírky a předměty z pozůstalosti, které mu věnovala Holubova manželka Růžena.

Kdo procestoval Afriku : vzpomíná na starty svých slavných cest Miroslav Zikmund. S Jiřím Hanzelkou v letech 1947 až 1950 procestovali Afriku a Jižní Ameriku a na přelomu 50. a 60. let projeli Asii, Austrálii a Oceánii.

Na co zemřel Emil Holub

MalárieEmil Holub / Příčina úmrtí

Později Holub publikoval mnoho dokumentů, přispíval do novin a časopisů a dával stovky lekcí. Zemřel předčasně ve Vídni 21. února 1902, po dlouho trvajících komplikacích s malárií a jinými nemocemi z Afriky. Ve Vídni byl také pohřben.

Jak chytit holuby : Správně se holub drží, že máme jeho hrudník v dlani, jeho nohy máme mezi prostředníčkem a ukazováčkem, nohy holuba směřují mírně dozadu, palcem přidržujeme jeho křídla. Držíme ho v takové pozici, že si hlavu sám drží na úrovni křídel. Jedná li se o většího holuba, je vhodné mu přidržovat hrudník druhou rukou.

Průměrná délka těla divokého holuba skalního je 33 cm a hmotnost 300 g. U holuba domácího se značně liší tělesné proporce, hmotnost i vzhled. Plemen holubů chovaných na celém světě je více než 1000.

Prvními Evropany, kteří dorazili do Afriky byli Řekové, kteří se o Africe dozvěděli pravděpodobně od Féničanů (Féničané byli semitský kmen, který osídlil krajinu podél pobřeží Syropalestinské oblasti.), kteří od roku 900 př. n. l. obchodovali s Berbery od dnešního Maroka po dnešní Libyi.

Jak cestoval Emil Holub

Cesty do Afriky

V roce 1872 odjel Emil Holub na první cestu do Afriky, v níž pobyl sedm let a podnikl tři výpravy do vnitrozemí. Došel až k Viktoriiným vodopádům, jejichž mapu jako první zakreslil. Nashromáždil okolo 30 000 sbírkových předmětů.Odrazy světla, které ptáky vyplaší, můžete vytvořit také pomocí lesklých skleněných nebo plastových koulí. Tyto užitečné obranné systémy připevněné na dřevěné tyčce můžete jednoduše zapíchnout do záhonu nebo květináče. Větrníky. Tyto "hračky" vykonávají za větru nekontrolované pohyby a tím holuby plaší.Holubi bývají chováni v holubníku. Tvoří páry. Při sezení na vejcích a v péči o mláďata se oba holubi pravidelně střídají. Mláďata se líhnou za 17 až 18 dní od snesení vajec.

Holub domácí je společenský, žije v hejnech a hnízdí v koloniích. Kolonii ovládá několik nejsilnějších samců. Je výborný letec. Holubi bývají chováni v holubníku, hnízdí ale i na tvrdém povrchu (na půdách, balkonech, na okenních římsách, pod mosty atd.).

Kolik vajec snáší holub : Samice snáší obvykle dvě vejce, inkubace trvá 14–18 dní.

Kdo obeplul celý svět : Kryštof Kolumbus: Výpravy do neznámého světa

Kolumbus objevil Ameriku a Atlantik překonal celkem čtyřikrát. Zemřel však s přesvědčením, že země, kterou objevil, je Indie. Po Kolumbovu úspěchu se i Portugalci rozhodli vydat do Indie po moři. Zvolili směr východní, což znamenalo obeplout Afriku.

Kdo obeplul Afriku jako první

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Český cestovatel Emil Holub se narodil 7. října 1847 v Holicích v rodině městského lékaře. Již jako malý žák chtěl být cestovatelem, shromažďoval nerosty, rostliny a hmyz. Studoval německé gymnázium v Praze a později v Žatci.Například, holubi nesnáší ostré vůně, jako jsou vůně pepře, česneku nebo silných esenciálních olejů (jako je levandule, eukalyptus nebo mentol). Také nesnáší určité hmatové podněty – například pichlavé plochy nebo klepeta, která jim brání v přistání na plochách, kde by obvykle hnízdili nebo odpočívali.

Co vadi holubům : To, co holubi nemají rádi, je koření. Nasypejte tedy na místa, na kterých se často zdržují, trochu pepře, skořice nebo jiného koření. Nešetřete a v případě deště nezapomeňte koření dosypat. Kromě holubů vás může potrápit také invaze asijských berušek.