Kdo byl architektem Národního muzea?
Od otevření novorenesanční Historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí uplynulo přesně 130 let. Jakou budovu architekt Josef Schulz navrhl a jak se proměňovala ve 20. století, jehož dějiny doslova prošly muzejním palácemPřesně před 130 lety, v pondělí 18. května 1891 bylo slavnostně otevřeno Národní muzeum v Praze, tehdy ještě Muzea Království českého. Dnes neodmyslitelná budova pražského centra si veřejnost zpočátku nepodmanila.Stálé expozice budou otevírány postupně během následujících dvou let. Rekonstrukce se začala plánovat v roce 2006. Po zdlouhavých přípravách se veřejnosti muzeum uzavřelo v červenci 2011.

Jaké byly významné osobnosti Národního muzea : Osobnosti

  • Kosmas (kronikář)
  • Vincentius (kronikář)
  • Petr Žitavský (kronikář)
  • Václav II. ( český král)
  • Petr I. z Rožmberka (státník, šlechtic)
  • Karel IV. ( český král a římský císař)
  • Beneš Krabice z Weitmile (stavitel, kronikář)
  • Ondřej z Dubé (státník, právník)

Kdo projektoval Národní divadlo

Umění generace Národního divadla

Ti se v roce 1865 dostali do čela Sboru a vyzvali třiatřicetiletého profesora pozemního stavitelství na pražské technice, architekta Josefa Zítka, aby vypracoval návrh Národního divadla.

Kdo navrhl budovu Národního divadla : Neorenesanční budova Národního divadla vznikala podle plánů J. Zítka v l. 1867-81, rekonstrukce stavby po požáru se ujal J. Schulz 1881-83.

U zrodu divadla stál František Palacký

Ti se tak v roce 1850 sešli ve Sboru pro zřízení Národního divadla – který měl svého času 140 i více členů. Ústřední postavou byl historik, politik a spisovatel František Palacký. Byl to právě on, kdo poklepal 16.

Historická budova Národního muzea bude po generální rekonstrukci, která trvala 42 měsíců, opět otevřena pro veřejnost. Počínaje nedělí 28. října 2018 budou mít návštěvníci možnost nahlédnout do zrekonstruovaného interiéru muzea a navštívit Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu a výstavu 2 × 100.

Kolik stála rekonstrukce Národního muzea

Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun. Rekonstrukce muzea byla podle Lukeše jednou z největších a nejsložitějších takových oprav v historii ČR. Budova, jež je národní kulturní památkou, před ní byla v havarijním stavu a opravovat se muselo vše.Nabízíme exkluzivní nově zrekonstruované prostory v horní části Václavského náměstí pro výjimečné společenské akce. Historická budova Národního muzea v novorenesančním stylu se nachází v horní části Václavského náměstí na Novém Městě.Představě měšťanské společnosti o architektonické formě symbolizující sílu a tvořivost českého národa odpovídal právě neorenesanční sloh, který uplatnili v návrzích nejvýznamnějších veřejných staveb architekti Josef Hlávka, Josef Zítek (Národní divadlo), Josef Schulz (dostavba Národního divadla, Národní muzeum) a …

Počátek stavby byl realizován nejprve žádostí o „privilej na vystavění, zařízení, vydržování a řízení“ samostatného českého divadla, kterou stavovskému výboru českého sněmu 29. ledna 1845 předložil František Palacký. Privilej byla udělena už v dubnu 1845.

Kdo byl prvním dramaturgem Národního divadla : Ladislav Stroupežnický byl český spisovatel, dramatik a první dramaturg Národního divadla. Narodil se v jihočeské obci Cerhonice nedaleko Písku.

Kdo postavil Národní divadlo : Ti se v roce 1865 dostali do čela Sboru a vyzvali třiatřicetiletého profesora pozemního stavitelství na pražské technice, architekta Josefa Zítka, aby vypracoval návrh Národního divadla. Ten pak zvítězil v dodatečném konkurzu a roku 1867 mohly začít práce na staveništi.

Kolik stojí Národní muzeum

Vstupné

Plné 200 Kč
Snížené (studenti 15 – 26 let; senioři nad 65 let) Pro seniory (nad 65 let), držitele průkazu ZTP, ISIC, ITIC, studenty SŠ a VŠ (do 26 let) po předložení studijního průkazu. 150 Kč
Dětské 6 až 15 let 60 Kč
Děti do 6 let Zdarma
Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a až 4 děti do 15 let) 440 Kč


Národní muzeum, nejstarší muzejní ústav v Čechách, bylo založeno jako „Vlastenecké muzeum“ roku 1818 slavnostním provoláním zemské šlechty z 15. dubna. Sbírky byly zpočátku shromažďovány v minoritském klášteře sv. Jakuba na Starém Městě a v soukromých bytech.Představě měšťanské společnosti o architektonické formě symbolizující sílu a tvořivost českého národa odpovídal právě neorenesanční sloh, který uplatnili v návrzích nejvýznamnějších veřejných staveb architekti Josef Hlávka, Josef Zítek (Národní divadlo), Josef Schulz (dostavba Národního divadla, Národní muzeum) a …