Kdo byl 2 ve vesmíru?
Účastníci orbitálních letů

# Jméno Země
1 Jurij Gagarin † SSSR
2 German Titov † SSSR
3 John Glenn † USA
4 Scott Carpenter † USA

V průběhu pilotovaných kosmických letů zahynulo 18 kosmonautů, z toho 13 Američanů (při letu STS-51-L roku 1986 a STS-107 roku 2003), čtyři Sověti (při letu Sojuzu 1 roku 1967 a Sojuzu 11 roku 1971) a jeden Izraelec (v letu STS-107).Dne 12. dubna 1961 vycestoval do vesmíru první člověk a během 108 minut obletěl Zemi. Byl to ruský kosmonaut Jurij Gagarin, který tak otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Lidé si ověřili, že v kosmu mohou přežít, a od té doby se tam podívalo již 470 dalších.

Kolik Čechů bylo ve vesmíru : Do vesmíru vzlétli čtyři kosmonauti českého původu, jeden zůstal mezi náhradníky. Jediným Čechem v kosmu byl Vladimír Remek, který roku 1978 strávil týden na sovětské vesmírné stanici Saljut 6.

Kolik zvirat bylo ve vesmíru

Během celé historie vyslalo dosud do vesmíru nějaký živý organismus celkem šest zemí, a to Rusko (dříve SSSR), USA, Francie, Čína, Japonsko a Írán. První pokus se zvířaty proběhl už ve 40. letech 20. století, kdy byly vyneseny octomilky společně s žitem a bavlníkovými semeny.

Jak dlouho byl Gagarin ve vesmíru : Gagarin strávil ve vesmíru jen 108 minut, ale zásoby jídla a vody měl na deset dnů Ruský astronaut odstartoval 12. dubna 1961 do vesmíru na palubě lodi Vostok a jako první člověk obletěl Zemi.

Poznatky odborníků o vlivu vesmíru na naše nechráněné tělo jsou proto velmi kusé a z velké části teoretické. Odhaduje se, že neodvratná smrt ve volném kosmu nastává zhruba po 90 sekundách. Postižený však asi do 15 sekund upadá do bezvědomí, především v důsledku dramatického poklesu množství kyslíku v krvi.

Efekt vesmírného prostoru na člověka

Smrt by nastala krátce poté, jakmile by neokysličená krev dorazila do mozku. Člověk (a stejně tak vyšší organismy) by tedy během pár sekund ztratil vědomí a během dalších několika málo minut zemřel na hypoxii (akutní nedostatek kyslíku).

Kdo Obletel Zemi

Na kosmodromu Bajkonur se rozburácely motory rakety Vostok K a v 6:07 světového času UTC se vznesla s kosmickou lodí Vostok 1. Na její palubě byl Jurij Alexejevič Gagarin, který se stal prvním člověkem, jenž se dostal do vesmíru. Obletěl Zemi a po 108 minutách se na ni vrátil.

program Apollo
Poslední start 19. prosince 1972
Úspěšné starty 32
Selhání 2
Součásti Apollo 1 Apollo 4 Apollo 5 Apollo 6 Apollo 7 Apollo 8 Apollo 9 Apollo 10 Apollo 11 Apollo 12 Apollo 13 Apollo 14 Apollo 15 Apollo 16 Apollo 17

Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Od června 1951 do září 1960 bylo 44 psů vystřeleno v raketách k hranicím vesmíru. Letů bylo celkem 29 a osm z nich skončilo tragicky. 22. června 1951 otevřeli cestu ke hvězdám Dezik a Cigan.

Kolik kilometrů má vesmír : Oblast vesmíru viditelná ze Země (pozorovatelný vesmír) je koule o poloměru přibližně 46 miliard světelných let,; (celý vesmír podle nejnovějších odhadů má zhruba 96 miliard světelných let).

Kolik kilometrů je ze Země do vesmíru : Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Čím se proslavil Gagarin

Jurij Alexejevič Gagarin (rusky: Юрий Алексеевич Гагарин) (*9.3.1934, † 27.3.1968) byl sovětský kosmonaut, první člověk, který vzlétl do vesmíru (12. dubna 1961).

Člověk (a stejně tak vyšší organismy) by tedy během pár sekund ztratil vědomí a během dalších několika málo minut zemřel na hypoxii (akutní nedostatek kyslíku). Téměř okamžitě by se z jeho těla začala v podobě páry uvolňovat voda a ostatní tělní tekutiny – krev po klesnutí tlaku pod 6,3 kPa, což by mj.Větší problém při dekompresi představuje plyn v těle. Vzduch v plicích se ve vakuu rychle rozpíná a uniká z těla. Při zadržení dechu je však výsledkem nejspíše smrtelné poranění protržením plic. Tlak může protrhnout i cévy v hrudním koši a dostat se přímo do krevního oběhu.

Jak dlouho člověk přežije ve vesmíru : Poznatky odborníků o vlivu vesmíru na naše nechráněné tělo jsou proto velmi kusé a z velké části teoretické. Odhaduje se, že neodvratná smrt ve volném kosmu nastává zhruba po 90 sekundách. Postižený však asi do 15 sekund upadá do bezvědomí, především v důsledku dramatického poklesu množství kyslíku v krvi.