století bylo vnitrozemí Antarktidy jedním z posledních dosud neprozkoumaných míst na světě. Robert Falcon Scott sem vedl výpravu v letech 1900 až 1904 a roku 1909 se Ernest Shackleton dostal se svou expedicí do vzdálenosti 150 km od jižního pólu. V roce 1911 nakonec dosáhla pólu výprava Roalda Amundsena.století měla plavba, kterou vedl James Cook (1728 – 1779) v letech 1772 – 1775. Lodě Resolution a Adventure obepluly Antarktidu, aniž ji kdokoliv spatřil, i když se k ní třikrát těsně přiblížily. 17. ledna 1773 námořníci poprvé v dějinách překročili jižní polární kruh, když dosáhli 67° 15' jižní šířky.Tím prvním, kdo překročil jižní polární kruh, byl Václav Vojtěch. Rodák ze Skřivan na Královéhradecku si svůj sen dostat se na Antarktidu splnil přesně před 87 lety.
Kdy byla Antarktida bez ledu : Led se mění na vodu
Potvrdili, že mezi roky 1979 a 1990 ztrácela Antarktida ročně asi 40 gigatun ledu. Mezi roky 2009 a 2017 už to ale bylo kolem 252 gigatun ročně. Tento led se mohl uvolnit táním nebo také rozpady ledovců, které pak odplouvají dál do oceánu.
Kdo a kdy objevil severní pól
V dubnu 1909 si prvenství nárokoval Robert Peary, později v září se o něj přihlásil Frederick Cook, který měl severní točny dosáhnout ještě o rok dříve. Za první prokazatelné dobyvatele se ale považuje až posádka vzducholodi Norge, která pólu dosáhla před 90 lety, tedy 12. května 1926.
Kdy roztaje Antarktida : Pokud se tání ledovců nezmírní a neudělá se nic pro snížení skleníkových plynů v atmosféře, roztaje do roku 2070 až čtvrtina veškerého ledu na jižním pólu.
Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi). Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin.
Rozloha: Antarktida se rozkládá kolem jižního pólu a má rozlohu 13 829 430 km² a to včetně šelfových ledovců a ostrovů. Rozloha bez nich činí 12 272 800 km².
Kdo zije v Antarktidě
Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.Nejvhodnější doba je, období, kde je na Antarktidě nejtepleji-od listopadu do března.Roku 1911 dorazil k pobřeží Antarktidy a 14. prosince 1911 jako první stanul na jižním pólu, čtyři týdny před Scottem. Amundsen objevil neznámé pohoří, místy vysoké 4 500 m, které nazval pohoří královny Maud.
První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem.
Jak rychle taje Antarktida : Za čtvrt století zmizely tři biliony tun ledu. Umíte si představit tři biliony tun ledu Právě tolik ho v Antarktidě roztálo za posledních 25 let.
Co roste na Antarktide : Četnější jsou různé mechy (dosud známo 104 druhů) a zejména lišejníky (známo 380 druhů), dále se vyskytují i některé řasy, houby, játrovky a bakterie. Některé z nich přežívají i v místech trvale zaledněných. Řada druhů nižších rostlin je endemická. Mnohem bohatší je mořská vegetace, zastoupená zejména fytoplanktonem.
Co je typické pro Antarktidu
Podnebí v Antarktidě je velmi extrémní – jedná se o nejsušší, největrnější a nejchladnější oblast na světě. Průměrná roční teplota u pobřeží (okraje) Antarktidy se pohybuje kolem –10 °C, ve vnitrozemí okolo –60 °C. Panují zde nejnižší teploty na naší planetě a ty navíc doprovází vítr o rychlosti až 300 km/h.
Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.Kdy se vydat na Antarktidu Nejlepšími měsíci pro pozorování velkých ledovců je v termínu od listopadu do prosince, kdy i zároveň můžete spatřit páření tučňáků. V období od prosince do února je zase nejlepší čas na sledování tajících ledovců a mláďat tučňáků.
Jak se dá dostat na Antarktidu : JAK SE DOSTAT NA ANTARKTIDU. Do Antarktidy se nejčastěji cestuje výletní lodí z Jižní Ameriky, obvykle z Ushuaie (Argentina) nebo Punta Arenas (Chile).