Kde získat neschopenku?
Jak funguje eNeschopenka

Ve chvíli, kdy lékař do systému zadá potřebné údaje pro vystavení neschopenky, ukážou se mu aktuální údaje z ČSSZ o zaměstnavateli. Hlášení následně zašle na ČSSZ. Informace zároveň přijde i zaměstnavateli, pokud má zažádáno o upozornění. K dohledání je také na ePortálu.Neschopenku, neboli doklad o dočasné pracovní neschopnosti, vystavuje jakýkoliv lékař, který o jejím zahájení rozhodne, s výjimkou lékaře LSPP (pohotovost) nebo RZP (záchranka). Vystavují tedy i chirurgové, nemocniční lékaři.Zaměstnavatel má k dispozici online služby pro ověření či stažení údajů o dočasných pracovních neschopnostech svých zaměstnanců a na vyžádání (online službou nebo interaktivním tiskopisem) mu o nich jsou z ČSSZ odesílány notifikace do jeho datové schránky, nebo na určenou elektronickou adresu.

Kdo dává neschopenku : Kdo může vystavit neschopenku

Neschopenku může vystavit ošetřující lékař, který pacienta s daným zdravotním problémem léčí. Neschopenku může vystavit ambulantní specialista i lékař v nemocnici, poskytovatel zdravotních služeb, který poskytuje lůžkovou nebo lázeňskou léčebně rehabilitační péči apod.

Kam si můžu nechat napsat neschopenku

Neschopenku vystavuje jakýkoliv lékař, který zjistí nemoc či stav omezující schopnost pracovat. Pokud ambulantní specialista zjistí takový zdravotní stav pacienta, který vyžaduje klidový režim, je povinen pacientovi neschopenku vystavit (tuto zákonem danou povinnost nelze delegovat na praktického lékaře).

Kolik dní zpetne jde ukoncit neschopenka : Lze neschopenku vystavit nebo ukončit zpětně Jak již bylo uvedeno výše, neschopenku je možné ukončit až 3 dny dopředu. Jak je to ale s datem dřívějšího ukončení dočasné pracovní neschopnosti Zpětné ukončení neschopenky možné není.

Pokud máte potíže sehnat lékaře konkrétní odbornosti, nebojte se tak obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. S tím vám pomůže i web Ministerstva zdravotnictví. Řada lidí se v poslední době potýká s problémem sehnat praktického lékaře, který by byl ochoten je přijmout do péče.

Zaměstnavateli již nic předávat nemusí, nicméně ho musí o své nemoci informovat, třeba telefonicky, e-mailem, SMS zprávou. Pokud pacienta během pracovní neschopnosti přebírá do péče jiný lékař, postačí předložit mu průkaz (je na něm uvedeno číslo neschopenky).

Kdy nejčastěji chodí kontrola na nemocenské

Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.Pokud vás nemoc, zranění či jiný důvod činí dle lékaře práce neschopným, vystaví lékař potvrzení o pracovní neschopnosti, tzv. Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti neboli neschopenku. Neschopenku lékař vystavuje elektronicky a automaticky je zasílána OSSZ.„Lékař vyplní e-neschopenku a elektronicky ji odešle nejpozději následující pracovní den příslušné správě sociálního zabezpečení. Pouze ve výjimečných případech bude moci lékař vyplnit hlášení v papírové podobě,“ popisuje daňová poradkyně Petra Verlová.

Pokud člověka kontrola nezastihla

V případě, kdy kontrola nezastihne člověka na nemocenské na zadané adrese, může být ukončena pracovní neschopnost, kráceny dávky nemocenské nebo zcela odebrány, a to i zpětně.

Jak zjistím že u mě byla kontrola : Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.

Jak odejít od praktického lékaře : Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce. Samotná změna lékaře není složitá. Navštívíte nového vámi vybraného lékaře a zeptáte se na možnou registraci. Existují však zákonné výjimky, kdy vás lékař může odmítnout přijmout do péče.

Kdy jít s nemocí k lékaři

K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.

Kdo a kdy chodí na kontrolu

Pokud jste na neschopence, jste povinni dodržovat režim stanovaný vaším ošetřujícím lékařem. Ten také určuje dobu vycházek, které ale nesmí být celkově delší než 6 hodin denně. Jestli tento režim dodržujete, může přijít v prvních 14 dnech zkontrolovat zaměstnavatel.Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.

Co když přijde kontrola a nejsem doma : Pokud člověka kontrola nezastihla

V případě, kdy kontrola nezastihne člověka na nemocenské na zadané adrese, může být ukončena pracovní neschopnost, kráceny dávky nemocenské nebo zcela odebrány, a to i zpětně.