Kde začíná mícha?
Mícha (lat. medulla spinalis) je dlouhý trubicovitý útvar, který vybíhá ze spodní části mozku (přesněji řečeno navazuje na prodlouženou míchu) a probíhá páteřním kanálem od lebky (nahoře) až na úroveň prvního nebo druhého bederního obratle (dole).Mícha začíná na úrovni prvního krčního obratle a končí na úrovni druhého bederního obratle.Hřbetní mícha (medulla spinalis) je sloupec nervové tkáně uložený v páteřním kanálu. Hřbetní mícha je dlouhá asi 45 cm, a je silná jako palec. Horní konec míchy ohraničuje týlní otvor.

V jaké části páteře končí mícha : Mícha končí v úrovni meziobratlové ploténky L1-2. Kaudálně leží v páteřním kanálu míšní kořeny a filum terminale. Vzhledem k rozdílné délce páteře a míchy se poloha míšních segmentů nekryje s polohou obratlů.

Kolik měří mícha

Morfologie míchy

Délka míchy člověka je cca 45 cm u mužů a 43 cm u žen a průměr se snižuje směrem dolů z 13 mm na 6,4 mm s tím, že na přechodu krční páteře v hrudní a v lumbální části je zesílena v místech, kde vystupují nervy pro končetiny.

Co tvoří míchu : Vlastní mícha se skládá z nahromaděných nervových buněk a ze svazků nervových vláken. Střední část míchy je tvořena šedou hmotou z těl nervových buněk. Na příčném řezu míchou můžeme najít tvar písmene H. Na míše rozeznáváme přední a zadní rohy.

Mícha je dlouhá asi 45 cm u mužů a 43 cm u žen. V dospělosti je mícha obvykle tlustá jako palec. Mícha obsahuje asi 13,5 miliónu neuronů.

Mícha se topograficky dělí na 31 segmentů (tj. místa, kde na každé straně vystupuje jeden nerv) z toho je 8 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových a 1 kostrční.

Na jaké části se dělí mícha

Rozděluje se na tři hlavní části: přední, zadní a boční rohy. Přední rohy: Obsahují hlavně motorické neurony, které řídí pohyb svalů. Zadní rohy: Obsahují hlavně senzorické neurony, které přijímají informace z čidel.Častou příčinou poranění páteře a míchy jsou automobilové nehody. Dále to mohou být úrazy při jízdě na kole či motocyklu, pády z výšky, skoky do mělké vody, sportovní úrazy, pracovní úrazy a jiné. Poškození míchy může také nastat následkem fyzického napadení, při střelném nebo bodném poranění.Poranění míchy může provázet:

  • extrémní bolest nebo tlak v oblasti hlavy, krku, zad a beder.
  • zkroucený nebo vybočený krk nebo záda.
  • ztráta hybnosti, postižený pociťuje mravenčení nebo dokonce ochrnutí zejména dolních končetin.
  • celková slabost až ztráta vědomí
  • dušnost.
  • únik moči nebo stolice.


Z míchy vystupuje celkem 31 párů míšních nervů, které podle výstupu dělíme na krční (8), hrudní (12), bederní (5), křížové (5) a kostrční (1).

Co se stane při přerušení míchy : Mícha prochází jednotlivými obratli a při jejich zlomení, roztříštění nebo vzájemnému posunutí může dojít k různě závažnému poškození míchy. To pak vede ke ztrátě citlivosti a ochrnutí svalů pod úrovní poškození. Častou příčinou poranění páteře a míchy jsou automobilové nehody.

Co se stane kdyz si Zlomim páteř : Pokud je poraněná bederní páteř, hrozí ochrnutí nohou a inkontinence jak moči, tak stolice. Člověk je pak odkázán na invalidní vozík. Poranění na přechodu krční a hrudní páteře má již za následek nehybnost všech čtyř končetin – jak nohou, tak rukou. A od čtvrtého krčního obratle výš jde člověku akutně o život.

Jak bolí mícha

Bolest je špatně lokalizovatelná, bývá spontánní i provokovaná, charakterizovaná pocity pálení, bodání, elektric- kého impulzu, hyperalgezií. Zhoršuje se únavou, stresem, dekubity, změnami počasí, problémy s vyprazdňováním. U inkompletních lézí se čas- těji vyskytuje allodynie.

Nerv roste rychlostí 1mm za den, proto první známky reinervace lze očekávat nejdříve za několik měsíců – většinou jsou první známky zlepšení patrny cca po půl roce od operace. Postup hojení nervu se kontroluje EMG vyšetřením většinou v intervalech po 6 měsících.Jak to poznáme Poranění páteře s jistotou nepoznáme – to se pozná až na rentgenu/CT v nemocnici. My máme pouze podezření na poranění páteře, a to vždy z mechanismu úrazu. Na zraněném na pohled nemusí být vidět vůbec nic!

Jak se pozná Naraženina od zlomeniny : Jak rozpoznat naraženinu od zlomeniny Naražená kost bolí, někteří pacienti dokonce uvádějí, že bolest naražené kosti může být i větší než při zlomenině. A některé zlomeniny dokonce bezprostředně po úrazu ani nebolí. Až po čase se začne v místě zlomené nebo nalomené kosti objevovat otok a místo začíná bolet.