Kde vznikly tvarůžky?
Olomoucké tvarůžky jsou legendární produkt

Od roku 1876 se Olomoucké tvarůžky vyrábí v Lošticích. Manufakturní výrobu založil Josef Wessels s manželkou. Název současné společnosti A. W. spol. s r. o získala firma podle Aloise Wesselse (syna zakladatelů) v roce 1897 a do roku 1914 se stala největším výrobcem tvarůžků.Tvarůžky se dodnes vyrábějí v Lošticích, nějakých třicet kilometrů severozápadně od Olomouce. „Název Olomoucké tvarůžky vznikl spontánně jako označení domácího sýra z Hané, jehož přebytky prodávaly selky v Olomouci na trhu a odtud putovaly povozy do světa,“ popisuje Kovář.Slovo tvarůžky má svůj původ ze sýru, který je meziproduktem výroby tvarůžků. Moderní výrobu v Lošticích zahájil Josef Wessels se svým synem Aloisem v roce 1876. Výroba se rozšiřovala až do první světové války, kdy firma zaměstnávala 36 lidí a stala se největším výrobcem tvarůžků.

Co jsou tvarůžky : Pravé Olomoucké tvarůžky jsou odtučněný měkký, pod mazem zrající sýr z netučného kyselého tvarohu. Na Hané se vyrábějí již déle než 400 let. S jejich historií se můžete seznámit v Muzeu Olomouckých tvarůžků, které se nachází v Lošticích.

Proč Olomoucké tvarůžky smrdí

Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.

Proč jíst tvarůžky : Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.

Nahradit je lze cottagem, který také obsahuje jen malé množství tuku, ostatní sýry však obsahují tuku výrazně více. Z tvrdých a polotvrdých sýrů volte sýry s 20-30 % tuku v sušině, například eidam 20% nebo madeland fitness, oproti tvarůžkům však tyto sýry mají dvojnásobnou energetickou hodnotu.

Obsahují plnohodnotné bílkoviny a velmi cenný je vysoký obsah dobře využitelného vápníku, sýry obsahují i další minerální látky (zinek, hořčík, jod) a vitaminy (A, D, E, B). Nevýhodou některých sýrů je vysoký obsah tuku a soli. Tvarůžky jsou odtučněným sýrem zrajícím pod mazem.

Jak uskladnit tvarůžky

Protože tvarůžky mají trochu atypickou vůni, je vhodné je vložit do porcelánové misky a zakrýt potravinovou fólií. Neuskladňujte je příliš dlouho. Zapomenuté tvarůžky vám v lednici mohou nadělat pořádnou „paseku“.Výrobce známých olomouckých tvarůžků, firma A.W. z Loštic, už po nuceném přerušení výroby znovu expeduje své výrobky do obchodů. Celý provoz musel být zastaven a sanitován kvůli tomu, že se u některých šarží objevila plíseň. Obchodníci je tak museli stáhnout z prodeje.Popis. Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem vyrobeným z netučného kyselého tvarohu. Mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem.

Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.

Proč smrdí syrečky : Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.

Proč romadúr smrdí : Zápach pořádně uleželého romadúru si někdy nezadá s odérem nohou běžce, který právě uběhl maratón. Tato analogie není zcela náhodná. Zápach nohou a uleželého sýra mají totiž stejného původce – bakterii Brevibacterium linens, která se vyskytuje na lidské pokožce a zároveň je využívána v mlékárenském průmyslu.

Co pohltí pach

Mezi další účinné pohlcovače pachu patří i ocet, mletá káva, kuchyňská sůl a jedlá soda. K absorbovaní nepříjemného zápachu dobře slouží i aktivní uhlí, které navíc účinně zbavuje úložné prostory plísní.

Sprchujte se maximálně jednou denně čistou vodou nebo s použitím speciálního mýdla na intimní hygienu. Vyzkoušejte Chilly Delicate Gel pro intimní hygienu (koupit v e-shopu).Pot sám skutečně nezapáchá, těmi pravými původci zápachu jsou bakterie a kvasinky, které se množí ve vlhkém a teplém prostředí s vyšším pH. Za ostrý pach potu potom může především bakterie Brevibacterium epidermis, která má na starost rozklad tukových složek pokožky.

Proč mi furt smrdí z pusy : Základním nepřítelem svěžího dechu je bakteriální plak (povlak), který se usazuje na povrchu zubů a v jejich okolí. Bakterie zubního plaku rozkládají zbytky jídla a při tom vzniká zápach, který nepříjemně vnímá okolí postiženého. Pokud není plak důkladně odstraňován, začíná vápenatět a mění se v zubní kámen.