Kde vznikla bolonska Omacka?
Boloňská omáčka je jedno z nejtradičnějších jídel italské kuchyně, které vzniklo v severní Itálii už v 19. století. Jak je patrné z názvu, pochází originální boloňská omáčka z Boloně, hlavního města regionu Emilia Romagna.Původ boloňské omáčky se váže k francouzskému pokrmu zvanému ragoût, jež získal na oblibě v 18. století. Nejstarší známý recept na ragú servírované s omáčkou pochází z města Imola nedaleko Bologni kde ho na konci 18. století servíroval Alberto Alvisi, kuchař kardinála Barnaby Chiaramontiho, pozdějšího papeže Pia VII.Vsypte cibuli, mrkev, řapíkatý celer a česnek a opékejte je na středním stupni 3 minuty doměkka. Přilijte rajčatové pyré a vařte 3 minuty za stálého míchání. Přidejte k masu zbylé suroviny, vařte 5 minut, snižte teplotu, zakryjte pokličkou a nechte 2,5 hodiny mírně vařit. Občas promíchejte.

Co je špagety : Špagety (italsky spaghetti, výslovnost [spaˈɡetti]) jsou italské těstoviny tenkého a podlouhlého tvaru, typicky zhruba 2 mm tlusté a 30 cm dlouhé v syrovém stavu. Špagety jsou základní potravinou v Itálii, odkud pochází.

Kde vymysleli špagety

Historie. Těstoviny pocházejí z Itálie, první zmínka o nich pochází z 1. století n. l. ve známé Apiciově knize (který žil v době císaře Tiberia), kde je popisována příprava sekaného masa nebo ryb obložených těstovinami „lagana“ (předchůdce lasagne).

Odkud pochazi rajska omacka : Historie. První doložitelné informace o rajčatových omáčkách se objevují v Itálii, kde se objevují v 18. století v neapolské kuchyni. První kuchařku Il Cuoco Galante, kde najdeme recepty na několik rajčatových omáček, vydal v Neapoli v roce 1773 Vincenzo Corrado.

Postup přípravy

Ve větší pánvi je osmahneme na 1,5 lžíce oleje a poté na ně přidáme mleté maso. Za občasného míchání restujeme maso asi 8-10 minut. Během míchání vařečkou rozmělňujeme hrudky mletého masa. Jakmile je maso zarestované, přidáme krájená rajčata, protlak a dochutíme solí, pepřem a mletou paprikou.

Obsahuje koření typická pro italskou kuchyni jemně mletá: bazalku, česnek, sušenou mrkev, oregano (dobromysl), černý pepř, tymián, citrónovou kůru, provensálskou směs a sůl.

Jak zahustit boloňskou omáčku

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.Nudle byly vyrobeny z pšeničné mouky, vajec a vody. Další prameny ale uvádějí, že první zmínkou o těstovinách je recept na jídlo, které se pojídalo s plátky z těsta, tedy předchůdci lasagní. Tento recept pochází z období antického Říma. Výrobu těstovin znali také Arabové, kteří vládli na Sicílii v 9.Na světě je okolo 600 druhů těstovin. Mají přes 1300 názvů, což je způsobeno různými regiony a zeměmi. 2. B) Na fotce jsou pappardelle, velmi široké nudle, ale správná odpověď může být i tagliatelle.

Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Plodem je bobule zvaná rajče, původně rajské jablko, proto se rajče řadí mezi plodovou zeleninu, ale jsou spekulace o tom, že rajče je ovoce.

Jak se řekne jinak omáčka : Omáčka (lidově vomáčka či máčka) je hustá kapalina podávaná k jídlu nebo používaná při jeho přípravě.

Kolik je jedna porce špaget : Počítejte asi 80 až 100g těstovin na osobu podle chuti a hladu. Může to být o něco víc, pokud budou těstoviny jediným chodem. Pokud nemáte velký hlad nebo bude-li ještě předcházet předkrm, můžete množství těstovin snížit na 80g.

Kolik kalorií mají boloňské špagety

Nutriční hodnoty

na 100 g
Energetická hodnota v kJ 689
Energetická hodnota v kcal 164
Tuky v gramech 4.10
Sacharidy v gramech 26.00


V tradiční receptuře se doslova uvádí červené nebo bílé víno. Proto zde nechám rozhodnutí na Tobě. Já používám červené, přijde mi více tělnaté a celkově silnější, ale pokud máš doma dobré bílé víno, rozhodně ho použij. Obecně vzato, použij víno suché, takové, které ti chutná a piješ ho.Dokončení: Dochutíme solí a pepřem (nemusí být) a je hotovo-můžeme již servírovat s teplými těstovinami. Ragú vydrží v ledničce v uzavřené nádobě 4-5 dnů, může se i zamrazit.

Jak zahustit omáčku zdravé : Do tmavých omáček a polévek, guláše nebo do šťávy k masu – vhodná je karamelizovaná cibule, chuťově neutrální cuketa, patison nebo máslo. Ale klidně můžete použít také parmazán. Je možné použít i jiné druhy zeleniny, například petržel, celer, pastinák nebo mrkev.