Vývoj. Pyl tvořený pylovými zrny se vytváří v prašníku z parenchymatickými stěnami. Prašník, součást samčího orgánu tyčinky, je tvořen dvěma prašnými váčky (theca) obsahující každý po dvou prašných pouzdrech (loculamentum), ve kterých se pylová zrna z pylotvorného pletiva (archesporium) vyvíjejí.Opylení je děj, při kterém se samčí rostlinné buňky (pyl) přenášejí na samičí orgány květu (blizna). Opylení je nutný předpoklad k tomu, aby mohlo dojít k oplození a později vzniknout semeno. U krytosemenných rostlin je pyl přenášen na bliznu a nikoliv přímo na vajíčko jako u nahosemenných rostlin.Pylová láčka je trubicovitý útvar, který vyrůstá z pylového zrna a má za úkol dopravit samčí pohlavní buňky do vajíčka. Roste zajímavým způsobem, jehož molekulární detaily úspěšně zkoumají naši vědci. I rostliny potřebují promyšlenou logistiku.
Kde se bere pyl : Pyl se vyskytuje na rostlinách, kde je součástí jejich pohlavních buněk. Včely jej pak spolu s nektarem přinášení do úlu. Včelí pyl obsahuje více než 200 různých složek, pro včelstvo slouží zejména jako zdroj bílkovin.
Jak včela nosí pyl
Úlové včely pyl udusávají hlavou, plnou buňku zalijí vrstvičkou medu. Při nedostatku vzduchu pyl změní své složení a zakonzervuje se. Pro včely je stravitelný rouskovaný i plástový pyl. Kromě krmení starších larev je pyl nezbytný i pro výživu dospělých včel.
Proč včela sbírá pyl : Včely sbírají pyl na rostlinách, za letu jej rouskují a pokračují ve sběru na další rostlině téhož druhu – tím ji opylují správným pylem. Díky nadprodukci pylu rostlinami je ho dost nejen k opylování samotnému, ale i pro včelu, která jej přináší do úlu ve formě rousek. Včela medonosná využívá pyl jako zdroj bílkovin.
Květ je orgánem krytosemenných rostlin. Je omezeného vzrůstu a jeho části se přímo nebo nepřímo podílejí na pohlavním rozmnožování. Nepřímou úlohu při rozmnožování mají květní obaly, které mohou lákat opylovače; rozmnožování se přímo účastní pohlavní orgány: tyčinky a pestíky.
Květy se zakládají v podobě květních primordií z periferních apikálních meristémů stonku, přeměněného v květní lůžko. Nejprve se zakládají květní obaly, pak tyčinky a nakonec pestík. U acyklických květů se květní orgány zakládají postupně, u cyklických květů vznikají květní části jednotlivých kruhů současně.
Co je to opylení
Opylení je přenos pylu z prašníku na bliznu (u krytosemenných). U nahosemenných rostlin je pyl přenášen přímo na vajíčko. Přenos pylu se uskutečňuje buď živočichy, v našich podmínkách převážně hmyzem, nebo větrem, případně vodou.Opylení (1) je přenos pylu na bliznu pestíku (u krytosemenných). Z pylového zrna vyklíčí pylová láčka, ta proroste do vajíčka. Zde proběhne oplození (2), splynutí pohlavních buněk. U většiny rostlin probíhá opylení pylem jiného jedince, takové rostliny jsou cizosprašné.Včelí pyl se doporučuje na podporu myšlení, soustředění, zmírnění únavy a zlepšení paměti. Pozitivně působí na imunitu, zažívání a kardiovaskulární systém. Povzbuzuje sexualitu, plodnost a napomáhá urovnat menstruační cyklus. Ženy v přechodu jej zase užívají pro zmírnění příznaků, které jsou pro toto období typické.
Obecně nejvíc pylu ve vzduchu bývá zaznamenáváno během jarních měsíců, kdy kvetou stromy, druhý vrchol pak představuje období kvetení trav, zpravidla červen.
Na co mají včely pyl : Přestože pyl řadíme mezi včelí produkty, jedná se o produkt kvetoucích semenných rostlin. Jsou to pohlavní samčí buňky uložené v pylových tyčinkách a slouží k rozmnožování rostlin přenesením dědičné informace přes buňky samičí – v semeníku. Jeho další důležitou úlohou je, že slouží jako potrava pro drobné živočichy.
Co se stane když mě píchne včela : Bodnutí se projeví bolestí, svěděním, otékáním postiženého místa a také zvýšenou teplotou. Jak postupovat, když vás bodne vosa či včela poradí MUDr. Jaroslava Paduchová, primářka Dětského oddělení z Rokycanské nemocnice. „Po bodnutí včelou, vosou, či sršní se nám do krve dostane malá dávka jejich jedu.
Co znamená Bílá růže
Bílé růže: symbol čistoty, nevinnosti a nových začátků, jsou známé také jako "svatební" květina. Bílé růže se používají také jako výraz sympatií.
Květy se zakládají v podobě květních primordií z periferních apikálních meristémů stonku, přeměněného v květní lůžko. Nejprve se zakládají květní obaly, pak tyčinky a nakonec pestík. U acyklických květů se květní orgány zakládají postupně, u cyklických květů vznikají květní části jednotlivých kruhů současně.Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako první
- Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.
- Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.
- Narcisy (Narcissus)
- Tulipány (Tulipa)
- Sasanka hajní (Anemone nemorosa)
- Bledule (Leucojum L.)
Co vzniká v tyčinkách : V tyčinkách (konkrétně v prašnících složených ze dvou prašných váčků) meiózou vzniká haploidní výtrus, zvaný pyl. Ten se následně může šířit různými způsoby (viz opylování). Po zachycení výtrusu na blizně klíčí pylová láčka (samčí gametofyt). Z proklu se uvolňují dvě spermatické buňky (samčí gamety).