Kde vládl panovník Chammurapi?
Při archeologických pracích v prostoru starověkého města Súsy (dnes v Íránu) byla roku 1901 (nebo 1909) nalezena dioritová stéla Chammurapiho zákoníku.Babylonská říše se rozkládala na území Mezopotámie, kde vznikly dva státní útvary – Asyrská říše na severu a Babylonská říše na jihu. Babylon (hlavní město Babylonské říše) se nacházel na levém břehu řeky Eufrat ve starobylé zemi Akkad (stření Mezopotámie).V roce 130 př. n. l. byl Babylón vypálen a obyvatelstvo odvlečeno do Médie. Vypálením Seleukeie v roce 165 n. l. končí v Mezopotámii helénismus. Při budování Bagdádu byl použit materiál z obou měst.

V jakém městě žil král Chammurapi : Život a vláda. Chammurapi se narodil kolem roku 1810 př. n. l. v Babylóně. Jeho otcem byl starobabylonský král Sin-Muballit, potomek amoritského náčelníka Sumu-abuma, jenž založil první babylonskou dynastii.

Odkud pochází oko za oko

Lex talionis (lat. "zákon odplaty"; též retaliace) je princip, vyjádřený starozákonním "oko za oko, zub za zub". Jeho původ je prehistorický, první písemné zmínky o něm pocházejí ze staré Mesopotámie. Na retaliační reparaci škody zčásti stojí i Justiniánský kodex.

Kde se nacházela Mezopotámie : Označení Mezopotámie označuje oblast mezi řekami Eufrat a Tigris, tedy na území dnešního Iráku a Sýrie. Název této oblasti má svůj původ v řečtině: země mezi dvěma řekami, Meziříčí. Mezopotámii obývaly dva národy – Sumerové (lid asijského původu) a Akkadové (semitského původu).

11. dynastie (Chaldejská) (625–539)

Jméno Období života Období vlády
Nabopolassar 658–605 625–605
Nebukadnesar II. 630 – 7. října 562 př. n. l. 605–562
Amél-Marduk 562–560
Neriglissar 560–556


Babylonská věž (hebrejsky מגדל בײגל‎, Migdal Bavel, arabsky برج بابل‎, Burdž Bábil) byla podle biblické knihy Genesis ohromná budova, která měla sahat až do nebe. Byla postavena na místě nazvaném posléze Bábel, což je hebrejské jméno pro Babylón.

Co je dnesni Babylon

Babylonie (akkadsky 𒆳𒆍𒀭𒊏𒆠, māt Akkadī) je název jižní části Mezopotámie v dnešním Iráku, v širším smyslu pak označení dvou významných starověkých říší na Předním východě – říše starobabylonské a říše novobabylonské.období židovských dějin, asi 586-539 př. n. l. Babylonské zajetí (též babylonský exil či vyhnanství) je označení pro deportaci a exil Židů z judského království do Babylónu za vlády Nabukadnesara II.Kdo byl Chammurapi aneb „král čtyř světových stran“

Jeho nositel byl šestý a nejvýznamnější král starobabylonské říše ze Sumu-abumovy amoritské dynastie. Vládl od roku 1792 až do své smrti roku 1750 př. n. l.. Proslavil se jako schopný válečník, diplomat, vynikající vojenský stratég, znalec lidí a hlavně organizátor.

byl nejvýznamnějším z novobabylonských králů, vládl v letech 605 až 562 př. n. l. Je také známý jako postava z Bible a židovských dějin, která nechala zbořit jeruzalémský Šalomounův chrám a vypudit Židy do exilu (babylonské zajetí).

Kde vznikly nejstarsi zakony : Za nejstarší právní systémy jsou považovány právní systémy starověké Mezopotámie, Egypta a Izraele.

Kdo rekl oko za oko : O tom, že princip talionu není mrtvý svědčí známý výrok Mahátmá Gándhího: „Oko za oko a celý svět bude slepý“.

Jak se jmenoval mezopotámský panovník

Města byla opevněna, uprostřed stál zikkurat (stupňovitá terasovitá pyramida), v němž sídlili duchovní a panovník (tzv. lugal).

Mezopotámie (z řeckého Μεσοποταμία, Mesopotamia, „země mezi řekami“ nebo „meziříčí“; arabsky بلاد الرافدين bilād al-rāfidayn, syrsky ܒܝܬ ܢܗܪܝܢ beth nahrain, „země řek“) je označení pro oblast mezi řekami Eufrat a Tigris, jejíž jádro tvoří povodí středního a dolního toku obou řek.Mezopotámie neboli Meziříčí se rozkládala mezi asijskými řekami Eufrat a Tigris. Na rozdíl od starověkého Egypta nešlo o jednu říši, ale spíše o oblast, ve které se zrodila řada starověkých států. Civilizace, které vznikly na území Mezopotámie, měly hodně společného a vzájemně se ovlivňovaly.

Kde se dnes nachází Ištařina brána : Ištařina brána Rekonstrukce babylónské městské brány vybudované králem Nabukadnesarem II., která byla zasvěcena Ištar – babylónské bohyni plodnosti, lásky a války. [cca 575 př. n. l., umístění: Pergamon Muzeum, Berlín].