Kde vladl Alexandr Veliký?
Alexandr Veliký

Alexandr Veliký Alexandr III. Makedonský
Místo pohřbení Alexandrie
Národnost Starověcí Makedonci
Povolání politik, vojevůdce a panovník
Nábož. vyznání náboženství ve starověkém Řecku řecká mytologie

Na straně Peršanů tehdy bojovali i zajatí řečtí žoldnéři, kteří byli posléze potrestáni otrockou prací v dolech. Alexandr poté postupoval na jih a pak dále na východ až došel do města Gordion, kde rozťal Gordický uzel (jak praví legenda „ten, kdo rozváže Gordický uzel, stane se pánem Asie“).červen 323 př. n. l., BabylónAlexandr Veliký / Úmrtí

Makedonský panovník Alexandr Veliký se dožil pouhých 33 let. Když roku 323 př. n.l. v Babylonu zemřel, jeho říše sahala od Řecka a Egypta až po Indii. Příčina smrti velkého vojevůdce není známá – mohlo jít o malárii nebo zápal plic.

Kam dosel Alexandr Veliký : Přestože jde zřejmě o největší osobnost antického Řecka, dodnes neznáme místo jeho věčného odpočinku. Poté, co Alexandr Makedonský dobil celý Řekům známý svět, obrátil se na cestu domů. V únoru roku 323 př. n. l. se Alexandr vrátil zpět svého hlavního města říše – Babylonu.

Kde vládl Alexandr Makedonský

Hlavním městem je Skopje. Makedonie zažila vzestup starověku, když zemi vládl Alexandr Veliký, který založil zemi, která sahala od Řecka po dnešní Indii.

Které město pojmenoval Alexandr po svém koní : Podle starověkých autorů (Plútarchův Život Alexandrův a Anabasis Alexandri Arriana z Nikomedie) Bukefalos pošel po bitvě u Hydaspes, v dnešním Pákistánu, roku 326 před naším letopočtem a je pohřben v Džalalpur Šarif. Na počest svého padlého koně dal Alexandr založit město Bukefala, dnešní pákistánské město Dželum.

Hlavním městem je Skopje. Makedonie zažila vzestup starověku, když zemi vládl Alexandr Veliký, který založil zemi, která sahala od Řecka po dnešní Indii.

Poté, co Alexandr Veliký v roce 323 př. n. l. zemřel, došlo v Babylóně k rozdělení správy říše mezi jednotlivé diadochy. Ptolemaios byl vybrán za satrapu Egypta jako místodržitel krále Filipa III.

Kterou bitvu prohrál Alexandr Veliký

Bitva u Gaugamél (řecky Γαυγάμηλα, z perského „velbloudí domy“; dnes vesnice Tel Gomel v severním Iráku), svedená 1. října roku 331 př. n. l., byla jednou z největších a nejvýznamnějších bitev světových dějin. Vojsko Alexandra Velikého v ní dosáhlo zásadního vítězství nad Peršany vedenými králem Dareiem III.Bukefalos (starořecky Βουκέφαλος, složeno ze slov βούς, bous – vůl a κεφαλή, kefalé – hlava; 355 př. n. l. – červen, 326 př. n. l.) byl kůň Alexandra Velikého a vedle Pegasa a dřevěného Trójského koně nejslavnější kůň z období klasické antiky.Ve starověku i později se pod názvem Makedonie chápalo rozsáhlé území, které dnes leží v severním Řecku, jihozápadním Bulharsku, Severní Makedonii a částečně i v Albánii a Srbsku. Za centrum historické Makedonie je pokládáno řecké město Soluň.

Výměna peněz: V Makedonii jsou měnou makedonské denáry (MKD), které u nás v bankách neseženete. Z ČR si vezměte eura, které v některém z makedonských měst vyměníte za denáry. Někde lze v Makedonii platit i eurem, ale rozhodně to nelze očekávat v malých zapadlých obchůdcích podhorských vesniček.

Co se vyrabi v Makedonii : V průmyslu je zaměstnáno 32,6 % ekonomicky aktivních a vytváří 28,6 % HDP státu. Hlavními obory jsou potravinářství, textilní průmysl, chemický průmysl (včetně farmacie), hutnictví (železo, ocel), průmysl stavebních hmot (výroba cementu) a energetika.

Na co si dát pozor v Makedonii : Na co si dát v dané zemi pozor Makedonie je celkem otevřená vůči všem turistům, takže není spojována s žádným výraznějším omezením. Rozhodně si dejte pozor na vhodné oblečení při návštěvě církevních objektů, zbytečně nekomentujte současnou politickou situaci, natož islámské náboženství v některých částech země.

Kolik co stojí v Makedonii

Ceny v Makedonii jsou obecně nižší než v České republice. Potraviny jsou zde o 30 % levnější, pouze za některé položky (pivo) zaplatíte více než u nás. Doprava vychází také levněji, nejvýraznější rozdíl je v cenách taxi, které se v Makedonii vyplatí využívat.

Rakije, též rakija, je destilovaný alkoholický nápoj oblíbený zejména v jihovýchodní Evropě. Je všeobecně považována za národní nápoj v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Kosovu, Severní Makedonii a v Srbsku. Vyrábí se destilací zkvašeného ovoce.EvropaSeverní Makedonie / Kontinent

Co jíst v Makedonii : ajvar, pindžur, kajmak, tarator či sarma.

  • Burek – pečivo z tenkého filo těsta.
  • Vepřové grilované plátky kremenadle.
  • Ćevapi – válečky z mletého masa typické pro Balkán.
  • Pljeskavica je typicky balkánská placka z mletého masa.
  • Selsko meso obsahuje různé druhy masa a houby.
  • Pstruh, kterého lze chytit pouze v Ohridském jezeře.