Kde spát na Sněžce?
Nejjednodušším způsobem, jak se dostat na Sněžku, je vyjet nahoru kabinovou lanovkou. Ta začíná v Peci pod Sněžkou, má mezistanici na Růžové hoře a končí pár desítek metrů pod samotným vrcholem. Lanovka je moderní, rychlá a vy s ní jednoduše překonáte výškový rozdíl téměř 800 metrů.Doba výstupu odpovídá pozvolnému výletnímu tempu.

Nejkratší cestu z Pece pod Sněžkou je možné zvládnout i lehce pod dvě hodiny.Při stanování (táboření) mimo chráněné oblasti i kempy je tak ve výsledku zásadní poučka taková, že logicky nesmíte tábořit tam, kde to je výslovně zakázáno. Postavit stan naopak v klidu můžete na pozemku, kde vám to dovolí jeho majitel – ať už fyzická nebo právnická osoba, případně obec (stát).

Kde kempovat v prirode : Bivakování žádný český zákon nezakazuje a podle ústavy platí, že co není výslovně zakázáno, to je povoleno. Na celtě ve spacáku tedy můžete přespat, kdekoli se vám zlíbí. Včetně národních parků, přírodních rezervací a dalších chráněných území.

Jak náročný je výstup na Sněžku

Výstup na Sněžku je technicky jednoduchý, během kterého je přeci jen nutné překonat poměrně slušné převýšení (skoro 800 metrů). Nejprudší pasáž je asi závěrečný výstup na vrchol, prudší je i výstup k Slezskému domu. Ale obecně není na trase žádný prudký, nebo jinak náročný úsek.

Jak se obléct na výstup na Sněžku : Na Sněžce bývá zima a fouká. Počítejte s tím, že při výstupu se zapotíte, takže je lepší mít funkční oblečení v několika vrstvách. I v létě budete rádi za termoprádlo, teplé ponožky, čepici, rukavice, něco kolem krku a větruvzdornou bundu.

Kde smíte přespat

Začněme tím, kde stanovat nesmíte. V chráněných krajinných oblastech (CHKO) a národních parcích (NP), ve vojenských újezdech a na soukromých pozemcích. Jinak podle rozumného uvážení prakticky kdekoli, kde je vlastníkem stát nebo obec.

Požární zákon říká, že oheň smíme zřídit nejméně 50 m od lesa, v dostatečné vzdálenosti od budov a všeho, co by se mohlo vznítit. Před jeho zapálením ale i v takovém případě oddělte ohniště od okolí buď vyhloubením díry v zemi, vysypáním pískem nebo obložením kameny (Pozor! Pouze ze suchých, mokré kameny pukají!).

Kde si můžu rozdělat oheň

Dobrá rada zní: v národních parcích, chráněných krajinných oblastech, národních přírodních rezervacích je táboření i stanování zcela zakázáno. Pokud vás někdo načape, hrozí vám pokuta za stanování ve výši až 5 tisíc korun.

  • Autocamp Sedmihorky v Českém ráji.
  • Kemp Stará Živohošť na Slapech.
  • Kemp Stříbrný rybník v Královéhradeckém kraji.
  • Indiánský kemp Liščí mlýn u Frenštátu pod Radhoštěm.
  • Kemp Keramika u Hracholuské přehrady.
  • Kemp u Kukačků na Lipně
  • Kemp Merkur v Pasohlávkách.
  • Kemp Dolce na úpatí Krkonoš

I v létě budete rádi za termoprádlo, teplé ponožky, čepici, rukavice, něco kolem krku a větruvzdornou bundu.

Ceník lanové dráhy

STANDARD PEC POD SNĚŽKOU SNĚŽKA
Dospělí 150 90
Děti di 10 let ZTP, ZTP-P, psi 70 50
Děti do 5 let, děti ZTP, děti ZTP-P ZDARMA ZDARMA
Senioři nad 70 let 130 80

Co si vzít na sebe na Sněžku : Držte se v teple a v suchu

Základ outdoorového oblečení, v němž vyrazíte pokořit Sněžku, tvoří funkční termoprádlo, jehož účelem je odvést do následující vrstvy přebytečný pot a zároveň udržet tělo v teple, i když stojíte a vychutnáváte si báječný výhled po okolí.

Kdy se chodí na Sněžku : Aby se vám však výlet opravdu vydařil, doporučujeme vyrazit mimo hlavní sezonu. Během letních měsíců, prázdnin a víkendů byste na vrcholu královny českých hor mohli potkat více turistů, než by vám bylo milé. Chcete-li se vyhnout nepříjemné frontě na lanovku a davům nahoře, zvolte pro svůj výlet jarní a podzimní období.

Kde se smí spát pod širákem

V takřka jakémkoliv lese můžete jednu noc přespat (bivakovat pod širákem), pokud po vás ráno nezůstane ani smítečko. Tak praví české zákony. Povolený máte spacák nebo třeba hamaku a některé prameny uvádí i malý stan. Takto můžete přespat v chráněných oblastech a rezervacích (v rámci turistických tras).

Zákaz spaní v autě platí i v Itálii a ve Slovinsku. Stejně nekompromisní jsou zákony a vyhlášky ve Švýcarsku, u našich sousedů na Slovensku, v Rakousku i Německu, dále v Srbsku, Maďarsku, Itálii, Řecku, Belgii nebo Nizozemsku.Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí) nebo rašelině, ani v blízkosti stohů (minimálně 100 m), seníků apod.

Jaká je pokuta za rozdělání ohně : Při nedovoleném rozdělání ohně mohou fyzické osoby dostat pokutu až do výše 15 tisíc korun. Pokud by kvůli jejich činnosti vznikl požár, může to být pokuta až do výše 25 tisíc korun. Vznikne-li pak vlivem požáru větší škoda, může být jednání osoby vyhodnoceno jako trestný čin.