Kde skladovat cukety?
Chcete-li je ale uskladnit, nechte je růst co nejdéle, aby se jim udělala pevná slupka. Zralou cuketu pro uskladnění poznáte poklepem. Pokud zní dutě, opatrně ji odtrhněte, abyste cuketu nepoškodili a nechte stopku zaschnout. V suchém, temném a chladném sklepě vydrží klidně až do jara.Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.Cuketu jednoduše vykroutíme

Před uskladněním do sklepa necháme cukety dobře vyzrát, musejí při poklepu zvonit. Pokud nebudou při sklizni dost zralé, brzy nám je zničí hniloba. Ve sklepě vydrží do ledna, února.

Jak zmrazit cukety : Další možností je nakrájet cuketu na silnější kolečka, ta zblanšírovat ve vařící vodě, následně rychle zchladit, vyskládat na plech a takto zamrazit. Dobře promrzlá kolečka pak přendejte do sáčku se „zipem" a uložte do mrazničky. Zmrazená cuketa vydrží 10 až 12 měsíců.

Jak dlouho sterilovat cuketu

Cuketu vyčistíme od jader a hrubě postrouháme. Přidáme pokrájenou cibuli na kostičky a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem a octem. Necháme asi 1/2 hod odležet a pak naplníme do sklenic a sterilujeme 30 minut při 85 °C. V zimě jen podusíme na troše sádla a můžeme hodovat.

Jak nejlepe zpracovat cuketu : Cukety lze vařit v páře i ve vodě, dusit, zapékat nebo smažit v těstíčku. Přidávají se do mnoha pokrmů, včetně polévek a nákypů. Mladé menší plody není nutné loupat ani vykrajovat. Velmi chutné jsou i čerstvé cuketové květy, které se připravují zpravidla plněné nebo smažené v těstíčku.

Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Vydržíme v chladničce i týden:

rukola, paprika, borůvky, růžičková kapusta, květák, klementinky, zelené fazole, pórek, hlávkový salát, dýně, okurky, hroznové víno, mandarinky, cuketa.

Kdy je cuketa jedovatá

Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.Jestli si chcete cuketu uskladnit v mrazáku, můžete ji nastrouhat na hrubém struhadle, nebo nakrájet na kostičky. Ale pozor, musíte jí oloupat slupku a z přerostlých kousků vydlabat semínka. U kostiček je nutnost, abyste je naskládali na pečící papír a v tomto stádiu nechali zamrazit.

Zeleninu a ovoce je nejlepší mrazit krátce po jejich očesání. Nejprve je nutné je očistit, umýt a důkladně osušit, v případě větší zeleniny a ovoce nakrájet na kousky. Takto připravenou zeleninu rozdělíme na jednotlivé porce a uložíme do sáčků určených k mražení nebo do vhodných dóz.

Jak zavařit cuketu na zimu : Pokud nemáte dost místa v mrazáku, ale chcete mít k dispozici cuketu v co nejpřirozenější formě, zvolte zavaření bez ochucení. V takovém případě poduste nastrouhanou cuketu na troše oleje, naplňte do sklenic a zavařujte alespoň 20 minut na cca 85 stupních. Cuketu budete moci použít jak na slané, tak na sladké vaření.

Kdy může být cuketa jedovatá : Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.

Co se starou cuketou

Cuketu můžete zpracovat i do různých čalamád a omáček nebo ji zavařte jako okurky. Z cukety připravíte výtečné polévky, hodí se na zapékání, smažení i dušení. A díky své neutrální chuti můžete cuketu použít i do sladkých moučníků, kterým dodá příjemnou šťavnatost.

Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.Obecně platí, že do spodních přihrádek a zásuvek v lednici patří zelenina a ovoce, kterým teplo nesvědčí: ledové a jiné saláty, květák, kapusta, mrkev, celer, petržel, brokolice, řepa a další málo odolné druhy. Ve spodní přihrádce (či mřížce) je chlad největší, dosahuje až -2 stupňů Celsia.

Jak poznat zkaženou cuketu : Pokud má hořkou chuť, kousek ihned vyplivněte a cuketu vyhoďte, i když vám to bude líto. Jedovaté látky se totiž tepelnou úpravou nezničí a hořká cuketa, stejně jako okurka nebo dýně, může opravdu způsobit závažné zdravotní potíže.