Ortodontická léčba je částečně hrazena zdravotními pojišťovnami. Máme uzavřené smlouvy s následujícími pojišťovnami: VZP, OZP, VOZP, ZPMV, ZPMA, ZPŠ, ZP Media, ČPZP. Zdravotní pojišťovna přispívá na výkony a dětem do 18 let částečně přispívá i na snímací aparáty.Samoligovací kovová rovnátka – od 40 000 do 70 000 Kč Samoligovací keramická rovnátka – od 50 000 Kč do 90 000 Kč Fóliová rovnátka – alignery – od 50 000 do 100 000 Kč Vnitřní (lingvální) rovnátka – od 120 000 do 150 000 KčPokud je zvolena léčba pomocí fixního ortodontického aparátu (tzv. pevná rovnátka), jsou zdravotními pojišťovnami hrazeny výkony související s poskytovanou ortodontickou péčí u pojištěnců do dne dosažení 22 let, omezení věkem se netýká pojištěnců se závažnými onemocněními.
V kolika letech se dávají rovnátka : Ideální věk pro fixní aparát je po prořezání stálého chrupu. Snímací rovnátka jsou však výborná při léčbě ve smíšeném chrupu (ve věku asi 6 – 12 let, když jsou v ústech prořezané zuby stálé i zuby dočasné) jako tzv. interceptivní terapie (zasahujeme do vývoje).
Kolik přispívá VZP na rovnátka
Senioři od 65 let mohou nyní čerpat na doplňky stravy 500 Kč, což je o stokorunu více než loni. U programu Rovnátka se příspěvek zdvojnásobil na 1 000 Kč a u programu Školky a školy v přírodě se zvýšil na 500 z dosavadních 300 Kč,“ popisuje mluvčí Mazurová.
Jak poznat že potřebuju rovnátka : Jak poznám, že potřebuji rovnátka
- přední zuby výrazně trčí vpřed před dolní zuby (předkus)
- horní přední zuby překrývají ve skusu více než polovinu dolních zubů (hluboký skus)
- horní přední zuby jsou ve skusu za dolními zuby („podkus“)
- horní a dolní přední zuby se ve skusu nedotýkají (otevřený skus)
- stěsnané zuby.
Ideálně se rovnátka nosí v období mezi 10. a 14. rokem věku, dokud hlava i ústa stále rostou a zuby jsou přístupnější rovnání.
Přispíváme až 1 500 Kč dětem do 18 let na fixní i snímatelná rovnátka zubů. Neakceptujeme: ošetření (práci), opravy, estetické úpravy atd. Přispíváme pouze na materiál.
Kolik stojí nasazení rovnátek
Často se pacientovi sdělí nízká cena typu 4 000 – 7 000 Kč za nasazení jedné čelisti. Pacient je poté nemile překvapen, když musí při každé návštěvě platit dalších 250 – 1 000 Kč (návštěv při dvouleté léčbě bývá v průměru 20) a dále platit za retenční aparáty po sundání rovnátek (dle případu to může být i 8 000 Kč).Jak poznám, že potřebuji rovnátka
- přední zuby výrazně trčí vpřed před dolní zuby (předkus)
- horní přední zuby překrývají ve skusu více než polovinu dolních zubů (hluboký skus)
- horní přední zuby jsou ve skusu za dolními zuby („podkus“)
- horní a dolní přední zuby se ve skusu nedotýkají (otevřený skus)
- stěsnané zuby.
Bolí zuby při nošení fixních rovnátek Nasazení fixního ortodontického aparátu nebolí. Po nasazení rovnátek můžou pacienti cítit tlak a bolest při dokousnutí. Do týdne tato bolestivost odezní.
Bolest po nasazení rovnátek je normální u pacientů, kterým byla rovnátka zrovna nasazena. Bolest je způsobena tím, že tváře, rty, zuby a jazyk nejsou zvyklé na cizí těleso, proto mohou být podrážděné až několik dnů. Postupně si však zuby i dásně zvyknou a bolest přejde.
Jak dlouho se musí nosit rovnátka : Délka léčby je závislá na obtížnosti vady. Obvykle ale léčba fixními aparáty trvá u dospívajících 1-2 roky, u dospělých 1,5-2 roky. U velmi malých vad trvá léčba jen několik měsíců. Pro optimální průběh léčby je nezbytné docházet pravidelně na kontroly a používat přídavná zařízení k aparátům dle pokynů lékaře.
Jak dlouho trvá léčba rovnátky : Obecně platí, že léčba fixními aparáty trvá u dospělého pacienta 1,5 roku +/- půl roku. U menších vad může léčba trvat i jen několik týdnů. Aby byla léčba maximálně efektivní a zbytečně se neprodlužovala, je nutné docházet pravidelně na kontroly a dbát pokynů lékaře.
Jak dlouho trvá čekání na rovnátka
U většiny typů rovnátek to trvá asi 1–2 hodiny.
Po nasazení rovnátek můžou pacienti cítit tlak a bolest při dokousnutí. Do týdne tato bolestivost odezní. Průvodním jevem po nasazení fixního aparátu jsou také podrážděná místa kontaktu tváře a jazyka s vystouplými komponenty fixního aparátu.V rámci ortodontické léčby se napravují problémy jako křivé nebo nesprávně rozmístěné zuby, předkus horní či dolní čelisti, nesprávná pozice čelistí nebo čelistního kloubu.
Co nejíst když mám rovnátka : Držte se jen měkké stravy. Vyhněte se tuhému masu, tvrdému pečivu a syrové zelenině. Budete muset chránit svůj ortodontický aparát tak dlouho, jak budete rovnátka nosit. chipsy jako jsou Fritos, Doritos, Tostitos, Nachos, atd.