Klientské centrum ústředí ČSSZ
Adresa | Křížová 25, 225 08 Praha 5 |
---|---|
Telefon | 800 050 248 |
Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně.Žádost je nutné podat osobně na pobočce OSSZ podle místa vašeho trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti PSSZ. Určitě doporučujeme si schůzku objednat předem, ať nemusíte dlouho čekat.
Kde se žádá o důchod : Žádost lze podat osobně na libovolné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), tedy již nikoliv pouze na té, která je příslušná podle místa trvalého pobytu.
Kam volat na OSSZ
Odbornou pomoc a informace vztahující se ke konkrétní situaci občana poskytnou odborníci kterékoli OSSZ spadající pod příslušnou ÚSSZ v místě jeho bydliště a call centra na telefonním čísle 800 050 248.
Kam podat stiznost na OSSZ : přímo u ČSSZ, nebo u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ).
Přepočet důchodu se neprovádí automaticky, ale na základě písemné žádosti důchodce. Tu je vhodné podat prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště, a to vždy krátce po získání 360 dnů výdělečné činnosti. Žádost lze zaslat také přímo na ústředí ČSSZ.
Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod.
Kolik se strhává za předčasný důchod
Za odchod do předčasného starobního důchodu dochází k penalizování tzv. krácením. Při krácení důchodu dochází ke snižování procentní výměry důchodu za každých i započatých 90 dní o 1,5 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dní.Předčasný důchod bez výplaty a podmínky
V tomto případě si požádáte o předčasný důchod, ale ne o jeho výplatu. Stanete se tedy důchodcem, ale zároveň můžete nadále bez omezení pracovat. Dojde také k zafixování podmínek výpočtu důchodu, dle kterých se pak následně při přiznání výplaty důchodu určí jeho výše.Druhou podmínkou na důchod je dostatečný počet odpracovaných let, respektive placení důchodového pojištění. Potřebná doba pojištění pro nárok na důchod je aktuálně stanovená na 35 let, případně 30 let bez náhradních dob pojištění.
Místní příslušnost OSSZ se řídí místem trvalého pobytu občana (OSVČ) nebo místem hlášeného pobytu v ČR. Pokud máte trvalé bydliště v Praze, můžete zahájení samostatné výdělečné činnosti oznámit kterémukoliv územnímu pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení (PSSZ).
Kam nahlásit úmrtí důchodce : Úmrtí člověka, který pobíral starobní nebo invalidní důchod, oznamuje České správě sociálního zabezpečení matrika, která vystavila úmrtní list, a to do dvou týdnů po zápisu do matriky.
Kam podat stížnost : Jak si stěžovat Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali.
Kdy zažádat o přepočet důchodu
Kdy službu řešit
Doporučuje se však uplatnění žádosti o přepočet důchodu neodkládat a požádat ideálně hned po získání 360 dnů výdělečné činnosti. Zvýšení důchodu lze doplatit nejvýše pět let nazpět ode dne uplatnění žádosti o něj.
Tiskopis je možné podat prostřednictvím OSSZ příslušné podle místa trvalého pobytu.Abyste mohli pobírat důchod, musíte kromě důchodového věku mít i dostatek odpracovaných let, respektive účast na důchodovém pojištění. Výše minimálního důchodu 2024 je 5 170 Kč – v procentní výměře 770 Kč, v základní pak 4 400 Kč (je stejná pro všechny).
V kolika letech chodí Češi do důchodu : Kdy do důchodu V kolika letech půjdete do důchodu nezávisí jen na vašem věku, ale také počtu let důchodového pojištění. Pro občany narozené po roce 1972 je stanoven jednotný věk, kdy se chodí do důchodu, a to 65 let. Zároveň je nutné být důchodově pojištěn alespoň 35 let.